250 TL SSD tavsiyesi

@Wheeler Man BX500'deki sorun ısınma sorunu, fazla ısınıyor. Bu şekilde de performansı düşüyor.

Kioxia'ya dediğim gibi güvenemiyorum. İnceleyen yok, tavsiye eden ya da önermeyen birileri de yok. Alıp denemek lazım.

Hocam sağlık düşmesinin sebebi disk aşınması yani 2TB yazmış olmanız olabilir. Sentinel ile bakabilirsiniz.Sebep bu ise neden sorun olarak sayılıyor anlamıyorum.
evet disk aşınması ama işte sorun bu disk çok çabuk aşınıyor. Üstüne sıcaklıkta eklenince iyice ölüyor. 2TB fazla bir değer sayılmaz bence. Adam 5TB veri yazıyor sağlığı %100 halen. Yıllarca kullanıyor bilmem kaç TB veri yazıyor sağlığı halen iyi.

242TL'ye Kingston A400 240GB aldım. Klonlama sırasında sorun yaşadım. Laptopun touchpad kablosunun içindeki demirler içe doğru eğilmiş. Problemleri çözdükten sonra diski şu an kullanmaya başladım.

Masaüstü bilgisayarda 81K okuma 81K yazma IOPS'u aldım ancak laptopta işlemci gücünden dolayı 26K okuma 32K yazma ile sınırlı kaldım. ATTO'da ise 540MB okuma, 460MB yazma hızı aldım. Öneri yapan herkese teşekkürler. Bu diske ısınıyor diyen arkadaşlarla aynı diski mi kullanıyorum gerçekten inanamadım. Masaüstünde klonlama sırasında 35 derece oldu. Laptopta şu anda 90GB dosya aktarımı tamamladım, 37 derece olabildi.

1597154908861.png

Sağlık 1 saatte %1 azaldı, garantiye mi yollasam? (Kingston'un kendisi ilk dosya yazımından itibaren sağlığın %99 olacağını söylüyor.)

242TL'ye Kingston A400 240GB aldım. Klonlama sırasında sorun yaşadım. Laptopun touchpad kablosunun içindeki demirler içe doğru eğilmiş. Problemleri çözdükten sonra diski şu an kullanmaya başladım.

Masaüstü bilgisayarda 81K okuma 81K yazma IOPS'u aldım ancak laptopta işlemci gücünden dolayı 26K okuma 32K yazma ile sınırlı kaldım. ATTO'da ise 540MB okuma, 460MB yazma hızı aldım. Öneri yapan herkese teşekkürler. Bu diske ısınıyor diyen arkadaşlarla aynı diski mi kullanıyorum gerçekten inanamadım. Masaüstünde klonlama sırasında 35 derece oldu. Laptopta şu anda 90GB dosya aktarımı tamamladım, 37 derece olabildi.

Eki Görüntüle 636647

Sağlık 1 saatte %1 azaldı, garantiye mi yollasam? (Kingston'un kendisi ilk dosya yazımından itibaren sağlığın %99 olacağını söylüyor.)
Diski alalı 3 ayı geçti. Bir durum güncellemesi yapmak istedim. Diskten gayet memnunum; bilgisayar 3 aydır aynı hızda açılıyor, tarayıcı beni üzmeyecek kadar hızlı açılıyor. Şu ana kadar tek şikayetim Adobe Acrobat Pro DC kurunca arka planda bilgisayarı biraz yormaya başlaması, onu da boşvermeye çalışıyorum.

Screenshot_13.png

Screenshot_14.png

Screenshot_11.png

Screenshot_12.png

Sonuç: Öncelikle IOPS değerleri düşük çünkü işlemcim Celeron N3060. Göründüğü üzere SSD bazı küçük sürprizler yapmaya başlamış. Ama kullanırken bu sorunu kesinlikle hissetmedim ve diski aldığım için gayet memnunum. Sadece içimden bir benchmark yapıp paylaşayım diye geçirdim ve sonuçları paylaştım. (AS SSD ile de yaptığım testte okumanın sabit kaldığını yazma hızının ise 200MB civarına düştüğünü gözlemledim, paylaşma gereği duymadım.)

Böyle olacağını daha önceden Samsung 128GB mSATA SSD kullanan birisi olarak tahmin ediyordum çünkü önbellek bulundurmayan SSD'lerin zaten genel sorunu zamanla hücrelerin bölgesel olarak performans kaybetmesi. Çözüm olarak da Secure Erase yapabilirim ancak performans şikayetim veya hatalı veri okuma gibi bir sorunum yok.

Sağlık konusunda zaten Wear Leveling yani aşınma algoritmalı bir ölçüm kullandığı için pek inandırıcı veriler vermeyecektir ama sağlık ilk gün düştüğü %99 seviyesini 1.7TB veri yazmamdan sonra da korumakta.

Screenshot_7.png

Diski alalı 3 ayı geçti. Bir durum güncellemesi yapmak istedim. Diskten gayet memnunum; bilgisayar 3 aydır aynı hızda açılıyor, tarayıcı beni üzmeyecek kadar hızlı açılıyor. Şu ana kadar tek şikayetim Adobe Acrobat Pro DC kurunca arka planda bilgisayarı biraz yormaya başlaması, onu da boş vermeye çalışıyorum.

Sonuç: Öncelikle IOPS değerleri düşük çünkü işlemcim Celeron N3060. Göründüğü üzere SSD bazı küçük sürprizler yapmaya başlamış. Ama kullanırken bu sorunu kesinlikle hissetmedim ve diski aldığım için gayet memnunum. Sadece içimden bir Benchmark yapıp paylaşayım diye geçirdim ve sonuçları paylaştım. (AS SSD ile de yaptığım testte okumanın sabit kaldığını yazma hızının ise 200 MB civarına düştüğünü gözlemledim, paylaşma gereği duymadım.)

Böyle olacağını daha önceden Samsung 128 GB mSATA SSD kullanan birisi olarak tahmin ediyordum çünkü önbellek bulundurmayan SSD'lerin zaten genel sorunu zamanla hücrelerin bölgesel olarak performans kaybetmesi. Çözüm olarak da Secure Erase yapabilirim ancak performans şikayetim veya hatalı veri okuma gibi bir sorunum yok.

Sağlık konusunda zaten Wear Leveling yani aşınma algoritmalı bir ölçüm kullandığı için pek inandırıcı veriler vermeyecektir ama sağlık ilk gün düştüğü %99 seviyesini 1.7TB veri yazmamdan sonra da korumakta.

Eki Görüntüle 740960

1. İşlemci: AMD Phenom II 955 X4 QuadCore (3.2 GHz) 8MB 938p 248, 78 TL
    Anakart:
    ASUS M4A78LT-M LE AMD 760G, AM3,AM2+, AM2 AMD Phenom FX / X4 101, 53 TL
    Bellek(RAM)
    : G.SKILL Ripjaws DDR3-1333Mhz CL9 4GB (TEK MODÜL) 1,5V 87, 20 TL
    E. Kartı : Zotac 9800GT ECO 1 GB 256Bit GDDR3 16X 191, 37 TL
    Hard Disk : SEAGATE 1 TB SATA3 7200 RPM 32 MB 114, 19 TL
    Kasa
    : THERMALTAKE V3 FULL SIYAH MID TOWER 600W POWER (600W güç kaynağı dahil) 192, 49 TL
Toplam: 935.56 TL(2011 fiyatları)

Bu anakart SATA 3 desteklemiyor, SATA 2 destekliyor. Bu bilgisayara aşağıdaki linkteki SSD'yi almamı tavsiye eder misin?

Ben diskten memnunum. Uygun fiyatta kaliteli çiplere ve önbelleğe sahip SSD ne yazık ki bulunmuyor. Bu diskin sizi üzeceğini de düşünmüyorum. Kingston markasını uzun zamandır kullanıyorum ve beni sadece DT100G3 DT106 model USB'lerde üzdü. Bu modellerin yazma hızı çok düşük ve DT100G3 olanı da arıza yaptı. Bu da biraz fazla uygun fiyata almamdan kaynaklanıyor galiba.

Yine de konu açıp piyasayı takip eden arkadaşlardan öneri isteyebilirsiniz.

Diski alalı 3 yıla yaklaştı. Belki daha sonra almak isteyenlere referans olur diye tekrar değerleri paylaşmak istiyorum. 3 ay sonraki performans düşüşünün sebebini zamanla laptopun SATA girişi yandığında anladım. HDD'yi çıkarıp SSD'yi Caddy ile bağlamak zorunda kaldım. 2 defa secure erase yaptım ve son secure erase'den sonra 6-7 ay geçti sanırım.

photo_2023-04-21_23-46-38.jpg

photo_2023-05-03_22-26-06.jpg

photo_2023-05-04_09-53-14.jpg

photo_2023-05-03_22-26-10.jpg

photo_2023-05-03_22-26-09.jpg

Bu değerleri görmesinin faydası olacağını düşündüğüm 2 kişiyi de etiketleyeceğim: @Buğra S @Finisterre

Son düzenleme:
Ben diskten memnunum. Uygun fiyatta kaliteli çiplere ve önbelleğe sahip SSD ne yazık ki bulunmuyor. Bu diskin sizi üzeceğini de düşünmüyorum. Kingston markasını uzun zamandır kullanıyorum ve beni sadece DT100G3 DT106 model USB'lerde üzdü. Bu modellerin yazma hızı çok düşük ve DT100G3 olanı da arıza yaptı. Bu da biraz fazla uygun fiyata almamdan kaynaklanıyor galiba.

Yine de konu açıp piyasayı takip eden arkadaşlardan öneri isteyebilirsiniz.

Diski alalı 3 yıla yaklaştı. Belki daha sonra almak isteyenlere referans olur diye tekrar değerleri paylaşmak istiyorum. 3 ay sonraki performans düşüşünün sebebini zamanla laptopun SATA girişi yandığında anladım. HDD'yi çıkarıp SSD'yi Caddy ile bağlamak zorunda kaldım. 2 defa secure erase yaptım ve son secure erase'den sonra 6-7 ay geçti sanırım.

Eki Görüntüle 1765704

Bu değerleri görmesinin faydası olacağını düşündüğüm 2 kişiyi de etiketleyeceğim: @Buğra S @Finisterre
Hocam değerleriniz çok güzel, Allah sahibine bağışlasın da Kinston A400 2D NAND içeriyor.
İçinde Phison S11 olması güzel detay tabi ama aynı fiyata hatta daha ucuza alternatifleri de var.
Bunun bir örneği PNY CS900.

Diski pek narin kullanmışsınız bu arada 20TB :D

Aynı disk kuzenimde de var flaş bellek hızında çalışıyor.

Benim NVME, OEM bir model pek tanımam etmem.

1683173952274.png

Hocam değerleriniz çok güzel, Allah sahibine bağışlasın da Kinston A400 2D NAND içeriyor.
İçinde Phison S11 olması güzel detay tabii ama aynı fiyata hatta daha ucuza alternatifleri de var.

Aynı disk kuzenimde de var flash bellek hızında çalışıyor.

Benim NVMe, OEM bir model pek tanımam etmem.

Eki Görüntüle 1765708

Yıllar önce üretilen A400 ile yeni A400'ler birebir aynı değil diye biliyorum. Yeni üretilenlerde 2D NAND yok diye biliyorum.

İçinde Phison S11 olması güzel detay tabi ama aynı fiyata hatta daha ucuza alternatifleri de var.

Aynı disk kuzenimde de var flaş bellek hızında çalışıyor.

Benim NVME, OEM bir model pek tanımam etmem.

1683173952274-png.png
2D falan filan ama hala taş gibi. :D Şimdi daha ucuza daha iyileri vardır. Hatta o dönem ben bunu 220TL'ye aldığım günün öğleni 850 Evo 250GB 265TL'ye düşmüştü. Yanında 1-2 şey daha aldığımdan iade etmemiştim. :D Böyle gideceğini tahmin ediyordum. Onu alsam daha iyi olurdu tabii ki ama artık iş işten geçti. Ben onların böyle satıştan çekileceğini bilsem ondan da alırdım.

Yalnız bende de hiç secure erase yapmadan 1 yıl kullandıktan sonra flaş belleğe bir dönüşüm yaşadı. Ama Parted Magic ile secure erase yaptıktan sonra ilk aldığımdan bile iyi bir hale geldi. Şimdileri secure erase için Sergei Strelec WinPE içerisindeki MiniTool Partition Wizard aracını kullanıyorum. Bu düşüş bence 2D ile alakalı değil. DRAM olmayan disklerin kaderi bu. Disk benim gibi hor kullanılıyorsa yıllık secure erase yapmaktan zarar gelmez.

20TB işine gelirsek Windows'un ayarları filan yapılı ama harddiski söktükten sonra kişisel verilerimi de buna emanet etmeye başladım. 10-15 günde bir içi tamamen dolup boşalıyor verilerimle. Yeri geliyor film atıyorum, birçok slayt ve döküman var vs. vs.

Testler yeni ama paylaştığım CrystalDiskInfo resmini çekeli 15 gün oldu. Güncelini de atayım, nasıl hor kullandığımı anlayın.
1683185956380.png

Yıllar önce üretilen A400 ile yeni A400'ler birebir aynı değil diye biliyorum. Yeni üretilenlerde 2D NAND yok diye biliyorum.
Bunu sizden duydum. Araştırdım ve galiba doğru. Kingston sitesinde bu ürünü 3D NAND olarak tanıtmaya başlamış. O halde PNY ile rekabet edebilecek konuma gelmiş. Çünkü bana aynı fiyatta PNY mi Kingston mu derseniz S11 kontrolcüsü ile Kingston'u seçerim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı