2x4 GB RAM mi, 1x8 GB RAM mi tercih edilmeli?

Onur Erdoğan

Hectopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Yeni toplayacağım sisteme 2x4 GB Kingston HyperX Predator 3200 MHz RAM siparişi verdim. Dün elime ulaştı. Fakat 8 GB RAM alma sebebim şu an 16 GB RAM'in beni maddi olarak zorlayacak olması. Anakartım Gigabyte GA-AB350m Gaming 3 ve işlemcim Ryzen 5 1600. Anakartımda 4 adet RAM slotu bulunuyor.

16 GB'a yükseltmek istediğim zaman aynı üründen (2x4 GB) takviye edersem herhangi bir kararsızlıkla, uyumsuzlukla karşılaşma ihtimalim var mıdır? 3200 MHz frekans hızında özellikle bir düşüş meydana gelir mi? Yoksa henüz kutuyu açmamışken 1x8 GB bir RAM Stick'e mi yönelmeliyim? Destekleriniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amacınız oyun oynamak ise şu an için dual channel RAM'e ihtiyacınız yok. Bu durumda tek 8 GB öneririm.

Yeni toplayacağım sisteme 2x4 GB Kingston HyperX Predator 3200 MHz RAM siparişi verdim. Dün elime ulaştı. Fakat 8 GB RAM alma sebebim şu an 16 GB RAM'in beni maddi olarak zorlayacak olması. Anakartım Gigabyte GA-AB350m Gaming 3 ve işlemcim Ryzen 5 1600. Anakartımda 4 adet RAM slotu bulunuyor.

16 GB'a yükseltmek istediğim zaman aynı üründen (2x4 GB) takviye edersem herhangi bir kararsızlıkla, uyumsuzlukla karşılaşma ihtimalim var mıdır? 3200 MHz frekans hızında özellikle bir düşüş meydana gelir mi? Yoksa henüz kutuyu açmamışken 1x8 GB bir RAM Stick'e mi yönelmeliyim? Destekleriniz için şimdiden teşekkürler.
Bence tek 8 olarak alın. Çünkü tek 8 olarak alırsanız yetmediğinde bir tane daha 8'lik alabilirsiniz. O da yetmediğinde bir tane daha 8 alırsınız. Yani daha az yer kapladığı için avantaj olur. Ayrıca dual channel ile single channel arasında fazla fark yok.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı