2400 MHZ RAM'i 3000 MHZ'ye yükseltmek performans arttırır mı?

Brandt

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 8 GB DDR4 2400 MHZ CL14 RAM'e sahibim. Aynı modelden bir tane daha ekleyecektim, fakat 2400 MHZ ile 3000 MHZ arasındaki farkları görünce şaşırdım. RTX 2060 ile GTX 2070 arasındaki performans farkı kadar fark var nerdeyse.

Fakat şöyle bir durum var, I5 6600 ve H110M anakart kullanıyorum. Anakart'ın sitesinden baktığımda desteklenen 2133 MHz diyor, işlemci ne kadar destekliyor bilmiyorum. Sizce bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım? Anakart ve işlemcim 3000 MHz için uyumlu mu? Yoksa 2400 MHz ekleyip yoluma devam mı edeyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı anakart ve işlemciyi kullanıyorum. 3000MHZ alsanız dahi 2133MHZ'den öte hıza çıkamayacaksınız. İlla 3000MHZ RAM'e geçeceğim derseniz anakart değiştirmek zorundasınız. CL değeriniz de gayet iyiymiş 1 tane daha alıp dual channel olarak kullanırsanız gayet güzel olacaktır.

Aynı anakart ve işlemciyi kullanıyorum. 3000MHZ alsanız dahi 2133MHZ'den öte hıza çıkamayacaksınız. İlla 3000MHZ RAM'e geçeceğim derseniz anakart değiştirmek zorundasınız. CL değeriniz de gayet iyiymiş 1 tane daha alıp dual channel olarak kullanırsanız gayet güzel olacaktır.
Hocam ben ayrıca 1070'e geçmek istiyorum, siz I5 6600 ile nasıl performans alıyorsunuz peki onu da merak ettim :)

Hocam ben ayrıca 1070'e geçmek istiyorum, siz I5 6600 ile nasıl performans alıyorsunuz peki onu da merak ettim :)

Hocam şahsen bir çok oyun oynuyorum ve çok memnunum. Sadece GTA V ve BF V oyunlarında işlemci kullanımım %100'e fazla dayanıyor ama akıcı ve drop yemeden oynadığım için problem olmuyor ve ekran kartı kullanımlarım oranım hep yüksek. Aşağıdaki oyunları oynuyorum ben istediğinizi sorabilirsiniz. Darboğaz yapar diyenler olacaktır, küçük miktarlarda nadir oyunlarda yapadabilir ama ben memnunum.

Dosya Ekleri

• oyunlar.jpg
    oyunlar.jpg
    38,4 KB · Görüntüleme: 122
Eğer 6.nesil bir işlemciniz varsa chipset sorunu dolayısıyla RAM'leriniz 2133 Mhz'de çalışır. 7. nesil işlemciniz olsaydı 2400 Mhz'de çalıştırabilirdiniz. Ek ücret vermeniz bir etki yapmayacaktır. Maddi duruma göre hareket etmek lazım.

Eğer 6.nesil bir işlemciniz varsa chipset sorunu dolayısıyla RAM'leriniz 2133 Mhz'de çalışır. 7. nesil işlemciniz olsaydı 2400 Mhz'de çalıştırabilirdiniz. Ek ücret vermeniz bir etki yapmayacaktır. Maddi duruma göre hareket etmek lazım.
İşlemciyle alakası yok dostum. Z270 anakart 6. nesil işlemci kullanıyorum. Ram 3000 mhz ayrıca biosdan 3600 mhzye kadar arttırabiliyorum, performans olarakta etkisi var.

İşlemciyle alakası yok dostum. Z270 anakart 6. nesil işlemci kullanıyorum. Ram 3000 mhz ayrıca biosdan 3600 mhzye kadar arttırabiliyorum, performans olarakta etkisi var.
Sınırlayıcı işlemci değil zaten anakart. Bu anakartı ben de kullanıyorum. H110M serisi kartlarda 6. nesil işlemcilerle 2133 Mhz'ye kadar kullanabiliyorsunuz. 7.nesil çıktığı zaman BIOS güncellemesi ile 2400 Mhz'ye çıkardılar.

Son düzenleme:
Ek ücreti aksine 2400 MHz alırsam yapacağım. Çünkü CL14 kullandığım için nedense Corsair 2400 CL14 RAM 375 TL civarıyken, Corsair 3000 MHz CL16 RAM 325 TL civarı satılıyor.
RAM'leri 2133 MHz üstünde çalıştırmak istiyorsan anakartı en ucuz Z chipsetli alttakilerden biriyle değiştirmen lazım.

İkinci el

ASUS Z170-P - Anakart ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 671592643

Sıfır

ASUS PRIME Z270-K LGA 1151 (Soket H4) Intel Z270 ATX 90MB0S30-M0EAY0 Anakart - Nanokatalog
Peki RAM'leri 3000 MHz'de çalıştırmak, yeni anakart için harcadığım para ve eldeki 2400 MHz RAM'i satmaya çalışmak için harcadığım zamana değer mi?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı