2K gerekli mi?

Bütçe
3000

goodes1905

Kilopat
Arkadaşlar selam, halihazırda ASUS'un 75 Hz 24 inç bir monitörünü kullanmaktayım ve bir upgrade yapmaya karar verdim, alacağım yeni monitörde 144 Hz kesinlikle olsun istiyorum fakat 2K görüntünün gerekli olup olmadığı hakkında kafamda çok soru işareti var. Bütçe 3000 TL'ye kadar çıkıyor, olay şu ki R5 2600-RTX2060 kullanıyorum ve sanıyorum çok ucu ucuna 2K oyunlar için yeterli hatta önümüzdeki senelerde yetmeme olasılığı yüksek, inanılmaz competitive oyunlar oynayan birisi değilim hele e-spor tarafı falan yok o yüzden 240Hz falan da gereksiz geliyor, genelde bilgisayarı hikayeli oyun-film arada da FPS oyunları oynamak için kullanıyorum.

Çok arada kaldım bir yanım gidip 1500 TL'ye 24 inç 144Hz bir monitör al geç, öbür tarafım ise paraya kıy, gelecekte kullanırsın git 27 inç 2K 144Hz monitör al diyor. Bu noktada monitör tavsiyesinden çok bu konuyu deneyimlemiş arkadaşlardan yorum bekliyorum. Son bir sorum da insanlar 27 inç için 1080p az kalır diyorlar fakat şu anda internette resmen her şey 1080p yani bir film izlesen 1080p, YouTube videosuna baksan yine 1080p, Twitch de yayın izleyeceksen 2K yayın yapan adam sayısı yok denecek kadar az hatta belki yok ben hiç görmedim yani, o yüzden 2K gerçekten gerekli mi değil mi çok kararsız kalıyorum. İleride PS5 almak istiyorum mesela ama onun da native 2K desteği yok o noktada da anlamsız kalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hikayeli oyun oynuyorsan Hz değerini önemsemeyin derim. Zaten ekran kartın ve işlemcin orta seviye iken ilerde hiç 90 üstü alamazsın.
Yüksek renk gamı hacmi(sRGB değil diğerleri) ve 2K çözünürlük kombinasyonu en harika deneyim olur senin için. Film izlediğinizi de göz önünde bulundurursak black barların çirkin durmaması için iyi bir black Uniformaty sağlayabilen monitör kullanmanızı öneririm.
Hatta siz kesin Samsung Odyssey G5 düşünmüşsünüzdür, sakın düşünmeyin! Edge arka aydınlatma ve bu kadar berbat bir monitör.
1080p ile 1440p arasında cidden bir fark var mı? Yani, küçük detaylar dışında. 60 Hz ile 144 Hz gibi.
Mesela montaj uygulamalarında ön izleme veya timeline'da daha büyük bir alana sahip oluyorsun.

27 inç ve üzeri her monitörde 2K ciddi anlamda fark yaratıyor. Bana soracak olursan RTX 2060 için asla ve asla 2K monitör almazdım. 1080P'de bile yeni nesil oyunlarda zorlanmaya başladı.

Geri
Yukarı