27 bin sıralama bilgisayar mühendisliği

Eratost

Hectopat
YKS sayısal alanında 27377 bin sıralamaya sahibim bu sıralamadaki bilgisayar mühendisliği bölümlerini araştırıyorum. Bana vermek istediğiniz bilgi ve tavsiyeler var mıdır?
Tercih listemdeki sıralamama yakın olan kısmın listesi.
Çankaya üniversitesi (25159)
Bilgisayar mühendisliği.
(İngilizce) (burslu) (4 yıllık)
Başkent üniversitesi (31771)
Bilgisayar mühendisliği.
(Burslu) (4 yıllık)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ (32672)
Bilgisayar Mühendisliği.
(4 Yıllık)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çankaya'nın gelmesini hiç beklemeyin. Marmara'nın kontenjanı artmış yanlış görmediysem, o yüzden olabilir. Başkent ise sağlık üzerine bir üniversite olduğu için mühendislik önermiyorum ben, zaten sıralama değişimlerinden de belli oluyodur. Garanti yerleşmek istiyorsanız da daha gerilerden yazmanız lazım. ESTÜ, Gazi, Ankara vb. bakın derim.

YKS sayısal alanında 27377 bin sıralamaya sahibim bu sıralamadaki bilgisayar mühendisliği bölümlerini araştırıyorum. Bana vermek istediğiniz bilgi ve tavsiyeler var mıdır?
Tercih listemdeki sıralamama yakın olan kısmın listesi.
Çankaya üniversitesi (25159)
Bilgisayar mühendisliği.
(İngilizce) (burslu) (4 yıllık)
Başkent üniversitesi (31771)
Bilgisayar mühendisliği.
(Burslu) (4 yıllık)
MARMARA ÜNİVERSİTESİ (32672)
Bilgisayar Mühendisliği.
(4 Yıllık)

Çankaya gelmez, başkent üniversitesi güzeldir.

Çankaya'nın gelmesini hiç beklemeyin. Marmara'nın kontenjanı artmış yanlış görmediysem, o yüzden olabilir. Başkent ise sağlık üzerine bir üniversite olduğu için mühendislik önermiyorum ben, zaten sıralama değişimlerinden de belli oluyordur. Garanti yerleşmek istiyorsanız da daha gerilerden yazmanız lazım. Estü, gazi, Ankara vb. bakın derim.

İngilizcenin bu meslek için önemli olduğu aşikar ama bölüm dilinin İngilizce olması sizce ne kadar önemli?

@Eratost Ankara Üniversitesi'nin Türkçe bilgisayar bölümünde okuyan biri olarak evet dil önemli bunu herkes biliyor ama bölümün Türkçe olması bence pek de önemli değil. İngilizcesi çok iyi olan, İngilizce yerler varken bilerek buraya gelen arkadaşlarım var. Kısaca dert edilecek bir durum değil. (İsteğe bağlı hazırlık okuyabiliyorsunuz zaten.)

@Eratost Ankara üniversitesi'nin Türkçe bilgisayar bölümünde okuyan biri olarak evet dil önemli bunu herkes biliyor ama bölümün Türkçe olması bence pek de önemli değil. İngilizcesi çok iyi olan, İngilizce yerler varken bilerek buraya gelen arkadaşlarım var. Kısaca dert edilecek bir durum değil. (isteğe bağlı hazırlık okuyabiliyorsunuz zaten.)

Gazi'nin kadrosunu inceledim. Başkentten daha sağlam gözüküyor. Gelme olasılığı da var muhtemelen tercihimi Gazi'den yana kullanacağım.

İngilizcenin bu meslek için önemli olduğu aşikar ama bölüm dilinin İngilizce olması sizce ne kadar önemli?

Bölümün dilinden bağımsız olarak kullanacağın güvenilir kaynakların tamamı İngilizce. Proje veya araştırma yaparken İngilizce kaynak taraması yapmaya mecbur gibi bir durumdasın zaten. Sırf sıralama, kontenjan gibi sebeplerden dolayı Türkçe eğitim veren bölümler de %100 İngilizce'ye geçiş yapıyorlar fakat işin acı gerçeği hocaların İngilizce seviyeleri akıcı bir şekilde slayttan okumadan konu anlatabilecek seviyede değil. (C2 yazmayı eksik etmiyorlar profillerinden işin komiği :D Herhalde 50 sene öncesine dayanıyor bu sertifikaları) Bu yüzden tavsiyem akademik kadronun kalitesinden de önemli olan şey okulun bilinirliği, köklü olması. Derslerimin %99'unu YouTube'da kayıtlı dersler ile geçtiğimi söyleyebilirim çünkü slayttan okuma yerine gerçekten konuyu anlatma amacıyla hazırlanıyor o videolar. Dolayısıyla "profesörün" 2 saatte anlatamadığı konunun 15 dakikada genel mantığını anlayıp geri kalanını da dersin İngilizce önerilen kaynağından okuyarak çok iyi bir şekilde anlayabilirsin. (Bu durum bizim değil, dünyadaki top 10 hariç tüm üniversitelerde böyle, sadece yorumlar kısmına bir göz gezdirmen yeterli.) Sana tavsiyem okulun imkanlarına bak, sonra da okulun tanınırlığı ve öğrenci profiline bak. Akademik kadro bu sıralamalarda aşağı yukarı aynı oluyor çok ekstrem bir beklentin olmasın bundan sonra en büyük dostun internet ve MOOC kurslar olacak. Devlette bölümün içinde kahve otomatı olması bile sorun olabiliyor bunları göz önünde bulundur, basit olsa da okulun imkanları kapsamına girer bu dediğim de. Her şeyi bir kenara bırakınca demek istediğim şey bölüm o kadar self-learning'e açık bir bölüm ki seçtiğin üniversiteden tamamen bağımsız olarak kendi çabanın karşılığını maksimum alabilirsin. Ortamının iyi olacağı bir bölüm seçip dediğim şekilde yoluna devam et emin ol alacağın temel matematik, fizik dersleri ve hatta programlama derslerindense kendi yapacağın projeler seni bir yere taşıyacak.

Tercihler açıklandı ve bilgisayar mühendislikleri düşündüğümden biraz fazla ileri çekti. 34K'de olan gazi bilgisayar tam olarak 12K çekerek 22K'ye yükseldi. Ben ise 37K'den 27K'ye yükselen yıldırım beyazıt'a yerleştim. İşin özeti her şey planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Burayı da yaşayıp göreceğim. Seneye tercih yapacaklar için de muhtemelen daha az da olsa bilgisayarda yine yükselme olacaktır o yüzden açıkta kalmamak için tercihlerinizi planlı yapmanızı öneririm.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    9 KB · Görüntüleme: 39

Yeni konular

Geri
Yukarı