2500X sistem yükseltme

Taha Karaca

Kilopat
Daha fazla  
Sistemimde ekran kartı ve işlemciyi yükseltmek istiyorum (RTX 3060 ve 5600X ile). Anakartımı da değiştirmeme gerek var mı? Fazla masraf yapmak istemiyorum. Önereceğiniz parçalar var mı?

Sistem:
  • ASUS ROG STRIX RX570 OC 4 GB GDDR5 256bit AMD Radeon DX12 ekran kartı.
  • Cooler Master Masterbox Lite 5 600W 80 Plus USB 3.0 pencereli midtower kasa.
  • Adata XPG Gammix D10 2x8 GB 3000MHz DDR4 CL16 red Single PC RAM.
  • ASUS Prime B450M-K AMD B450 Ryzen 2 AM4 DDR4 3200MHz (OC) M.2 DVI VGA anakart.
  • AMD Ryzen 5 2500X soket AM4 3.6GHz 8MB önbellek 4 çekirdek 12nm işlemci (fan dahildir)
  • Trayadata 480GB SU630 3D NAND SATA3 2.5' SSD (520 MB okuma / 450 MB yazma)
  • Samsung 970 EVO Plus NVMe 1TB.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci olarak 5600X'e gerek yok, düz 5600 yeterli. Soğutucu olarak ID-Cooling 214XT alınabilir. Ekran kartı olarak da benzer fiyata RX6700XT alınabilir. Çok daha performanslı olur. Bütçe artarsa kasa ve güç kaynağını da değiştirmenizi öneririm. Kasanın hava akışı çok kötüyken güç kaynağı da çok kalitesiz. Yeni parçaları riske atmaya değmez.
Bütçe belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:
İşlemci olarak 5600X'e gerek yok, düz 5600 yeterli. Soğutucu olarak ID-Cooling 214XT alınabilir. Ekran kartı olarak da benzer fiyata RX6700XT alınabilir. Çok daha performanslı olur. Bütçe artarsa kasa ve güç kaynağını da değiştirmenizi öneririm. Kasanın hava akışı çok kötüyken güç kaynağı da çok kalitesiz. Yeni parçaları riske atmaya değmez.
Bütçe belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.
Kasayı da değiştireceğim dediğiniz gibi. Fakat ekran kartını amd değil de nvidia almayı düşünüyorum. Anakartım 5600 ve rtx 3060 için uygun mu acaba? Uzun süreli bir sistem olmasını istediğim için bütçeyi aşabilirim.

Kasayı da değiştireceğim dediğiniz gibi. Fakat ekran kartını amd değil de nvidia almayı düşünüyorum. Anakartım 5600 ve rtx 3060 için uygun mu acaba? Uzun süreli bir sistem olmasını istediğim için bütçeyi aşabilirim.
Anakart uygun, 5600 ile sıkıntı yaşatmaz. Sadece BIOS güncellemesi yapmanız gerekir. Onu da yeni işlemciyi takmadan önce eski işlemci ile yaparsınız. Elinizde soğutucu yoksa bir de soğutucu almanızı öneririm. Stok soğutucu, 5000 serisi için pek yeterli değil.

Anakart uygun, 5600 ile sıkıntı yaşatmaz. Sadece BIOS güncellemesi yapmanız gerekir. Onu da yeni işlemciyi takmadan önce eski işlemci ile yaparsınız. Elinizde soğutucu yoksa bir de soğutucu almanızı öneririm. Stok soğutucu, 5000 serisi için pek yeterli değil.
Ekran kartını birkaç ay sonra alacağım da işlemciyi şimdi alıp mevcut sistemime taksam bir sıkıntı olur mu (ryzen 5 5600 ile rx 570)?

Yeni konular

Geri
Yukarı