27.000 TL Elektrik-elektronik mühendisliği için laptop önerisi

Bütçe
25000-27000

Jhuera

Kilopat
Merhaba, bu sene üniversite kazandım. Elektrik-elektronik bölümü için laptop arıyorum bütçe maximum 25 çok zorlarsam 27k. HP Victus modeline baktım genel olarak uygun bir laptop gibi görünüyor. Fakat postları okudukça fikrim değişti herkes bir şey söylüyor açıkçası bundan dolayı kararsız kaldım. Proteus, psim, Matlab, mathcad, AutoCAD, fritzing gibi programlar kullanılacak çok fazla oyun oynamıyorum ama beni yarı yolda bırakmayacak bir laptop istiyorum ısınma, performans ve şarj konusunda.
Apple Air M1 modeline baktım tam 25k ama programların birazcık sıkıntı çıkardığını okudum ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler.

Hacım o programları 15klık laptop rahat rahat açar çok zorlamayın kendinizi hocam, bu arada zormu hocam kazanmak o bölümü lise son sınıf elektrik okuyorum ve bölümden devam etmek istyorum.

Giriş seviyesi cihazlar hakkında kötü yorumların olması normal, 50kya kadar tüm laptoplar için bu tür yorumlar mevcuttur. Victus, TUF veya Nitro serisi giriş seviyesi cihazlar arasında en kaliteli 3 model olabilir. Genel yorumlara bakın, 2 3 arkadaşta sıkıntı çıktı diye sizde de kesin çıkacak değil.

Hacım o programları 15klık laptop rahat rahat açar çok zorlamayın kendinizi hocam, bu arada zormu hocam kazanmak o bölümü lise son sınıf elektrik okuyorum ve bölümden devam etmek istyorum.

Açıkçası benim için biraz engebeliydi bu sene sınavdan dolayı fakat çok zor geçmedi. 9K ile giriyorum Bilkent üniversitesine. İngilizce seviyem iyi olduğundan dolayı ve kendimi geliştirmeyi sevdiğim için bu bölümü tercih ettim. Eğer lisede bu bölümü okuyorsan mutlaka devam ettir bana göre daha tecrübeli bir şekilde başlarsın üniversiteye çok fazla zorluk çekmezsin.

Giriş seviyesi cihazlar hakkında kötü yorumların olması normal, 50kya kadar tüm laptoplar için bu tür yorumlar mevcuttur. Victus, TUF veya Nitro serisi giriş seviyesi cihazlar arasında en kaliteli 3 model olabilir. Genel yorumlara bakın, 2 3 arkadaşta sıkıntı çıktı diye sizde de kesin çıkacak değil.
Tabii ki haklısınız hocam. HP Victus 71T71EA 15-FB0004NT Ryzen 7 5800H 16GB 512GB SSD RTX3050Ti 15.6 Inç 144Hz Full HD Freedos Beyaz Gaming Laptop - Gaming.Gen.TR

Şu 2'si arasında kaldım. Açıkçası kullanacağım programlar ve hafif oyun yönünden beni uzun seneler götürmesini istiyorum Intel tarafı mı yoksa AMD tarafı mı daha iyi olur sizce?

İşlemci olarak AMD daha iyi olur, Intel işlemciler giriş seviyesi cihazlarda ısınma kaynaklı performans düşüşü gösterebiliyor. Onlar yerine https://www.amazon.com.tr/dp/B0BH4Z...e=380333&creativeASIN=B0BH4ZY4SH&linkCode=asn bakabilirsiniz. 28.5kya 4060 var fakat çok oyun oynamayacağınızı belirtmişsiniz o yüzden bütçenizi zorlamanıza gerek yok bu cihaz da gayet iyidir.

İşlemci olarak AMD daha iyi olur, Intel işlemciler giriş seviyesi cihazlarda ısınma kaynaklı performans düşüşü gösterebiliyor. Onlar yerine Amazon.com.tr bakabilirsiniz. 28.5kya 4060 var fakat çok oyun oynamayacağınızı belirtmişsiniz o yüzden bütçenizi zorlamanıza gerek yok bu cihaz da gayet iyidir.

Peki hocam RAM konusunda 8 GB sorun çıkartmaz mı bana? Ve bir de bu programlar işlemci ağırlıklı mı olacak yoksa GPU taraflı mı onun tam bilgisini bilmiyorum.

Peki hocam RAM konusunda 8 GB sorun çıkartmaz mı bana? Ve bir de bu programlar işlemci ağırlıklı mı olacak yoksa GPU taraflı mı onun tam bilgisini bilmiyorum.

Programlar hakkında bilgim yok fakat sorun olacağını sanmıyorum, Ryzen 5 5600H da gayet iyi işlemcidir. RAM konusunda da 2. slota 8 GB RAM takviyesi yapabilirsiniz, bu bütçeye 3050 Ti'dan daha iyi ekran kartı olan birkaç cihazdan biri olduğu için bunu önerdim.

Programlar hakkında bilgim yok fakat sorun olacağını sanmıyorum, Ryzen 5 5600H da gayet iyi işlemcidir. RAM konusunda da 2. slota 8 GB RAM takviyesi yapabilirsiniz, bu bütçeye 3050 Ti'dan daha iyi ekran kartı olan birkaç cihazdan biri olduğu için bunu önerdim.

Doğru diyorsunuz hocam. Teşekkür ederim fikrinizden dolayı dediğiniz gibi uygularım.

Yeni konular

Geri
Yukarı