2500 TL sistem toplama

wozniak

Kilopat
Daha fazla  
Halihazırda kullandığım i5-4200M işlemciye, 12 GB RAM'e sahip ekran kartı olarak HD 4600 kullanan laptopum donmaya başladı ve ben de kasa toplamaya karar verdim. Laptopun SSD'sini söküp PC'ye takacağım için sistemde SSD veya HDD olmasına gerek yok. Tavsiyeleriniz nelerdir? RAM'ler boşa gitmesin diye Mac Mini 2012 model almayı da düşünüyorum çünkü aynı RAM'leri kullanıyor. Sizce yeni kasa toplamak mı mantıklı yoksa Mac Mini alıp RAM ve SSD upgrade yapmak mı? Kullanım alanım oyun oynamak veya render almak değil, programlama yapmak.

Merhaba. Görüşleriniz nelerdir?

Halihazırda kullandığım i5-4200M işlemciye, 12 GB RAM'e sahip ekran kartı olarak HD 4600 kullanan laptopum donmaya başladı ve ben de kasa toplamaya karar verdim. Laptopun SSD'sini söküp PC'ye takacağım için sistemde SSD veya HDD olmasına gerek yok. Tavsiyeleriniz nelerdir? RAM'ler boşa gitmesin diye Mac Mini 2012 model almayı da düşünüyorum çünkü aynı RAM'leri kullanıyor. Sizce yeni kasa toplamak mı mantıklı yoksa Mac Mini alıp RAM ve SSD upgrade yapmak mı? Kullanım alanım oyun oynamak veya render almak değil, programlama yapmak.

Merhaba. Görüşleriniz nelerdir?
Kesinlik geleceğe yatırım yapmalısınız. 12GB Ram belleğiniz olabilir. Ama bunu Mac Mini taktığınızda 12GB bellek ve eski nesil i5 veya i7 sahibi olmuş olacaksınız. Yani elinizdeki PC'den neredeyse hiçbir farkı olmayacak. Üstelik elinizdeki PC'de boşa gidecek. Size önerim kesinlikle toplamaktan yana olacaktır.

Toplama PC konusunda i5 7500 veya Ryzen 5 1400 ve üstüne 8 veya 16GB Ram işinizi görecektir.

Donma konusuna gelecek olursak SSD'nin alındığı yılı marka model ve en son Secure Erase tarihini verebilir misiniz? Donma SSD ile ilgili ise Secure Erase sistemi canlandıracaktır.

Teşekkür ederim cevap için. Şu an kasa toplamak sanırım biraz pahalı dolar kurundan dolayı. SSD daha 6 aylık Samsung EVO. Sanırım işlemcim yetersiz geliyor. Ryzen işlemcilerin benchmark'ı daha yüksek aynı fiyatlı İntel işlemcilere göre. Neden daha ucuz bilmediğim kötü bir yanı mı var?

Teşekkür ederim cevap için. Şu an kasa toplamak sanırım biraz pahalı dolar kurundan dolayı. SSD daha 6 aylık Samsung EVO. Sanırım işlemcim yetersiz geliyor. Ryzen işlemcilerin benchmark'ı daha yüksek aynı fiyatlı İntel işlemcilere göre. Neden daha ucuz bilmediğim kötü bir yanı mı var?

Dediklerinizde haklısınız. Ama ben doların düşeceğini ummuyorum. Şu yaz aylarında Euro'da hafif düşüş görürüz çünkü Almanya'dan gelip Euro bozduracak bir kitle var. Ne yazık ki dolar için bu geçerli değil.

Bence Ryzen fiyatları düşük değil, Intel yüksek. Ama arada ki rekabet üst seviyelere çıkarsa gelecek nesil performans konusunda atlama yapacak gibi duruyor. Bunun içinde tek yok var. Ryzen'a gelecek yeni çoklu çekirdek performansını artıracak gelişmeler. Ama sizin şu sıkıntınız olacaktır. Ryzen işlemci alırsanız mecburen kötü dahi olsa bir ekran kartına ihtiyacınız var. Doları beklemek size kalmış diyecek bir şey bulamıyorum. Mining ile ekran kartı pazarında sıçrama yaratıp Türk piyasasına değer kaybettiren vatandaşlar ne yaptıklarını anlamalılar. Bunu Türkler için söylemiyorum bunda kimsenin suçu yok.

SSD konusunda sıkıntı yaratmayın TRIM desteği olan bir işletim sistemi(Windows 7'de manuel açılmalı.) kullanıyorsanız kasmayı o yaratmaz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı