27.000 TL bilgisayar mühendisliği için laptop önerisi

Bütçe
27000

zortingens

Hectopat
Şu an da üniversite sınavına hazırlanıyorum ve hedefim bilgisayar mühendisliği. Normalde üniversiteye yazıldığım vakit alacaktım ama her ürüne olduğu gibi dizüstü bilgisayarlarada zam geleceğinden dolayı erken almaya karar verdim. Alacağım bilgisayarda oyun oynamayı düşünmüyorum ve bütçem 27.000TL. MacBook M1 (16 GB RAM'e arttırılmış) ve ASUS ROG (32 GB'lık versiyonu) bunlar arasında kaldım. Bunlardan birini ya da kendi önerinizi bekliyorum.

Oyun oynamak odağın değilse kesinlikle ama kesinlikle M1 Macbook'u almalısın. Windows laptop'ların mutlaka bir yeri kötü oluyor, Macbook gerek kasa olsun, ekran olsun, hoparlör olsun, klavye olsun, touchpad olsun, pil ömrü olsun neredeyse her windows rakibini her alanda geride bırakıyor.

Hocam yazılım için MacBook pek önermiyorum. Evet pil ömrü ve güç konusunda gerçekten iyi fakat C# gibi yazılım dillerinde bazı problemler ile karşılaşacaksınız.
Tercih meselesi fakat sadece yazılım için genel olarak büyük sistemlere gerek yok.

Aşağıdaki konuyu inceleyip demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

3 gün önce yeni M2 işlemciler duyuruldu, 10 gün kadar dişini sıkarsan onun bulunduğu modeller satışa sunulacak.

Bilgisayar mühendisiyim, 2015 model Macbook Air kullanıyorum, arada kısa bir süreliğine Lenovo oyuncu bilgisayarı kullandım oyun oynamak istediğim için ama taşıma, şarj süresi, yazılımcı dostu olması durumlarından dolayı MacOS daha iyi bir seçenek bence.

Mac uzun ömür ve stabilite cihazı. Alıp da pişman olmazsın. Yakında ben de elimdeki Macbook Air'ı yeniliycem. Windows'a çok ihtiyacın olursa da sanallaştırma kullanabilirsin. Tam tersi senaryo fakat pek de mümkün değil. Windows cihaza MacOS kurma yolları var ancak o durumda da bazı limitasyonlar var.

Daha en az 5 sene kullanacağınızı da düşününce kesinlikle 16GB versiyonu alın, ekranda çalışma rahatlığı açısından da 14" veya 16" model daha iyi bir seçenek olacaktır. Yazılım çalışırken bir çok zamanda ekranı ikiye bölerek çalışmak gerekiyor. Hafıza olarak ise 256GB hayli hayli yeter, daha üst kapasite yerine taşınabilir SSD almak daha iyi bir seçenek olacaktır.

Son düzenleme:
8 GB RAM sorun olmazsa Air M.2 al.

8 GB RAM şu an After Effects 2022'de bile detaylı bir editte neredeyse kan ağlarken mühendislik uygulamalarında neye dönüşür siz hayal edin 😀.
(macOS'da kan ağlamıyor olabilir 8 GB RAM ama yine de 16 GB her türlü daha mantıklı mühendislik açısından.)

Benim önerim 16 GB M1 MacBook. Ama tabii oyun oynamayacaksanız.
İleride pişmanlık yaşamamak için ASUS ROG almanızda bir seçenek.
Alacağınız ROG modeli nedir bu arada?

8 GB RAM şu an After Effects 2022'de bile detaylı bir editte neredeyse kan ağlarken mühendislik uygulamalarında neye dönüşür siz hayal edin 😀.
(macOS'da kan ağlamıyor olabilir 8 GB RAM ama yine de 16 GB her türlü daha mantıklı mühendislik açısından.)

Benim önerim 16 GB M1 MacBook. Ama tabii oyun oynamayacaksanız.
İleride pişmanlık yaşamamak için ASUS ROG almanızda bir seçenek.
Alacağınız ROG modeli nedir bu arada?

Asus ROG Strix G513IE-HN065A7 ( 32gb olan model )​

Geri
Yukarı