RAM'lerin CL değerlerini MHz düşürmeden düşürmek sorun olur mu?

garrch

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar 16 GB 3200 MHz RAM'ler kullanıyorum ve CL değerlerinin yüksek olduğunu fark ettim. Bu gün BIOS'ta "test it" başlığı altında CL değerleri için hazır ayarlar olduğunu fark ettim ve 3200 MHz CL 16 değerine çektim. Normalde 1,2V olan güç tüketimini BIOS 1,36'ya çıkardı. Resimlerde şu an çalıştığı ve normalde desteklediği frekans ve CL değerlerini koydum. Şimdilik bir problemle karşılaşmadım sizce sorun olur mu?

Anakart: MSI B450 GAMING Plus.

cpuz.jpg

3200MHz CL16 belleği CL15'e veya 3600MHz CL18 belleği CL17 yapmak, bazı oyunlarda 4-5 FPS bir artış sağlar :) Ama belleği OC yapmak biraz uğraştırıcı ve ince bir iştir.

İki şekilde OC yapabilirsiniz ya aynı CL değerini koruyup frekansı yükselteceksiniz, ya da frekansı koruyup CL'i düşürmeye çalışacaksınız. AMD sistemlerde ilk yöntemi, Intel sistemlerde ikinci yöntemi tercih ederim. AMD daha çok frekans severken, Intel daha düşük gecikme sever.

Sorunsuzsa iyi yapmışsın..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı