2500₺ donanım tavsiyesi

MacaBeyi

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam arkadaşlar.

İndirimlerde sistemimde bir değişiklik yapmak istiyorum.

Şu an kullandığım anakartımı, işlemcimi, kasamı değiştirip para yeterse bir tane de HDD almayı düşünüyorum.
Arkadaşlar 3200 MHz CL16 16 GB RAM indirimdeyken satın almıştım. Arkadaşın sistemde denedik cayır cayır çalışıyor ancak şu anki sistem DDR3 olduğundan kullanamıyorum. Bu arada şu an kullandığım sistemi satmayı düşünmüyorum, parçalar kasada kalacak, halihazırda oynadığım oyunda 2. bilgisayar olarak kullanacağım. Şu an kullandığım 2 adet SSD (WD Green ve Adata SU650 ) var 120 GB'lık olmak üzere. Bir tanesi halihazırdaki bilgisayarda kalıp diğerini sistemi kurmak için yeni kasada kullanmayı düşünüyorum.

Birkaç sorum olacak, kullandığım ekran kartı R7 250, bunu eski sistemde bırakıp kendime APU bir sistem mi dizmeliyim?
Dizersem yeni sistem + R7 250'den daha yüksek FPS alabilir miyim?
Gerek yok ise şu an kullandığım ekran kartını 1 yıl kadar daha kullanacağım. Yeni sisteme bu ekran kartımı takıp eski sistemime çok eski 1 GB bir ekran kartı yerleştireceğim. Yerine de 300W eski PSU yerleşecek. :)
aklımdaki işlemci R5 2600X veya R3 3100, anakart B450 S2H, kasa darkflash pollux mesh mid Tower kasa. Yüksek ihtimal kalan para ile 1 TB HDD alıp sistemi tamamlayacağım. Hali hazırda PSU 600W FSP 80+ kullanıyorum. PSU açısından sorun yok. Ayrıca bir SSD alma konusu kafamı karıştırıyor. Arkadaşlarım ile görüştük, 240 GB M.2 koy ona sistemi koy diyorlar. Bunu yapacak olursam zaten elimdeki SSD'nin bir tanesini satacağım.
yeni sistem önerileri olan arkadaşları konuya bekliyorum. Intel yapmamamdaki en büyük nedenim Z serisi anakart alamamam ve RAM'lerimi istediğim MHz'de kullanamam, bunun ile ilgili bilgimi de vermiş olayım...

Bütçe: 2500 TL'yi geçmemeli, daha düşük olursa benim için çok daha iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence disklerini saklayarak sistemini sat ve yeni sistem diz. 2500'e satsan üstüne de 2500 koysan 1660S'li sistem toplayabilirsin.

Söylediğinizi ben de çok düşündüm ancak şöyle bir durum var, 2. bilgisayar kullanmam gerekiyor ve sistemi satamıyorum bu yüzden. İşlemci FX 6300, Anakartım da hakeza eski, yani toplam olarak bu RAM, işlemci ve anakartları sattığım takdirde 2.500 TL yine satılmaz, bu nedenle 500 - 1000 TL arasına kendi eski sistemimi elimde tutmuş olacağım. Yeni sistemden çok bana öneri lazım. :)

veya

veya

olmadı

Ben olsam R3 3100 yerine AMD Ryzen 5 3400G Dört Çekirdek 3.70 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe alırdım.

veya

veya

olmadı

Ben olsam R3 3100 yerine AMD Ryzen 5 3400G Dört Çekirdek 3.70 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe alırdım.
Çok teşekkür ederim güldüm durdum. :D
Kasalar gerçekten çok güzel, insan hangisini seçsem diye düşünüp duruyor...
R3 3100 yerine R5 3400G güzel bir tercih olcak. Peki bunlara tercihen R3 pro 4350G daha iyi olmaz mı?
Zaten APU sistem yaparsam eğer ekran kartımı şu an kullandığım sistemle kullanmaya devam edeceğim, PSU değişecek sadece.

Ekran kartınız varsa i5-10400F bakabilirsiniz bence. Olmadı 2600X veya 3500X bakılabilir. Kasaların hepsi çok güzel evet. :)
Dediğim gibi R7 250 ekran kartım var. :D
10400F düşünüyordum ancak 3200 MHz RAM kullanamadıktan sonra H serisi bir anakart ile ne işe yarar ki o işlemci diye düşündüm. :)
2600 X veya 3500 X dediğiniz gibi fiyatları düşerse alınabilir.

Dediğim gibi R7 250 ekran kartım var. :D
10400F düşünüyordum ancak 3200 MHz RAM kullanamadıktan sonra H serisi bir anakart ile ne işe yarar ki o işlemci diye düşündüm. :)
2600 X veya 3500 X dediğiniz gibi fiyatları düşerse alınabilir.
Ben olsam 10400F varken o 2 işlemcinin yüzüne bakmazdım.

1605177711625.png

Bence en iyi tercih 10400F, tabii kendiniz bilirisiniz.

Ben olsam 10400F varken o 2 işlemcinin yüzüne bakmazdım.
Peki 10400F 'i 2933 Mhz olarak mı görüyor bellekleri.
Z serisi anakart ile almak istesek fiyat ne durumda oluyor?
Ek olarak arkadaşlar Overclock şu ana kadar yapmadım, yapmayı düşünmediğim bir husus ama tabii ki yapabilirsem denerim. :)
10400 F'i çok düşündüm, RAM'ler beni yanılttı çok fazla, daha doğrusu Mhz olayı.
Intel ile çok bir bilgim yok ancak Z serisi olmadan overclock yapamıyoruz diye hatırlıyorum. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı