2K'ya kadar 1920X1080 GAMING monitör önerisi

expectivess

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Avukat
Herkese merhaba, 2K'ya varan bütçe ile Gaming monitör arıyorum. Ekran kartım RTX 2060. istediğim özellikler ise bunlar;

1) Curved olması FPS oyunları açısından dezavantaj mı?
2) Ekran kartım NVIDIA olduğu için Free Sync açabilir miyim?
3) Dizi film izlemeyi, makale-araştırma yapmayı seviyorum. Seçeceğim panel FPS oyunlarında da dezavantaj oluşturmasın benim için. Buna uygun ideal monitör paneli nedir?
4) 144 ile 165 Hz arasındaki fark çok etkili midir?

Önerilerinizi beliyorum.

@expectivess bu güzel ve kaliteli bir monitördür. Yazdığın maddelere göre işini fazlasıyla göreceğini düşünüyorum kavis takıntın yoksa.

24G2U öneriyorum. Gsycn açabiliyorsunuz. Ayrıca IPS monitör, renkleri güzeldir e sporcu seviyesinde bir oyuncu değilseniz IPS bir monitör öneriyorum. 144hz ile 165 hz arasında da pek bir fark yoktur. Yanlış bilmiyorsam 144hz'nin oc hali ile elde ediliyor 165hz.

Herkese merhaba, 2K'ya varan bütçe ile Gaming monitör arıyorum. Ekran kartım RTX 2060. istediğim özellikler ise bunlar;

1) Curved olması FPS oyunları açısından dezavantaj mı?
2) Ekran kartım NVIDIA olduğu için Free Sync açabilir miyim?
3) Dizi film izlemeyi, makale-araştırma yapmayı seviyorum. Seçeceğim panel FPS oyunlarında da dezavantaj oluşturmasın benim için. Buna uygun ideal monitör paneli nedir?
4) 144 ile 165 Hz arasındaki fark çok etkili midir?

Önerilerinizi beliyorum.
1) Ucuz curved monitörlerde sorun çıkma olasılığı yüksek. Curved monitörler çoğunlukla VA panel olup tepki süresinin 1 MS olmasına dikkat edin. Hemen hemen bütün monitörlerde 1 MS moduna getirince ghosting artıyor. O yüzden tepki süresinde bir sonraki seçeneği seçmek en ideali oluyor.
Tepki süresinde GTG ve MPRT birimleri kullanılır.
1 MS MPRT ortalama 3- 4 MS GTG'ye eşit olduğundan monitörde bahsedilen 1 MS tepki süresinin GTG olması daha iyi bir değerdir.
2) Evet freesync monitörde gsync kullanılır, kullanıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
3) Oyunda dezavantaj yaşamadan videolarda da kalite bekliyorsan ilk olarak IPS sonra VA panellere bakmalısın. Bütçen uygunsa 1 MS GTG yetmiyorsa 1 MS MPRT monitörlere bakılmalıdır.
4) 144 ile 165 HZ arasındaki fark diğer hususlara oranla gözardı edilebilen bir farktır bence. Ayrıca birçok 165 HZ monitör varsayılan olarak 144 HZ çalışıyor. Menülerinde bir nevi overclock ayarı ile 165 HZ'e çıkıyorlar. Bu durumda Motion Blur gibi hareketli görüntüde bozulmalar oluşabiliyor.

1) Ucuz curved monitörlerde sorun çıkma olasılığı yüksek. Curved monitörler çoğunlukla VA panel olup tepki süresinin 1 MS olmasına dikkat edin. Hemen hemen bütün monitörlerde 1 MS moduna getirince ghosting artıyor. O yüzden tepki süresinde bir sonraki seçeneği seçmek en ideali oluyor.
1 MS MPRT ortalama 3- 4 MS GTG'ye eşit olduğundan monitörde bahsedilen 1 MS tepki süresinin GTG olması daha iyi bir değerdir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
3) Oyunda dezavantaj yaşamadan videolarda da kalite bekliyorsan ilk olarak IPS sonra VA panellere bakmalısın. Bütçen uygunsa 1 MS GTG yetmiyorsa 1 MS MPRT monitörlere bakılmalıdır.
4) 144 ile 165 HZ arasındaki fark diğer hususlara oranla gözardı edilebilen bir farktır bence. Ayrıca birçok 165 HZ monitör varsayılan olarak 144 HZ çalışıyor. Menülerinde bir nevi overclock ayarı ile 165 HZ'e çıkıyorlar. Bu durumda Motion Blur gibi hareketli görüntüde bozulmalar oluşabiliyor.
24G2U Bu monitör nasıldır önerir misiniz?
Hocam birde ben bu ürünü aldığımda ekstra kablo almalı mıyım? İçinden çıkan kablo 144 hz destekler mi? Kimi monitörler için ekstra dp kablosu alınıyor da.

Son düzenleme:
24G2U Bu monitör nasıldır önerir misiniz?

Hocam birde ben bu ürünü aldığımda ekstra kablo almalı mıyım? İçinden çıkan kablo 144 hz destekler mi? Kimi monitörler için ekstra dp kablosu alınıyor da.
O monitörün içinden DP kablosu çıkıyor diye biliyorum. Gsync için DP kablosu ile bağlantı lazım. 1080P 144 HZ için garanti çözüm DP olup, HDMI bağlantının da sürümleri var. Üst sürüm HDMI bağlantılarında da 1080P 144 HZ alınabiliyor ama desteklenen HDMI sürümünü ekran kartı, HDMI kablo ve monitörün üçü birden desteklemesi lazım.
24G2U'nun inceleme ve kullanıcı yorumlarında olumsuz birşey farkedemedim. Tek dikkat edilecek şey 1 MS moduna getirince parlaklığın aşırı düşmesi gibi bir sorun var diye biliyorum. Belki yanlış hatırlıyorumdur. Araştırmak lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı