250K sayısal için öneri

Alan derslerim iyi olduğu için kültür derslerini daha az yaparak bitirdim. Yani her türlü 250K için iyi çalışma gerekiyor.
Hayır. Diploma puanınız 50 olsa. TYT ve AYT matematikteki her şeyi doğru yapsanız. Başka hiçbir şey yapmamış olsanız bile 185k sıralamanız olur. Alan dersleriniz iyi ise bunu yapabilmelisiniz. Bundan biraz daha kötü yapıp sınavın geri kalanındaki çerez denilebilecek soruları yapsanız her türlü 250k sıralamadan iyi yapmalısınız.

Hayır. Diploma puanınız 50 olsa. TYT ve AYT matematikteki her şeyi doğru yapsanız. Başka hiçbir şey yapmamış olsanız bile 185k sıralamanız olur. Alan dersleriniz iyi ise bunu yapabilmelisiniz. Bundan biraz daha kötü yapıp sınavın geri kalanındaki çerez denilebilecek soruları yapsanız her türlü 250k sıralamadan iyi yapmalısınız.
TYT: 50 AYT:25 altı net yaptığın zaman 250K sıralamayı unutuyorsun. Dediğin kadar kolay değil çok fazla araştırdım. Alan derslerim ile matematiğin falan alakası yok. Hiç bir dersten temelim yok benim her şeye sıfırdan başladım.
Ayrıca 50 diploma puanı seni öne değil aksine geriye atar. Kırıp OBP olayından yakınan kaç kişi var bir araştır istersen.

Ayrıca 50 diploma puanı seni öne değil aksine geriye atar. Kırıp OBP olayından yakınan kaç kişi var bir araştır istersen.
En kötü senaryoyu düşünüyorum. İleri ya da geri atmak diye bir şey yok. Sadece keşke daha iyi diploma puanım olsaydı diye yakınman için o var. Ham puan hiçbir işe yaramıyor.
Kırık OBP kişinin kendi sorunu. Zamanında tercih yapıp yerleşmeseymiş.
Alan derslerim ile matematiğin falan alakası yok.
Alan dersi matematikten alakasız ise alan dersi dediğiniz ne?
TYT: 50 AYT:25 altı net yaptığın zaman 250K sıralamayı unutuyorsun.
O netleri yapan kişi zahmet olmazsa sınava girmesin demek isterdim ama o bile 2019 için 50 diploma puanı ile sayısalda 264k yapıyor. 60 diploma notu ile 246k yapıyor. İstediğiniz şey bu kadar basit aslında. 120 sorudan 50 tane yapmak mı zor geliyor? Yoksa 80 sorudan 25 tanesini mi?

En kötü senaryoyu düşünüyorum. İleri ya da geri atmak diye bir şey yok. Sadece keşke daha iyi diploma puanım olsaydı diye yakınman için o var. Ham puan hiçbir işe yaramıyor.
Kırık OBP kişinin kendi sorunu. Zamanında tercih yapıp yerleşmeseymiş.

Alan dersi matematikten alakasız ise alan dersi dediğiniz ne?

O netleri yapan kişi zahmet olmazsa sınava girmesin demek isterdim ama o bile 2019 için 50 diploma puanı ile sayısalda 264k yapıyor. 60 diploma notu ile 246k yapıyor. İstediğiniz şey bu kadar basit aslında. 120 sorudan 50 tane yapmak mı zor geliyor? Yoksa 80 sorudan 25 tanesini mi?
Temeli 0 olanlar için evet zor geliyor.
Mesleki açık lise okuduğum için alan dersi olarak meslek derslerinden bahsediyorum.

Temeli 0 olanlar için evet zor geliyor.
Sınava aylar var. Oturup sadece matematik çalışsanız 250k sıralama yaparsınız. Zaten Türkçenin 30 neti okuduğunu anlama. TYT matematikten 20 soru, AYT matematikten de 25 soru yapmanız gerekiyor. TYT'de ve AYT'de verilen boş-beleş soruları saymıyorum bile.
Dindeki 5 sorunun en az 3'ü herkesin yapabileceği basit şeyler. Sosyalin geri kalanında da 2-3 tane öyle oluyor. Fende de 2-3 tane var. AYT'de de temel bilgilerden fende 3-4 soru yapabilmeniz lazım. Temelim yok diye yakınmak yerine 9. sınıf konularına 1 ay baksanız bu dediğim 5-10 net cebinize girer. Türkçe de biliyor gibi görünüyorsunuz. 30 netin hepsini yapamasanız bile 20'sini yapmalısınız. Geri kalan zamanda da matematik çalışın.

Sınava aylar var. Oturup sadece matematik çalışsanız 250k sıralama yaparsınız. Zaten Türkçenin 30 neti okuduğunu anlama. TYT matematikten 20 soru, AYT matematikten de 25 soru yapmanız gerekiyor. TYT'de ve AYT'de verilen boş-beleş soruları saymıyorum bile.
Dindeki 5 sorunun en az 3'ü herkesin yapabileceği basit şeyler. Sosyalin geri kalanında da 2-3 tane öyle oluyor. Fende de 2-3 tane var. AYT'de de temel bilgilerden fende 3-4 soru yapabilmeniz lazım. Temelim yok diye yakınmak yerine 9. sınıf konularına 1 ay baksanız bu dediğim 5-10 net cebinize girer. Türkçe de biliyor gibi görünüyorsunuz. 30 netin hepsini yapamasanız bile 20'sini yapmalısınız. Geri kalan zamanda da matematik çalışın.
2 aydır TYT çalışmaktayım zaten. Sadece temelim olmadığını belirtim bu yüzden çok yavaş ilerliyorum. Daha önce sınava girmiş ve benim gibi olan kişilerden öneri almak için açmıştım bu konuyu.

@Vavien.

Dostum senin yazdığın şeyler gerçekten teorik olarak doğru. Evet, 50 puan ile soruların yarısını işaretleyince o puan geliyor ama sen temeli olmayan biri için yarısını işaretlemeyi kolay mı zannediyorsun? Teorikte olan pratikte işlemiyor işte.

Ben de mesela şimdi 250K hedefim olsa herhangi bir çalışma yapmadan girer sınava geçerim büyük ihtimalle rahatlıkla ama bu temeli olan kişiler için geçerli 4 işlem yapamayan kişiler var daha onlar mesela çok çalışmalılar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı