Çözüldü 2x8 3000 MHz RAM'lerin 3200MHz'e artırılması sorun oluşturur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Vestor

Centipat
Daha fazla  
RAM
2 tane GoodRam 8GB IRDM 3000MHz CL16 DDR4
Anakart
A320M-A Pro
Merhaba, bilgisayarda 2 adet 8 GB 3000MHz RAM bulunuyor. Anakartım maksimum 3200MHz destekliyormuş. Bu yüzden alabildiğimin en iyisini almayı düşündüm ancak overclock nasıl yapıldığını ve zararı olup olmayacağını bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Çözüm
Eki Görüntüle 2137608
Buradan işe yarar bilgi çıkar mı? Çip ile alakalı falan. Sanırım Nanya A-die

Evet Nanya A-Die. Bunun 3200 MHz 16-18-18 yapabiliyor olması lazım. A-XMP açıkken DRAM Frequency'yi 3200 MHz yaptığında çalışması lazım. 3333 MHz de deneyebilirsin aynı şekilde ama 3466 MHz CL16 yapamaz muhtemelen. Şunları da gir ayrıca.

tRRDS 6, tRRDL 6, tFAW 24, tWR 20, tRTP 10, tWTRS 4, tWTRL 12
Elindeki çipin kalitesini bilmiyorum. Sadece DRAM Frequency'yi arttırdığında 3000 MHz'deki zamanlamaları 3466 MHz'e uygulayacak ve stabil çalışma ihtimali daha düşük olacak.
1710075265855.png

Buradan işe yarar bilgi çıkar mı? Çip ile alakalı falan. Sanırım Nanya A-die.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 2137608
Buradan işe yarar bilgi çıkar mı? Çip ile alakalı falan. Sanırım Nanya A-die

Evet Nanya A-Die. Bunun 3200 MHz 16-18-18 yapabiliyor olması lazım. A-XMP açıkken DRAM Frequency'yi 3200 MHz yaptığında çalışması lazım. 3333 MHz de deneyebilirsin aynı şekilde ama 3466 MHz CL16 yapamaz muhtemelen. Şunları da gir ayrıca.

tRRDS 6, tRRDL 6, tFAW 24, tWR 20, tRTP 10, tWTRS 4, tWTRL 12

Çözüm
Bir de zentimings indirdikten sonra Vanguard hata veriyor. "Vanguard has blocked the following file from loading on your System: '\Device\HarddiskVolume4\Windows\System32\drivers\inpout x64.sys' to disable Vanguard, please right-Click on the Vanguard notification icon and select "exit Vanguard". Note: This will put your System'in an untrusted state. You will have to restart in order to play Games that depend on Vanguard's functionality. Would you like to learn more?" diyor.

BIOS pilini çıkartıp takmam gerekmez değil mi?

Bir de zentimings indirdikten sonra Vanguard hata veriyor. "Vanguard has blocked the following file from loading on your System: '\Device\HarddiskVolume4\Windows\System32\drivers\inpout x64.sys' to disable Vanguard, please right-Click on the Vanguard notification icon and select "exit Vanguard". Note: This will put your System'in an untrusted state. You will have to restart in order to play Games that depend on Vanguard's functionality. Would you like to learn more?" diyor.

BIOS pilini çıkartıp takmam gerekmez değil mi?

Zannetmem. Vanguard sistem kaynaklarına eriştiği için uyarı veriyor ama ban yedirmez.

Eki Görüntüle 2137657
3200MHz ile görüntü alabiliyorum.

Şimdi şu testte hata alıp almadığına bak veya Valorant, CS2, Battlefield gibi oyunlarda da deneyebilirsin.

Geri
Yukarı