2K için R5 3600 OC gerektirir mi?

PARAMORE

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Eczacı
Merhaba arkadaşlar. 3200 MHz 8x2 RAM ve 2070 Super ile Ryzen 3600 kullanıyorum. Genelde 2K'da hikayeli oyunlar oynarım. İşlemci de soğutucu var ama CPB kapattım ve bazen OC yapıyorum, bazen 3.6 GHz sabitleyip stok değerde kullanıyorum. Sizce bu tarz oyunlarda 2K çözünürlük için OC yapsam ya da CPB açsam fark görür müyüm? İşlemciyi boşa zorlamayayım yoksa, soğutucu sayesinde CPB kapalıyken 45-50 derecede geziyor oyunlarda. Ben fark göremedim ama size danışmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
CS:GO gibi oyunlarda OC fark ettirir ama işlemciniz özellikle 2K için fazlasıyla güçlü, bence OC yapıp gereksiz ısındırmaya gerek yok, verdiği FPS değerleri de tatmin ediyorsa hiç gerek yok, dediğim gibi Witcher 3, RDR 2 gibi oyunlar oynuyorsanız çok fark etmeyecektir.

1440p ve üstü çözünürlük daha çok GPU gücüne bakıyor. Yani 1440p ve üstü çözünürlüklerde işlemcinizi OC etmeniz 1080p ye oranla daha az FPS kazandırır.

Hayır OC yapmaya gerek yok, eğer yeterli soğutucunuz var ise 4.25Ghz'e 1.375V verebilirsiniz.
Hocam voltaj değeri biraz yüksek değil mi, soğutucum FSP Windale 6? Genelde 4.0 Ghz, 1.24V veriyordum. İşlemci silikonum berbat zaten. 4.1 Ghz vermek istesem 1.3V altına bile inmiyor. Şaka gibi değerler alıyorum cidden aşırı şanssızım.
@Letsplaygwent hocam genelde Assasins Creed, Witcher, Control, GTA tarzı oyunlar oynuyorum. Zevkimi az çok anlamışsınızdır. Çok nadir arkadaşlarla CS girerim ama orada aldığım FPS de ha 350 olmuş, ha 450 bir fark yok yani sıkıntı etmiyorum.
@Motionless IN White @omerxa @Jang Geum'un Danji Yemeği Beyler benim asıl merak ettiğim farklı bir şey aslında kendimi yanlış ifade etmişim: nette gezerken, çoklu işlem yaparken (sekme vs.) 4 GHz veya 3.6 GHz arasında çok fark olur mu? Render ve yayınla hiç işim olmadı, klasik bir kullanıcıyım. Kullanımda hız farkı olur ve değer diyorsanız OC yapayım işlemciye yani.

Hocam voltaj değeri biraz yüksek değil mi, soğutucum FSP Windale 6? Genelde 4.0 Ghz, 1.24V veriyordum. İşlemci silikonum berbat zaten. 4.1 Ghz vermek istesem 1.3V altına bile inmiyor. Şaka gibi değerler alıyorum cidden aşırı şanssızım.
@Letsplaygwent hocam genelde Assasins Creed, Witcher, Control, GTA tarzı oyunlar oynuyorum. Zevkimi az çok anlamışsınızdır. Çok nadir arkadaşlarla CS girerim ama orada aldığım FPS de ha 350 olmuş, ha 450 bir fark yok yani sıkıntı etmiyorum.
@Motionless IN White @omerxa @Jang Geum'un Danji Yemeği Beyler benim asıl merak ettiğim farklı bir şey aslında kendimi yanlış ifade etmişim: nette gezerken, çoklu işlem yaparken (sekme vs.) 4 GHz veya 3.6 GHz arasında çok fark olur mu? Render ve yayınla hiç işim olmadı, klasik bir kullanıcıyım. Kullanımda hız farkı olur ve değer diyorsanız OC yapayım işlemciye yani.
3.6 ile 4.25 kullanmış birisi olarak, o kadar da fark olmadığını söyleyebilirim. Ancak oyunlarda 4-5 FPS fark ediyor. Benim dediğim değerleri deneyebilir misiniz? Benim işlemci silikonum da aynı şekilde kötüydü ancak Hyper T4 gibi giriş seviyesi bir soğutucu ile 4.25'de 1.375V sağlıklı idi, hatta siz 4.25'e 1.35V vermeyi deneyin.

Tabii hocam. Bilgisayar yanımda değil şu anda. Yarın ya da haftasonu girebilirim. Müsait olursanız size de danışırım ve gelişmeleri aktarırım tekrar buradan.

Tabii ki etiketlerseniz elimden geldiğince yardımcı olurum hocam, OC işi için az zaman harcamadım. Tabii şu anda stok fan ile kullanıyorum ancak değerler falan aklımda :D Bu arada soğutucunuz da orta seviye olduğu için sıcaklık sorunu da yaşamazsınız :) Ben bile bahsettiğim değerlerde maksimum 55 derece görmüştüm, stres testlerinde ise 70 idi.

Değerleriniz çok iyiymiş hocam. Ben birkaç derece fazla görüyordum ama fazla macun uygulamaktan sanırım. Arctic MX4 aldım, PC'ye geçince tekrar macunlayıp montaj yapacağım, bakalım fark olacak mı...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı