2K sıralama ile hangi üniversite tercih edilebilir?

Arkadaşlar ben de 1700 sıralamadayım. Arada kaldığım için ben de düşünüyorum ODTÜ ee tercih edeceğim. Bilkentten bir abiyle. Konuştum şu an yüksek lisans yapıyor. Kendisi elektrik elektronik çoğu sektörü arkasında bırakır istihdam açısından dedi. Benim biraz ilgim var zaten. Bir de mühendislik için Ankara üniversitelerini önerdi. Yurt dışı için ODTÜ ve bilkent çok değerli diye de ekledi. Endüstri ben de düşünüyordum hala da düşünüyorum ama her şeyden azar azar bildikelri içğn Türkiye'de bir karşılığı var mıdır bilemiyorum. ODTÜ ee bitirp yüksek lisansımı belli endüstri ya da işletmeden yapacağım.
Endüstri mühendisliğini araştırdım ve kesinlikle tercih edilecek bir bölüm değil. Hocalarıma da sordum, uzak dur. Elektrik elektronik gayet iyidir.

Peki mühendislik icin teknik üniversite olmasa cok sıkıntı olur mu egitim acisindan su an siralamama en iyi ozyegin unide bilgisayar geliyor ama vakif universitesi veya onun yerine muhendislik alaninda baska bir bölüm mu secsem odtu veya itu ya gitmek icin diger bir ihtimal ise istanbul universitesi eski adiyla çapa oluyor galiba oraya mi gitsem
Ben de Özyeğin düşünüyorum, çok tatminkar bir bursu ve yurt olanağı var. İTÜ düşünüyordum ama yurt sıkıntısı çekeceğim ve ailemin maddi durumu çok iyi değil. Özyeğin'in öğretim görevlileri iyi okullardan mezunlar. Yazılabilir.

Peki mühendislik icin teknik üniversite olmasa cok sıkıntı olur mu egitim acisindan su an siralamama en iyi ozyegin unide bilgisayar geliyor ama vakif universitesi veya onun yerine muhendislik alaninda baska bir bölüm mu secsem odtu veya itu ya gitmek icin diger bir ihtimal ise istanbul universitesi eski adiyla çapa oluyor galiba oraya mi gitsem
"Mühendislik teknik üniversitede okunur." safsatası artık geçmişte kaldı. Mühendislik için en iyi eğitimi veren okulların çoğu teknik değil, Bilkent-Koç-Sabancı-Özyeğin-Boğaziçi. Özyeğin'de 2. yılımı tamamladım ve hak edilen konum olarak hala aşağıda olduğunu düşünüyorum. Endüstri mühendisliği tercihimi yaparken ODTÜ, İTÜ ve Özyeğin arasında tercih yapmıştım ve Özyeğin'i iyi ki seçmişim diyorum her seferinde. Diğer okullara kıyasla teknik eğitim konusunda hiçbir eksikliği yok, hatta CS tarafında çok daha fazlası var. Diğer okullarda okuyan arkadaşlarımla CS konularını konuştuğumuzda söylediğim terimlerin yarısından çoğunu ilk defa duymuş oluyorlar.

Özyeğin hakkında sorularınız varsa seve seve yanıtlayabilirim.

"Mühendislik teknik üniversitede okunur." safsatası artık geçmişte kaldı. Mühendislik için en iyi eğitimi veren okulların çoğu teknik değil, Bilkent-Koç-Sabancı-Özyeğin-Boğaziçi. Özyeğin'de 2. yılımı tamamladım ve hak edilen konum olarak hala aşağıda olduğunu düşünüyorum. Endüstri mühendisliği tercihimi yaparken ODTÜ, İTÜ ve Özyeğin arasında tercih yapmıştım ve Özyeğin'i iyi ki seçmişim diyorum her seferinde. Diğer okullara kıyasla teknik eğitim konusunda hiçbir eksikliği yok, hatta CS tarafında çok daha fazlası var. Diğer okullarda okuyan arkadaşlarımla CS konularını konuştuğumuzda söylediğim terimlerin yarısından çoğunu ilk defa duymuş oluyorlar.

Özyeğin hakkında sorularınız varsa seve seve yanıtlayabilirim.
Kampüsünden ve yurtlarından bahsedebilir misin, burslu girdiysen verdikleri yurt nasıl?

Kampüsünden ve yurtlarından bahsedebilir misin, burslu girdiysen verdikleri yurt nasıl?
Kampüs genel olarak hoşuma gidiyor. Aşırı büyük bir kampüs değil ancak şimdiye dek hiçbir şeyin eksikliğini hissettirmedi. Her noktasına çok özenli bakılıyor. Okul yeni olduğundan öğrenciler için çok fazla şey düşünülerek yapılmış. Kampüste yurt ve fakültelerin olduğu bölgeler yeşil alan ile ayrılıyor. Ara kısımda spor sahaları, öğrencilerin zaman geçirebilecekleri yerler bulunuyor.

Burslu öğrenciler için 3 kişilik oda veriliyor. Ben de son bir yıldır bu oda türünde kalıyorum. Yurt binaları oldukça yeni ve yurt odaları hoşuma gidiyor. Temizlik gibi konularda oldukça özen gösteriliyor. Bunun yanında bazı can sıkıcı kısıtlamalar bulunmuyor. Giriş-çıkış saati, odada su ısıtıcı/tost makinesi kullanmama benzeri saçma bulduğum yasaklar yok. Tabii odaya bir hasar vermediğiniz sürece kullanmanız serbest.

Eğer şansınız varsa ise okulu ziyaret ederek kendiniz deneyimlemenizi öneririm. Eğer yoksa internetteki fotoğraflardan ve sanal turlardan faydalanabilirsiniz.

Geri
Yukarı