27" monitörden 24.5" monitöre geçmek küçük gelir mi?

aragornxx

Hectopat
Merhaba. MSI MAG251RX isimli monitörü satın aldım. 23.6" kavisli monitör kullanmıştım. Birkaç sebepten dolayı satma kararı alıp, monitörümü satmıştım. Sonra bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine 27" monitör satın aldım. 27" monitörü ilk kullandıgımda tüm nesnelerin büyük olması sebebiyle oyun oynarken, oyunu daha çok hissetmemi saglamıştı ve monitörün büyüklügünü bu sebeple olumlu karşılamıştım. Özellikle hikayeli oyunlarda nesnelerin büyük olması bana daha gerçekçi gelmişti. 24 inçe kıyasla 27 inç monitör kullanırken oyundaki tüm nesneleri fark etmeye başladım. Örnek: Savaş yaparken yerdeki otların renk farkını ve savaş bölgesindeki masanın üstünde duran kitap heykel gibi nesneler daha çok belirgin oluyordu. Sanki 23.6 inç ekranda bunları farkedemiyor gibi bir izlenime kapıldım. Bu sebeple 27" 1080p bana çok iyi bir çözünürlük gibi geldi ve 23.6" monitörlerle önceden hiç oyun oynamıyormuşum gibi hissettim.

FPS oyunlarında pek bir farkını göremedim çünkü Online oyun, haftada 2-3 oyun zor oynarım. Benim odak noktam Single Player oyunlar.

27" birkaç monitör aldım IPS Glow, ghosting ve kötü renk yüzünden iade ettim. 27" 1080p ve hızlı monitör aradım ama bulamadım. ASUS TUF VG279QM buldum ama input lag seviyesi 40 ms ölçülmüş direk eledim. LG 27GN750-B isimli monitörü alacaktım Amazon'da satılmadıgı için vazgeçtim ve ergonomi olarak çok kötü buldum. Göz hizama göre en az 6-8 cm yukarıda kalacak monitörün en üst kısmı. Biraz düşündükten sonra istedigim monitörün piyasada olmadıgına karar verdim. Aslında LG monitörün ergonomisi iyisi olsa alacaktım ama hem Amazon'da yok hem de ergonomi olarak çok kötü olunca onu da elemek zorunda kaldım. LG monitör aslında tüm isteklerimi karşılayan monitördü ergonomisi iyi olsa. Bu sebeple son çare olarak yine bir arkadaşımın önerisi sebebiyle MSI MAG251RX isimli monitörü satın aldım. 24.5" 23.6 inçe göre büyük olacagını bana söyledi. Kendisi 23 inçten geçmiş ve 24.5 inç bile ona büyük gelmiş. Sizce ben memnun kalır mıyım yoksa hiç paketi açmadan bu monitörü iade mi etmeliyim?

27'' 1080P monitör kullanıyorum. Yüksekliği ayarlanabilir standı sayesinde kafa hizamdan biraz yukarı ayarlıyorum. Uzun oyun seanslarında sağlık açısından faydalı. 23" ile 24" arasında pek fark olmaz büyük ihtimalle. Online oyunlarda 27" kullanırken FOV'u arttırırsan görüş alanı artarken nesneler bir nebze küçülür. 24" monitörde FOV'u arttırınca bu nesne küçülmesinden hedefi vurmak zorlaşıyordu.
Monitörümün incelemesi:
Öneririm.

Merhaba. MSI MAG251RX isimli monitörü satın aldım. 23.6" kavisli monitör kullanmıştım. Birkaç sebepten dolayı satma kararı alıp, monitörümü satmıştım. Sonra bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine 27" monitör satın aldım. 27" monitörü ilk kullandıgımda tüm nesnelerin büyük olması sebebiyle oyun oynarken, oyunu daha çok hissetmemi saglamıştı ve monitörün büyüklügünü bu sebeple olumlu karşılamıştım. Özellikle hikayeli oyunlarda nesnelerin büyük olması bana daha gerçekçi gelmişti. 24 inçe kıyasla 27 inç monitör kullanırken oyundaki tüm nesneleri fark etmeye başladım. Örnek: Savaş yaparken yerdeki otların renk farkını ve savaş bölgesindeki masanın üstünde duran kitap heykel gibi nesneler daha çok belirgin oluyordu. Sanki 23.6 inç ekranda bunları farkedemiyor gibi bir izlenime kapıldım. Bu sebeple 27" 1080p bana çok iyi bir çözünürlük gibi geldi ve 23.6" monitörlerle önceden hiç oyun oynamıyormuşum gibi hissettim.

FPS oyunlarında pek bir farkını göremedim çünkü Online oyun, haftada 2-3 oyun zor oynarım. Benim odak noktam Single Player oyunlar.

27" birkaç monitör aldım IPS glow, ghosting ve kötü renk yüzünden iade ettim. 27" 1080p ve hızlı monitör aradım ama bulamadım. ASUS TUF VG279qm buldum ama input lag seviyesi 40 ms ölçülmüş direk eledim. LG 27GN750-B isimli monitörü alacaktım Amazon'da satılmadıgı için vazgeçtim ve ergonomi olarak çok kötü buldum. Göz hizama göre en az 6-8 cm yukarıda kalacak monitörün en üst kısmı. Biraz düşündükten sonra istedigim monitörün piyasada olmadıgına karar verdim. Aslında LG monitörün ergonomisi iyisi olsa alacaktım ama hem Amazon'da yok hem de ergonomi olarak çok kötü olunca onu da elemek zorunda kaldım. LG monitör aslında tüm isteklerimi karşılayan monitördü ergonomisi iyi olsa. Bu sebeple son çare olarak yine bir arkadaşımın önerisi sebebiyle MSI MAG251RX isimli monitörü satın aldım. 24.5" 23.6 inçe göre büyük olacagını bana söyledi. Kendisi 23 inçten geçmiş ve 24.5 inç bile ona büyük gelmiş. Sizce ben memnun kalır mıyım yoksa hiç paketi açmadan bu monitörü iade mi etmeliyim?

32" monitörüm vardı 24'e geçtim 24 hala büyük geliyor bana.

27'' 1080P monitör kullanıyorum. Yüksekliği ayarlanabilir standı sayesinde kafa hizamdan biraz yukarı ayarlıyorum.

Hocam doktorların ve uzmanların söyledigine göre monitör göz hizamızda olmalı veya 2-3 cm aşagımızda olmalıymış. 5-6 cm bile aşagıda olsa iyi olurmuş. Ama göz hizamızdan 4-5 cm yukarıda olması riskliyimiş. Damar sertligi gibi agrılara sebebiyet verebiliyor. İnsan biraz kamburumsu durmalı öne dogru. Otururken dimdik durmak saglıklı ve dogru degil. Monitör göz hizamızdan yüksekte olacagı için dik durmaktan çok boynumuz geriye dogru bükülüyor. Bu bende boyun agrısı yapıyor. Görselle daha iyi açıklayabilirim. Aynen bu pozisyona düşüyorum. :D Göz hizam oturma pozisyonuma göre 36-40 cm arasında. LG monitörün en üst kısmı 47 cm'di o sebeple almadım. Hatta önceden iade ettigim monitörlerin asansörü oldugu için 47 cm'e yükselttim ve boynum agrımıştı.
32" monitörüm vardı 24'e geçtim 24 hala büyük geliyor bana.

Umarım memnun kalırım ben. Çokta para ödedim. Monitöre ayırdıgım bütçe max 2500 TL iken 3400 TL ödedim. Hem bütçeyi aştım hemde 27 inç almak istersen gidip 24.5 inç aldım.

Dosya Ekleri

• ergo.jpg
    ergo.jpg
    23,8 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:

Geri
Yukarı