2D oyun yapmak

Mr.Peanutbetter

Decapat
2D bir oyun yapma fikrim var. Unity ve C# kullanacağım. Bunların dışında Inside ve limbo oyunlarını bilirsiniz. Hemen değil ama uzun vadede bu oyunlar gibi bir oyun yapmak istiyorum. Fakat oyunun grafik ve animasyon işinde bilmediğim çok şey var. Oyunun grafiklerini ve animasyonlarını nasıl ve hangi programlar ile yapabilirim? Çizim yeteneğimi geliştirip bütün oyunun içindeki eşyaları nesneleri karakterleri kendim çizip sonra Photoshop uygulamasında animasyonlarını mı yapmak mı mantıklı olur yoksa sizin bildiğiniz başka bir yol var mı?

Zaten hareket şekillerinin ihtimalleri şeklinde tasarım yapılıyor, animasyonu Unity'nin içinden ayarlayabiliyorsunuz.
İki boyutlu oyun yapacaksanız çizimleri fotoğraf düzenleme yazılımları ile yapabilirsiniz.
Maddi anlamda imkanınız varsa Adobe programları kullanılabilir, ama eğer korsan kullanıyorsanız en az Photoshop kadar kapsamlı bir program olan GIMP önerebilirim, Inkscape gibi bir yazılım da bu iş için kullanılabilir.

Öncelikle kesinlikle C# dilini öğren.
Game Maker Studio ile de bazı animasyonları falan yapabilirsin.
Linkten nasıl yapacağını öğrenebilirsin ama ücretlidir.
LİNK

Game Maker ile uğraşma direkt olarak unity ve c# gir 2d için unity idealdir öğrenmesi de kolaydır. Öğrenme aşamasında hazır animasyon ve model kullan sonraları için kendin modelleme yaparsın.

Animasyon olaylarını sprite'lar halinde de yapabilirsin. Her bir kareyi kendin çizeceksin. Örneğin bir koşma animasyonunu 8 frame de çizmeyi hedefliyorsun her bir frame'i tek tek çizeceksin sonra onu loopa sokucaksın. Loop işini de Unity'deki Animator ile yapabilirsin. Rig'li yapmak istersen de orası sana kalmış.

2D için Unity'dnin kendi içinden yapabilirsin. 8 farklı resim çizeceksin art arda oynatıldığında koşma veya zıplama animasyonu falan oluyor yukarıda @Calquter arkadaşımız açıklamış. Basit aslında.

3D olsaydı Blender falan önerirdim.

2D bir oyun yapma fikrim var. Unity ve C# kullanacağım. Bunların dışında Inside ve limbo oyunlarını bilirsiniz. Hemen değil ama uzun vadede bu oyunlar gibi bir oyun yapmak istiyorum. Fakat oyunun grafik ve animasyon işinde bilmediğim çok şey var. Oyunun grafiklerini ve animasyonlarını nasıl ve hangi programlar ile yapabilirim? Çizim yeteneğimi geliştirip bütün oyunun içindeki eşyaları nesneleri karakterleri kendim çizip sonra Photoshop uygulamasında animasyonlarını mı yapmak mı mantıklı olur yoksa sizin bildiğiniz başka bir yol var mı?
2D oyunun Türkiye pazarında başarılı olma ihtimali yoktur, ondan dolayı lütfen yurt dışı planınız varsa ya da para kazanmak istemiyorsanız 2D oyun yapın.

Onun dışında ben pixel art için animasyon ve çizimlere Aseprite uygulaması ile yapıyorum. Kullananlar genelde memnun ama ben pek memnun değilim, kolay ama yine de photoshop sanki ustalaşsam daha iyi olur gibi. Yine de bakın

Oyun motoru olarak ise en kolay ve hızlı 2D oyun motoru GMS2 dir, ona bir bakın derim.

Geri
Yukarı