2K 144Hz TN vs 1080P 144Hz-165Hz IPS

Ahmet...!...

Kilopat
Daha fazla  
Monitör alacağım elimdeki ekran kartı Ağustos'a kadar RX 580 olacak 2K 144Hz monitörlerde genelde TN veya VA oluyor. Normalde 2K 144Hz VA panel almayı planlıyordum fakat fiyatlar biraz arttı. O yüzden hem kaliteli bir görüntü için hem de FPS oyunlar için arada kaldım. Sorum şu, 2K 144Hz 1ms TN panel mi yoksa 1080P 144-165Hz 1ms IPS panel mi? Bir de IPS ekranlarda ghosting yaşar mıyım? (Bu arada sonraki zamanlar için almayı planladığım kart RTX 2070 bu değişebilir tabii ki.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör alacağım elimdeki ekran kartı Ağustos'a kadar RX 580 olacak 2K 144Hz monitörlerde genelde TN veya VA oluyor. Normalde 2K 144Hz VA panel almayı planlıyordum fakat fiyatlar biraz arttı. O yüzden hem kaliteli bir görüntü için hem de FPS oyunlar için arada kaldım. Sorum şu, 2K 144Hz 1ms TN panel mi yoksa 1080P 144-165Hz 1ms IPS panel mi? Bir de IPS ekranlarda ghosting yaşar mıyım? (Bu arada sonraki zamanlar için almayı planladığım kart RTX 2070 bu değişebilir tabii ki.)
Konuyu açalı 10 gün olmuş ama hala almadıysan bunu önerebilirim. 2K 144Hz 1ms VA panelli bir monitör.

monitör çok iyiymiş ama bütçem o kadar değil 2500 civarı bütcem var
Oynadığım oyunlar geneli FPS fakat fazlaca hikayeli ağır olan oyunları da oynuyorum.
genel olarak tabir edersek ;Rust,CS,PUBG,Witcher,Just cause gibi
Konuyu açalı 10 gün olmuş ama hala almadıysan bunu önerebilirim. 2K 144Hz 1ms VA panelli bir monitör.

Açıklamamda belirtmemişim, kusura bakmayın .31.5 İnç birazcık FPS oyunları için büyük, ben 27 inç bir monitör almayı planlıyorum. Monitörü hala almadım piyasayı takip ediyorum şu anda.

Size şu monitörü öneririm: ASUS 27" VG278QF 165Hz 0.5ms DVI-D HDMI DP FHD Freesync Gaming Monitör | ITOPYA

TN Panel IPS Panelden daha iyidir çünkü renkleri daha dolgun yansıtır.

2K'dan ise 1080P sizin için daha iyi. Çünkü ekran kartınız Benchmark testlerine göre oyunlarda 2K desteklemiyor.

Zaten 144Hz alırsanız 144 FPS'nin üstünü bilgisayarınız oynatacaktır ama monitöre yansımayacaktır.
Vede koşan rakibinizin gölgeleri daha fazla olacaktır.

Siz rakibinize ateş ettiğinizi sanacaksınız ama gölgesini vuracaksınız. 165Hz sizin için ideal.

Vede 0.5 ms tepkime süresiyle siz rakibinizi daha önce göreceksiniz
(Genel oyuncuların 1ms)

Ayrıca Gamer ler için özel
Cs Go'da Mid gibi yerlerdeki karanlık bölgeleri rakipleriniz göremezken siz görebileceğiniz bir monitörde var. 23.8 inç olur derseniz 240Hz olan şu monitöre bakabilirsiniz

Arkaşım sakın üsttekinr güvenme, ağzı olan konuşuyor forumda. Öncelikte TN panel IPS panele göre renkleri daha kötü yansıtır görüş açısı daha kötüdür. Monitörün hz’i üstüne çıktığınızda ghosting değil tearing meydana gelir. Ayrıca şuanda en iyi ve kaliteli esporcular bile zar zor fark eder 0.5ms ile 1ms arasındaki farkı. Kaldı ki o adamın gölgesi zırvası da gecikmeyle alakalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı