2K IPS vs 2K VA monitör

alphamza özcan

Hectopat
Merhaba ben RTX 3080 ve R5 5600XLI bir sistem toplayacağım ve monitörümüde değiştiriyorum monitör olarak 2 model arasında kaldım.

Biri IPS diğeri VA panel sizce hangisi benim için iyi olur.

Bu arada oynadığım oyunlar genellikle Valorant CS tarzı hikayeli oyun pek fazla oynamıyorum ama benim için kalite ve renk önemli şu an kullandığım monitör RM-165 Rampage modelli 1080p monitör ama 1080p olunca 27 inç te çok bulanıklaşma oluyor hiçbir şey anlaşılmıyor oyundan.

IPS kesinlikle. VA çok arada kalmış bir panel, üstelik en çok ölü piksel çıkan panel. IPS'ler artık TN'ler kadar düşük response time'a ve düşük input lag'a sahip.

İkisini de boş ver, buna bak. Hem çok daha ucuz. Renkleri muhteşem.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba ben RTX 3080 ve R5 5600XLI bir sistem toplayacağım ve monitörümüde değiştiriyorum monitör olarak 2 model arasında kaldım.

Biri IPS diğeri VA panel sizce hangisi benim için iyi olur.

Bu arada oynadığım oyunlar genellikle Valorant CS tarzı hikayeli oyun pek fazla oynamıyorum ama benim için kalite ve renk önemli şu an kullandığım monitör RM-165 Rampage modelli 1080p monitör ama 1080p olunca 27 inç te çok bulanıklaşma oluyor hiçbir şey anlaşılmıyor oyundan.
İPS' te renkler biraz daha iyi VA' da siyahlar biraz daha iyi. Kontrastlar VA daha iyi olması lazım.

VA paneller daha iyi kontrast değerlerine ve siyah performansına sahip. Ortalama bir VA panelli monitorün statik kontrast oranı 3000:1 iken, ortalama bir IPS panel monitörün statik kontrast oranı 1000:1'dir. Yani siyah ağırılıklı sahneleri,siyahtan aydınlığa geçerkenki tonları daha ayrıntılı gösterebilir. Özellikle karanlık bir odada monitöre baktığınızda aradaki farkı net olarak anlayabilirsiniz. Aradaki renk farkı konusunda da monitorün renk derinliği(bit) ve renk gamutuna dikkat edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı