2400 MHZ RAM'i 3000 MHZ'ye yükseltmek performans arttırır mı?

Deneyip kendin görmen lazım.
Hocam sonuçta single channel'dan dual'a geçmiş olacağım, illa ki bir performans artışı olacak. Eğer CL 14 2400 MHz alırsam, Dual 2133 MHz CL14 olarak çalışacak. Eğer 3000 MHz CL16 alırsam, Dual 2133 MHz CL16 olarak çalışacak. Bunu kendim görmem için iki RAM'i de satın almam lazım.

RAM'i aldıktan sonra CL artışını sağlamak farkını görmek senin elinde olan bir şey.

İlla ki deneyen biri olmuştur. Bu yüzden konu açıyoruz. Yoksa her şeyi kendim deneyerek görebilirim. Yorumun için teşekkürler, bilen bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

Gündelik kullanım yani ofis programları, film izleme ve internette dolaşmak gibi şeylerde etkisini gözle görmeniz mümkün değildir. Bu kullanımda DDR4 bir bellekte frekans hızı değil boyut daha önemlidir.

Eğer işlemci içindeki dahili ekran kartını kullanmıyorsanız 2400Mhz çalışma frekansı her ihtiyacınızı rahatlıkla görür. Bir çok kişi karşı çıkabilir ama 3000Mhz günümüz için sadece bir balondan ibaret görünüyor. İleride programlar/oyunlar hızlı bellek erişimine ihtiyaç duyana kadar tamamen boşa.

İşin içine render ve oyun gibi şeyler girerse ki burada profesyonel oyun/render kastediyorum, o zaman işler biraz değişebilir. Yine de 8GB 3000Mhz yerine 16GB 2400Mhz daha performanslı olur. 16GB ve üstü için çalışma frekansı değerlerine göre seçim yapmak bana daha mantıklı geliyor.

Gündelik kullanım yani ofis programları, film izleme ve internette dolaşmak gibi şeylerde etkisini gözle görmeniz mümkün değildir. Bu kullanımda DDR4 bir bellekte frekans hızı değil boyut daha önemlidir.

Eğer işlemci içindeki dahili ekran kartını kullanmıyorsanız 2400Mhz çalışma frekansı her ihtiyacınızı rahatlıkla görür. Bir çok kişi karşı çıkabilir ama 3000Mhz günümüz için sadece bir balondan ibaret görünüyor. İleride programlar/oyunlar hızlı bellek erişimine ihtiyaç duyana kadar tamamen boşa.

İşin içine render ve oyun gibi şeyler girerse ki burada profesyonel oyun/render kastediyorum, o zaman işler biraz değişebilir. Yine de 8GB 3000Mhz yerine 16GB 2400Mhz daha performanslı olur. 16GB ve üstü için çalışma frekansı değerlerine göre seçim yapmak bana daha mantıklı geliyor.
Ben 2400 MHz CL 14 kullanıyorum.

3000 MHz CL 16: 320 TL ePttAVM - 8 GB CORSAIR DDR4 CMK8GX4M1D3000C16 3000MHz 1x8

2400 MHz CL14: 362 TL ePttAVM - Corsair 8GB 2400MHz DDR4 CMK8GX4M1A2400C14R

Bu durumda hangisini almak mantıklı olur sadece burda kafam karıştı. Eğer 3000 MHz CL 16 alırsam daha az para ödeyeceğim ama benim RAM'in seri numarasından farklı olacak, CL değeri düşecek, dual çalışmama ihtimali var. 2400 MHz CL14 alırsam çok daha fazla para ödeyeceğim ama aynı iki seri numaralı RAM'i kullanmış olacağım.

Ben 2400 MHz CL 14 kullanıyorum.

3000 MHz CL 16: 320 TL ePttAVM - 8 GB CORSAIR DDR4 CMK8GX4M1D3000C16 3000MHz 1x8

2400 MHz CL14: 362 TL ePttAVM - Corsair 8GB 2400MHz DDR4 CMK8GX4M1A2400C14R

Bu durumda hangisini almak mantıklı olur sadece burda kafam karıştı. Eğer 3000 MHz CL 16 alırsam daha az para ödeyeceğim ama benim RAM'in seri numarasından farklı olacak, CL değeri düşecek, dual çalışmama ihtimali var. 2400 MHz CL14 alırsam çok daha fazla para ödeyeceğim ama aynı iki seri numaralı RAM'i kullanmış olacağım.

Zaten mevcut kullandıklarının yanına takacaksan 3000 alıp taksanda 2400 göreceksin.

CL yani gecikme değerlerinde farklılık olduğunda ne olur o konuda bilgim yok doğrusunu söylemem gerekirse. O konuda bilgisi olan arkadaş varsa yazabilir, uyumsuzluk olur birlikte çalışmaz derlerse el mahkum zaten alacağın belli sorun olmaz derlerse 3000mhz olanı da alabilirsin ama onu 3000 olarak değil 2400 olarak kullanacaksın haberin olsun.

Zaten mevcut kullandıklarının yanına takacaksan 3000 alıp taksanda 2400 göreceksin.

CL yani gecikme değerlerinde farklılık olduğunda ne olur o konuda bilgim yok doğrusunu söylemem gerekirse. O konuda bilgisi olan arkadaş varsa yazabilir, uyumsuzluk olur birlikte çalışmaz derlerse el mahkum zaten alacağın belli sorun olmaz derlerse 3000mhz olanı da alabilirsin ama onu 3000 olarak değil 2400 olarak kullanacaksın haberin olsun.
Neyse güvenilir bir bilgi alana kadar bekleyeyim madem. Boşuna 40-50 TL fazladan vermek istemiyorum eğer bir sorun çıkmayacaksa, performansta da bir fark olmayacaksa.

Ek olarak şu videoyu görünce işlemci, anakart ne varsa satıp 3000MHz bir sistem toplayasım geldi :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
2133 ile 2400 arasında gözle görülür fark var günümüz ama 2400 ile 3000 arasında kayda değer bir fark olduğunu düşünmüyorum. Şunu da eklemek istiyorum bu düşüncem bugünün yazılımları ile doğru orantılı ileride yani birkaç yıl sonra 3000Mhz hatta daha yüksek frekanslar gereklilik olacaktır. DDR5 ile bu yüksek frekansların daha anlamlı olacağını düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı