2600 sistem oyunlarda kasıyor ve ısınıyor

anilafk

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, GTA 5, Valorant, LoL Assassin's creeed valhala, Forza olsun tüm oyunlarda en düşük grafiklerde dahi kasıp bilgisayarım arada kapanıyor. Bu sorunu hiçbir şekilde çözemedim, aldığım yere götürdüm ve bana HDD de sıkıntı olduğunu SSD'me oyunları koymamı söyledi. Ben de 250 GB'ni̇n yetmeyeceğini 450 GB 500 MB okuma yazmanın işimi görüceğini söyledim. Eve geldiğimde sorun hala devam ediyordu, aradım aldığım yeri söyledim ve bana bilgisayarında hiçbir şey yok. Sen kafanda kuruyorsun dedi, 1 senedir çözemedim ve sizlere sormak istedim. Değerleri şöyle söyleyebilirim.

League of Legend: GPU kullanım: %20-40 arası.
CPU:%20-30 arası.
GPU cur-junc temp: %55 %65 arası ikisi de.
GPU gücü: %30- 40 arası.

Valorant'ta bu değerlerin iki katı 78 dereceyi dahi gördüm. En düşük ayarda takılma ve kasma oluyor.

GTA 5'i hiç söylemiyorum bile. Ayağım yanlışlıkla kasaya değdi yandı %80 dereceyi geçiyor.

Ekipmanlarım: MSI Radeon RTX 5500 XT 4 GB.
AMD Ryzen 5 2600 19 MB 2. nesil.
Corsair 8 GB RAM DDR 4 3000 MHz.
450 GB SSD SanDisk.
Gigabyte 320 m anakart.
Kasam ise Gametech RGB 600 wt Gaming mıd ATX kasa 4 fanlı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar tamamen mi kapanıyor yoksa sadece ekran mı gidiyor? Tamamen kapanıyorsa PSU'nun sorunlu olma ihtimali yüksek. Eğer sadece ekran kapanıyorsa, ekran kartın arızalı olabilir.

BIOS'tan C state (işlemci OC kısmından ) kapatıp dener misiniz?
BIOS'tayken Power voltage Type'ı typical halinede getirmeyi deneyebilirsiniz.
Sorun PSU'dan ise yardımı olacaktır.

Bilgisayar tamamen mi kapanıyor yoksa sadece ekran mı gidiyor? Tamamen kapanıyorsa PSU'nun sorunlu olma ihtimali yüksek. Eğer sadece ekran kapanıyorsa, ekran kartın arızalı olabilir.

Direkt yeniden başlıyor.
OS'tan C state (işlemci OC kısm
Şöyle söyliyim sana yabildiğim herşeyi yaptım artık sorunun bilgisiyardan olduğunu düşünmüyorum dediğiniz şeyi yapıcağım sizcede bu şekilde kasması normalmi bu sistemin.

Son düzenleme:
Arkadaşın sistemi inceledim. Tpd değerleri vb. hepsi normal ancak evdeki klima ile birlikte bilgisayar kapanıyor. Elektrik tesisatı yükü kaldırmıyor gibi duruyor. Kasma sorununa gelirsek denediğimiz yöntemler;
Temiz kurulum
Ssd değişimi
Driver sürümü değişimi ve güncellemesi
Bunları yaptıktan sonra occt ile genel bir teste sokup memtest ile bellekleri kontrol etmeyi planlıyorum. Uzun süredir kapalı bir ortamda çalışıyordu ancak termal macun gibi gerekli işlemler yapılmış değil sadece toz temizliği yapılmış. Yüksek iletkenlik sahibi (Coolmaster Nano) gibi termal macun önerisinde bulundum.Sizin öneriniz nedir?

Geri
Yukarı