2K Monitör IPS Flat vs. VA Curved

Bütçe
3500

burakberkk

Hectopat
2Kmin. 144 Hz 27 inch IPS flat ekran veya 2K min. 144 Hz 27 inch VA Curved ekran mi tercih etmeliyim? 1 yıldır IPS panel kullanıyorum ve çok memnunum o yüzden VA panel almaya çekiniyorum açıkçası. Özellikle VA panel kullananların fikirlerini alırsam çok memnun olurum. Düşündüğüm iki monitör:

Gigabyte 27" G27QC 165Hz 1ms 2xHDMI DP USB HDR VA QHD Freesync Premium ve G-Sync Uyumlu Curved Gaming Monitör | ITOPYA

Son düzenleyen: Moderatör:
IPS.

Curved'ı ben zaten sevmem. Çok gerekli değil. Panel değiştirmeye değmez.

Monitör büyüdükçe bence Curved kullanmanın önemi oluyor. 27 inch flat ekran için bence büyük bu yüzden Curved modellere kaymayı düşünüyorum. Fakat Curved modellerde de IPS seçeneği ya yok ya da fiyat bandı çok yüksek benim bütçem için.

Monitör büyüdükçe bence Curved kullanmanın önemi oluyor. 27 inch flat ekran için bence büyük bu yüzden Curved modellere kaymayı düşünüyorum. Fakat Curved modellerde de IPS seçeneği ya yok ya da fiyat bandı çok yüksek benim bütçem için.
Duyduklarıma göre Curved'dan sonra Flat ekrana bakınca değişik oluyor.

Ne kadar uzaktan kullanıyorsunuz? Eğer yakın kullanıyorsanız (30-40cm) curved güzel değil deniyor.
M27Q modeli çok daha önde.
1622278662679.png

Ne kadar işe yarar bilmem ama bu da var.

En iyi renkler için IPS.

Bu arada attığınız Flat monitör daha iyi. 350 cd/㎡ parlaklık sunabiliyor. Attığınız VA monitörde 250 cd/㎡ parlaklık güneşte veya yüksek ışıklı ortamlarda az gelebilir.

Duyduklarıma göre Curved'dan sonra flat ekrana bakınca değişik oluyor.

Ne kadar uzaktan kullanıyorsunuz? Eğer yakın kullanıyorsanız (30-40cm) Curved güzel değil deniyor.

Eki Görüntüle 1046187

Ne kadar işe yarar bilmem ama bu da var.

Ekstraların çok önemi yok, teşekkürler. Oyun oynarken yakın kullanıyorum. Oyun dışında daha uzaktan kullanıyorum.

En iyi renkler için IPS.

Bu arada attığınız flat monitör daha iyi. 350 cd/㎡ parlaklık sunabiliyor. Attığınız VA monitörde 250 cd/㎡ parlaklık güneşte veya yüksek ışıklı ortamlarda az gelebilir.

Şu an AOC 24G2U kullanıyorum bunun da 250 cd/㎡ ve en yüksek ayarda kullanmıyorum parlaklığı. Kullandığım ortamdan kaynaklı olabilir.

Curved %120 sRGB
Flat %140 sRGB
%20 az bir değer değil ve Curved'e o kadar gerek var derseniz alınabilir ama M27Q yabancı review'larda gayet iyi sonuçlar çıkarmış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı