2K VA vs 2K IPS monitör

Bütçe
3000
Bu iki modelden birini ben de düşünüyorum. Msi Rx 5700 Mech Gp Edition ekran kartımla hangisinden en iyi verimi alırım? Eşit oranda oyun oynayıp film izliyorum.

@SkyRose hocam merhaba, size ulaşabileceğim bir yer var mı acaba? Steam veya Discord fark etmez. Eğer mümkün ise Steam'den ekleyebilir misiniz?
Kusura bakmayın, bu tarz şeylere pek sıcak bakmıyorum :(

Ama buradan sonsuz tane soru sorabilirsiniz :) Belki hemen dönemem ama elimden geldiğince yardımcı olurum.

Kusura bakmayın, bu tarz şeylere pek sıcak bakmıyorum :(

Ama buradan sonsuz tane soru sorabilirsiniz :) belki hemen dönemem ama elimden geldiğince yardımcı olurum.
Monitör hakkında sizin değerli düşünceleriniz gerekiyordu çünkü sürekli sosyalden size bir şeyler yazarak ulaşmak ciddi anlamda zor. Sadece Steam olsa da olurdu ama tabii ki siz bilirsiniz :(.

Bende bulunan ASUS VG278QR monitörünü 2000'e satacağım gibi görünüyor. Bir aksilik çıkmazsa yarın alacak arkadaş.

Genel olarak bu 2000'in üstüne 1000-1500 ekleyerek alınabilecek en mantıklı monitör ne olur inanılmaz kararsızım. Açıkcası QLED Samsung alsam üzülmem gibi geliyor ama yine de emin olamıyorum. Malum şu an kullandığım monitörden memnun olamadım ve tekrar aynısı olsun istemiyorum. Karar olarak IPS'e o kadar para verilmesinin çok bir mantığının olmadığını düşünüyorum. Sonuçta VA ile aralarında pek ciddi farklar yok ve şu an TN panel kullanıyorum yani daha ötesi yok :D.

Aynı zamanda şu an (ileride ne olur bilmiyorum) NVIDIA RTX 2060 kullandığım için FreeSync bir monitör alırsam yazılımsal destek ile G-Sync kullanabileceğimden illa ki G-Sync almam mı gerekir sizce? FreeSync ile aralarında net bir fark olur mu?

Fikriniz lazım :). Model şeklinde olabilir veya genel anlamda somut bir karar gerekiyor bana. Teşekkürler.

NOT: Önerdiğiniz ACER marka modeli araştırdım ve pek memnun bir kullanıcı deneyimi yoktu. Bende vazgeçtim. Bu siteyi monitör araştırması yaparken kullanıyorum. Sağlıklı bilgiler veriyor mu sizce?

Aynı zamanda şu an (ileride ne olur bilmiyorum) NVIDIA RTX 2060 kullandığım için FreeSync bir monitör alırsam yazılımsal destek ile G-Sync kullanabileceğimden illa ki G-Sync almam mı gerekir sizce? FreeSync ile aralarında net bir fark olur mu?
Eğer monitörde FreeSync var ama monitör G-Sync Compatible değil ise monitörde G-Sync açmanız mümkün ama %100 garantisi yok demektir. Açsanız da ışık patlaması gibi sorunlar baş gösterebilir demek. Yine de genelde sağlıklı bir şekilde açılmakta.

G-Sync Compatible ise G-Sync açar gibi DP kablosu kullanarak G*Sync açabilirsiniz.

Bu arada yeni güncellemeler ile başka monitörlere de G-Sync desteği gelebildiğini de söylemiş olayım.

NOT: Önerdiğiniz ACER marka modeli araştırdım ve pek memnun bir kullanıcı deneyimi yoktu. Bende vazgeçtim. Bu siteyi monitör araştırması yaparken kullanıyorum. Sağlıklı bilgiler veriyor mu sizce?
O site benim bildiğim oldukça iyi bir site. Ben güveniyorum, atomlarına kadar inceliyorlar monitörü.

@SkyRose konunun başından bu yana verdiğiniz destek için sağ ollun. Şu an aklıma yatan model 27'lik Samsung'un QLED'i gibi. Ancak 3 yıllık bir monitör olmasından sorun yaşar mıyım diye de tereddütdeyim. Sonuçta günümüz teknolojisinden 3 yıl geride bir monitör kağıt üstünde. Sizce böyle bir şey olur mu? Yoksa QLED ciddi anlamda iyi midir? Samsung kalitesinde önerebileceğiniz başka bir monitör varsa tavsiylerinize açığım. Artık karar verip sipariş geçmek istiyorum :).

Bu arada yılbaşını bekleyim mi? Yıl sonu indirimi olur mu dersiniz?

@Ek01000 yılbaşına kadar ne olur bilmiyorum. Stoğu bile kalır mı garanti veremem. Çıkış yılı epey eski çünkü. Tabii acele edin demek istemiyorum.

Aslında yıl olarak eski olsa da teknoloji olarak kesinlikle değil.

Quantum Dot (QLED), FreeSync 2 (FreeSync Premium Pro diye de geçer), VESA DisplayHDR600...

Bence oldukça iyi teknolojilere sahip. Ama sizin yaşadığınız yanık dolayısı ile direkt alın diyemiyorum, QLED ile kötü bir anınız olmuş maalesef.

@Ek01000 yılbaşına kadar ne olur bilmiyorum. Stoğu bile kalır mı garanti veremem. Çıkış yılı epey eski çünkü. Tabii acele edin demek istemiyorum.

Aslında yıl olarak eski olsa da teknoloji olarak kesinlikle değil.

Quantum dot (QLED), FreeSync 2 (FreeSync Premium Pro diye de geçer), vesa displayhdr600..

Bence oldukça iyi teknolojilere sahip. Ama sizin yaşadığınız yanık dolayısı ile direkt alın diyemiyorum, QLED ile kötü bir anınız olmuş maalesef.
Son olarak QLED kalitesinde başka alternatifler var mıdır? IPS takıntım yok. Oyun için VA'nın daha akıllıca olduğunu düşünmekteyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı