2x4 ya da 2x8 1600 MHz DDR3 RAM tavsiyesi

Verqil

Hectopat
Öncelikle merhaba. Kasamı belirtmek ile başlayayım.
i5 4690K-Cooler Master Hyper 212 Evo fan.
GTX1660 Super.
Z97 gamin 3 anakart.
1TB harddisk.
2x4 Hyper X Savage 1600MHz DDR3 CL9 RAM.
Birkaç soruma cevap ve sizden tavsiye rica ediyorum. Kasamdaki RAM yetersiz kaldığından dolayı ya 2x4 olarak ya da 2x8 olarak RAM almak istiyorum. 600TL üstüne çıkamam. Şayet bildiğiniz indirimli RAM ya da indirim gelecek dediğiniz yer varsa 2x8 almayı daha çok isterim. Sorularıma gelirsek;
Farklı bir marka RAM almak durumunda sıkıntı yaşar mıyım?
1600 MHz RAM'lerin yanına daha yüksek ya da daha az MHz'li RAM almamız durumunda ne olur?
Kullandığım CL9 RAM'de CL11 CL13 ya da daha düşük CL'li bir RAM alırsam ne sorunu olur.(CL hakkında bilgim yok)
Tavsiyelerinizi, tecrübelerinizi aktarmanızı bekliyorum. Teşekkürler.

Öncelikle anakartınız 3200MHz'e kadar destekliyor. Ancak piyasada bulmanız zor. Tavsiyem mümkün olduğunca yüksek frekansta RAM almanız.

Anakartınız : Z97 GAMING 3

İlla 1600MHz alacağım diyorsanız 2x8 Şekline 16GB istiyorsanız maalesef 600 değilde 700TL'ye çıkmanız gerekiyor.

HyperX Fury 16GB ( 2 x 8 GB )

Farklı marka konusunda ise ise uyum sorunu olabiliyor da olmayabiliyor da. Bu kısım biraz şansınıza bağlı.

Anakartınızın desteği dışında RAM alırsanız çalıştırmaz. Desteklediği frekanslarda RAM kullanabilirsiniz. Bu frekansları da yukarıda attığım anakart link'inizden görebilirsiniz.

İki farklı frekans değerlerinde ki RAM konusunda ise iki RAM'de düşük olan RAM'in frekansına göre çalışır.

CL Değerleri hakkında ise frekans değeri arttıkça gecikme dediğimiz CL değeri de artar. OC ile düzenleme yapılabiliyor ancak sizlik bir durum olduğunu düşünmüyorum.

CL hakkında daha çok bilgi almak istersen Recep Bey'in hazırladığı konuya göz atmanı tavsiye ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle anakartınız 3200MHz'e kadar destekliyor. Ancak piyasada bulmanız zor. Tavsiyem mümkün olduğunca yüksek frekansta RAM almanız.

Anakartınız: Z97 GAMING 3

İlla 1600MHz alacağım diyorsanız 2x8 şekline 16 GB istiyorsanız maalesef 600 değil de 700TL'ye çıkmanız gerekiyor.

Farklı marka konusunda ise ise uyum sorunu olabiliyor da olmayabiliyor da. Bu kısım biraz şansınıza bağlı.

Anakartınızın desteği dışında RAM alırsanız çalıştırmaz. Desteklediği frekanslarda RAM kullanabilirsiniz. Bu frekansları da yukarıda attığım anakart link'inizden görebilirsiniz.

İki farklı frekans değerlerinde ki RAM konusunda ise iki RAM'de düşük olan RAM'in frekansına göre çalışır.

CL değerleri hakkında ise frekans değeri arttıkça gecikme dediğimiz CL değeri de artar. OC ile düzenleme yapılabiliyor ancak sizlik bir durum olduğunu düşünmüyorum.

CL hakkında daha çok bilgi almak istersen Recep Bey'in hazırladığı konuya göz atmanı tavsiye ederim.

Açıklamalarınız çok aydınlatıcıydı teşekkür ederim. Makaleyi de okudum paylaştığınız için teşekkür ederim. Şöyle ki 2x4 olan RAM'lerimi çıkartıpta 2666MHz RAM'ler almak istemiyorum çünkü bu sistem artık eskidi, komple değiştirecek bütçem olmadığı için yanan ekran kartım yerine(R9 390x) GTX1660 ekran kartını aldım. Günümüzde de 8 GB RAM bildiğiniz gibi yetersiz kalıyor. İstiyorum ki 2-3 sene daha beni idare etsin bu sistem. Önerdiğiniz RAM'lere bende göz attım. Belki alternatifler de paylaşılır diyerekten sorma gereği hissetmiştim.

Anakartınız: Z97 GAMING 3

İlla 1600MHz alacağım diyorsanız 2x8 şekline 16 GB istiyorsanız maalesef 600 değil de 700TL'ye çıkmanız gerekiyor.

Farklı marka konusunda ise ise uyum sorunu olabiliyorda olmayabiliyorda. Bu kısım biraz şansınıza bağlı.

CL değerleri hakkında ise frekans değeri arttıkça gecikme dediğimiz CL değeri de artar. OC ile düzenleme yapılabiliyor ancak sizlik bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Önermiş olduğunuz RAM'ler CL10. elimdeki ise CL9. söyledikleriniz doğrultusunda bir sıkıntı çıkma ihtimali var ancak bu sıkıntının boyutu ne olabilir? Komple sisteme zararı dokunabilir mi? Açıklayabilirseniz memnun olurum.
@Recep Baltaş @Ali Güngör bu konu hakkında bilgi-tavsiye verebilirseniz memnun olurum. Zira ekran kartı aldım ve beklemeden RAM siparişini de vermek istiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı