2K vs 4K Monitör Seçimi

Hangi monitörü tercih edersiniz?

• 24 inç 2K TN Panel G-SYNC 1ms 165hz

Oy: 7 14,0%
  • 27 inç 2K TN Panel G-SYNC 1ms 144hz

Oy: 15 30,0%
  • 27 inç 2K IPS Panel G-SYNC 4ms 165hz

Oy: 20 40,0%
  • 24 inç 4K IPS Panel 4ms 60Hz

Oy: 1 2,0%
  • 27 inç 4K IPS Panel 4ms 60Hz

Oy: 7 14,0%

• Oy verenlerin toplamı
    50
Şahsi olarak 4K pek tavsiye etmiyorum. Bana 2K çözünürlükte bile tek 1070 yetmedi. Bir ara SLI yapmayı düşünüyordum. İşler 4K çözünürlükte daha da zorlaşıyor. Yenileme hızı yüksek 2K çözünürlükte mümkünse IPS panel bir monitör tavsiye ederim.

Ek olarak 27'' monitör tadı bir başka.

Amacın hakkında bilgi vermemişsin bu şekilde ankete oy veremem :) Aynı şekilde 4K önermiyorum, tekrardan aynı şekilde 1070 GPU'su bile 2K çözünürlükte yetersiz kalabiliyor.

Oyun peşindeysen 27" - 2K - TN - 144Hz - 1Ms tercih ederdim. Ekran kartını da 1080 yap ki 2K ve 144Hz özelliklerinin altından kalkabilsin her oyunda. 1070'e gücün yetiyorsa al yinede.

Son düzenleme:
Dostum selam, bende yeni sistem topladığım zaman hemen 4K almak istedim. Ama şahsen çok da fark etmiyormuş. Ve bazı oyunlarda Crysis 3, Far Cry 4 gibi bazı yerlerde kasmalar olabiliyor. Bence 2K al ve ultra ayarlarda keyfine bak, şahsen şuan ki aklım olsa 2K monitör alırdım...

Bence 1080ti almıyorsan 4K ile kendini zorlamanın gereği yok. 2K akıcı bir deneyim daha uygun olur. TN ve IPS konusuna gelirsek ben hep IPS kullandım. Sonra şüphe oluştu acaba TN denemenin zamanı geldi mi diye. Hatta konu da açmıştım. Ama incelemeler ve görüşler sonunda IPS panelden kopmamaya karar verdim. Canlılık daha önemli benim için. Boyut konusu biraz kişisel. Ben 27 inch boyuta alışkın olduğum için 27 inch önerebilirim.

Önceki monitörüm AOC İPS panel 27 inç 1080p 60HZ bi monitördü akıcılık istediğim için AOC TN panel 144hz 1ms G-SYNC G2460PG modelini aldım karşısına oturdum ve dedim ki bune çok kötü geldi bana monitör attan inip eşşeğe binmiş gibi akıcılık güzel ama WEB'de dolaşırken bile sayfa renkleri resmen sarı gibi gözüküyordu ve pişman oldum biraz daha paraya kıyıp gittim 2K 165HZ 4MS XG2703-GS modelini aldım 2K farkı gerçekten çok çok iyi ve müthiş bir şey kesinlikle tavsiye ediyorum.

GTX 1080 ekran kartım var. 4K 60HZ monitör kullanıyordum. Uzun araştırmalarım sonucu Dell S2716DG monitörde karar kıldım ve indirim yakalayarak 2200TL' ye satın aldım. Monitör gerçekten çok çok iyi. 144HZ ve GSYNC farkı inanılmaz. Asus' un muadil monitöründen daha iyi benim karşılaştırma videolarında gördüğüm kadarıyla. Fiyat olarakta çok daha uygun. Grafikler yağ gibi akıyor. Klasik deyimle "bu güne kadar oyun oynamamışım" dedim. Kesinlikle tavsiye ederim.

Her oyunda grafikleri sonuna kadar kökleyebileceğim ve kasmaması için tercihimi Asus RoG PG278Q monitörden yana kullandım. GTX 1080 ile mutlu mesut gidiyoruz. Hiç bir oyunda kart beni üzmedi. G-SYNC ve 144Hz olması en önemli etkendi benim için. Oyuncuysanız TN panele pek takılmayın derim. Günümüzde TN paneller çok iyi noktalara geldi. Asus PG278Q TN panel olarak çok başarılı iş çıkartmış. Technopat'ta incelemesi mevcut.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı