2x16 vs. 4x8 RAM

Yüksek frekanslara çıkma bakımından 2x16 daha iyi. 2x16, daisy chain RAM topolojisine daha yatkın bir tercih çünkü. Tabii AMD tarafında bu kadar hissedemezsin; çünkü çok yüksek frekanslara çıkamıyorsun 5600G veya 5700G falan almadığın sürece. Kaldı ki Ryzen serisi işlemciler (Threadripper ve EPYC hariç) dual channel desteklediğinden ötürü 4 modül RAM montajlamanın artıdan ziyade eksisi oluyor.

Kısacası işlemcine ve anakartına bakıyor.

Son düzenleme:
Yüksek frekanslara çıkma bakımından 2x16 daha iyi. 2x16, daisy chain RAM topolojisine daha yatkın bir tercih çünkü. Tabii AMD tarafında bu kadar hissedemezsin; çünkü çok yüksek frekanslara çıkamıyorsun 5600G veya 5700G falan almadığın sürece.

Bu RAM'den alıp CL 14 3600 MHz overclocklayıp 5600 ile kullanmayı düşünüyorum. Bundan 4 tane mi alsam yoksa aşağıya linkini eklediğim RAM'den 2 tane mi alsam diye düşünüyorum. Crucial Ballistix RGB 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16 BL16G32C16U4BL Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Yoksa bunları almak yerine CL 16 3200 MHz Gammix D30 2x8 RAM'lerden 2 tane daha alıp işlemciyi veya ekran kartını daha iyisinden mi alsam? Ama RAM'lerin RGB olmasını da istiyorum. Çok kararsızım.

İşlemci, ekran kartı ve RAM üçlüsündeki önem sırası oyun oynayan birisiysen her zaman ekran kartı > işlemci > RAM olmalı. Bu yüzden RAM için ekran kartından kısmak mantıksız.

İşlemci, ekran kartı ve RAM üçlüsündeki önem sırası her zaman oyun oynayan birisiysen ekran kartı > işlemci > RAM olmalı. Bu yüzden RAM için ekran kartından kısmak mantıksız.

Hmm anladım hocam. Minimum 32 GB RAM gerekiyor bana. Arkada onlarca program açıyorum ve RAM yetmiyor. Ayrıca RGB olmasını da istiyorum. 4x8 veya 4x8 RAM öneriniz var mı?

Hmm anladım hocam. Minimum 32 GB RAM gerekiyor bana. Arkada onlarca program açıyorum ve RAM yetmiyor. Ayrıca RGB olmasını da istiyorum. 4x8 veya 4x8 RAM öneriniz var mı?
RGB olmasın isterseniz şu var :

Bütçeni bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim.

RGB olmasın isterseniz şu var:

Hocam kampanyaları takip ediyorum. Onu da gördüm, öneriniz için teşekkürler fakat normal Gammix D30 aldım ve RGB almadığıma pişman oldum. Gerçekten kasayı çok güzel gösteriyor.

Yüksek frekanslara çıkma bakımından 2x16 daha iyi. 2x16, daisy chain RAM topolojisine daha yatkın bir tercih çünkü. Tabii AMD tarafında bu kadar hissedemezsin; çünkü çok yüksek frekanslara çıkamıyorsun 5600G veya 5700G falan almadığın sürece. Kaldı ki Ryzen serisi işlemciler (Threadripper ve EPYC hariç) dual channel desteklediğinden ötürü 4 modül RAM montajlamanın artıdan ziyade eksisi oluyor.

Kısacası işlemcine ve anakartına bakıyor.
Kısacası bu soruyu soracak bütçe/bilgi kombinasyonunda fark yok diyebiliriz. 4'lü kullanımın ekonomik (daha sonra yarısını eklerim) tarzı avantajı var sadece. Aşırı frekanslarda 4'lü kullanım eziyet zaten.

Bütçeni bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim.

Birkaç yıl götürecek en ucuzlardan toplam 32 GB aydınlatmalı RAM arıyorum.
Kısacası bu soruyu soracak bütçe/bilgi kombinasyonunda fark yok diyebiliriz. 4'lü kullanımın ekonomik (daha sonra yarısını eklerim) tarzı avantajı var sadece. Aşırı frekanslarda 4'lü kullanım eziyet zaten.

Eziyet derken? Düşük CL de çalışmıyor mu?

Geri
Yukarı