25000TL sistem toplama

Evet. 64 GB RAM (sadece oyun oynayacaksanız) çok gereksiz. Ekran kartlarının fiyatları ortada ancak belki 3060'tan 3070'e yükseltebilirsiniz. Veya en kötü 3060 Ti.

Hocam sadece oyun değil iş için de kullanacağım. Mezun oluyorum üniversiteden güçlü bir sistem istedim, özellikle Androd Studio gibi uygulamalar çok fazla RAM istiyor. Rahat kullanmak için yüksek miktarda RAM tercih etmiştim ama tavsiyeniz varsa tabii söyleyin.

Arkadaşlar merhaba, gelecek sene bir bilgisayar toplayacağım bütçem 25000TL.
Bileşenler:
  • Intel i5 11600K.
  • ASUS Prime Z590-P
  • Corsair 64 GB(4x16) Vengeance RGB Pro 3200MHz CL16 DDR4 RAM.
  • ASUS GeForce ROG-STRIX-RTX3060-O12g-Gaming 12 GB GDDR6 192Bit OC.
  • Seagate 2TB Barracuda 7200RPM 256MB ST2000DM008.
  • Cooler Master MWE 850W-V2 MPE-8501 80+ Gold PSU.
  • Samsung MZ-V7S500bw 970 EVO Plus 500GB NVMe M.2 SSD.
  • MSI MAG CoreLiquid 360r 360mm işlemci sıvı soğutucu.

Arkadaşlar daha kasaya karar vermedim ama sizce fiyatlar gelecek sene çok oynar mı? Toplam 24000 etti bir öneriniz var mı? RAM çok fazla biliyorum ama benim için biraz takıntıya dönüştü denilebilir. Sizce RAM'den biraz daha kısıp ekran kartına mı mı vereyim bütçeyi? Sevdiğim çoğu kart da zaten stokta yok. Fikirlerinizi bekliyorum.
Seneye fiyatlar artabilir/azabilir. Alıcağınız zaman konu açın, önerelim. Ayrıca 64 GB ram nedir? Günümüzde 16 GB bile yeterken abartıya kaçmak istiyorsanız 32 GB fazlasıyla yeter. 64 GB ram'i unutup parayı ekran kartına yatırın.

Asıl kullanım amacınızı ve kullandığınız uygulamaları belirtir misiniz?
Oyun hobim ama Android Studio, Visual Studio en çok kullandığım uygulamalar olacak.
Seneye fiyatlar artabilir/azabilir. Alıcağınız zaman konu açın, önerelim. Ayrıca 64 GB ram nedir? Günümüzde 16 GB bile yeterken abartıya kaçmak istiyorsanız 32 GB fazlasıyla yeter. 64 GB ram'i unutup parayı ekran kartına yatırın.
Hocam tek amacım oyun değil belirttim.
Blender gibi uygulamalar da tasarım kısmında işime yarayacak eklemeden geçmeyim.
Hocam haklısınız ama ram de büyük önem arz ediyor yazılım ve mühendislikte. Özellikle şu Android Studio belası varken 16GB Ram diğer programlarla birlikte yetersiz kalıyor ama yine de fikriniz için teşekkür ederim.

İş performansı olarak şu an hazır sistem bulamadım gerekli özelleştirmeler çok daha fazla masrafa neden oluyor.

Ayrı ayrı toplamaya çalıştığımda ekran kartında fazladan 4000-5000TL veriyoruz.

Bence bekleyin zamanı gelince konu açın.

Hocam neden AMD sistem toplamıyorsunuz? AMD blender gibi uygulamalar kullanılacak bilgisayarlarda daha fazla tercih ediliyor.
Hocam ben AMD'yi daha çok oyun ağırlıklı biliyorum ama tabii AMD işlemci öneriniz varsa yakın fiyatta söylerseniz memnun olurum.
İş performansı olarak şu an hazır sistem bulamadım gerekli özelleştirmeler çok daha fazla masrafa neden oluyor.

Ayrı ayrı toplamaya çalıştığımda ekran kartında fazladan 4000-5000TL veriyoruz.

Bence bekleyin zamanı gelince konu açın.
Peki hocam teşekkürler.

Oyun hobim ama Android Studio, Visual Studio en çok kullandığım uygulamalar olacak.

Hocam tek amacım oyun değil belirttim.
Blender gibi uygulamalar da tasarım kısmında işime yarayacak eklemeden geçmeyim.

Gelecek sene DDR5 RAM'ler ve onu destekleyen işlemciler çıkacak o yüzden bir şey diyemeyiz. Ek olarak AMD iş açısından daha avantajlı. Böyle bir sistem kurup eski 970 EVO almamalısınız zaten gelecek sene piyasada bile kalmaz.

Hocam ben AMD'yi daha çok oyun ağırlıklı biliyorum ama tabii AMD işlemci öneriniz varsa yakın fiyatta söylerseniz memnun olurum.

Peki hocam teşekkürler.

Aslında AMD render da vs daha iyidir hatta orta bütçeli sistem toplanırken render yapılacaksa R5 3600, oyun oynanacaksa 10400F kullanılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı