2x8 GB RAM Dual Channel olmaması çok fark ettirir mi?

Ryzen 3 2300X ve RX 570 ITX sistem kullanıyorum. Battlefield V, BF1 gibi oyunlar oynarken çok sıkıntı çekiyorum. Mesela test videolarında adam yüksek-orta ayarlarda 70 80 FPS ile oynarken ben düşükte 30-40 FPS alıyorum. Aramızdaki tek fark test videosundaki sistemin Dual Channel'a sahip olması. Single Channel 8 GB XMP'den 3K MHz OC'lu Corsair ValueSelect RAM kullanıyorum ve değiştirmek istiyorum. Yeni bir Dual kit alınır mı? Şimdiki RAM'den aynısını alıp çiftli mi yapmalıyım? Yaparsam sıkıntılarım gidecek mi?

Oyunları oynarken hepsinin sıcaklık, kullanım değerlerine baktım hepsi gayet yerindeydi.
Ben r3 1300x ve rx470 kullanıyordum bf1'de darboğaz yapıyordu.
Ayarları düşüğe alırsan o fps'i alman normal ayrıca 2133MHz ramler fps'e etki eder mümkünse onları değiştir ama değiştirme imkanın varsa öncelik işlemci yoksa bf1 gibi işlemciye yüklenen oyunları low ayarlarda oynama, RX 570 ultrada da o fpsleri verecektir.

Ben r3 1300x ve rx470 kullanıyordum bf1'de darboğaz yapıyordu.
Ayarları düşüğe alırsan o fps'i alman normal ayrıca 2133MHz ramler fps'e etki eder mümkünse onları değiştir ama değiştirme imkanın varsa öncelik işlemci yoksa bf1 gibi işlemciye yüklenen oyunları low ayarlarda oynama, RX 570 ultrada da o fpsleri verecektir.
Ramleri 3000 MHz'de kullanıyorum. Öneriniz için teşekkürler.
sorun ortadan kalkar mi

aynisindan bir tane daha eklersen Dual kıt oluyor zaten. İlla ki aynı paketten çıkması gerekmiyor.
Ham hali 3200 MHz olan çift bellek mi alayım yoksa hali hazırda duran, ham hali 2400 MHz fakat XMP ile 3000 MHz olan belleğin ikincisini mi alayım?
Anakartım Asrock A320M-HDV. 3200 MHz'e kadar destekliyor.

Ramleri 3000 MHz'de kullanıyorum. Öneriniz için teşekkürler.

Ham hali 3200 MHz olan çift bellek mi alayım yoksa hali hazırda duran, ham hali 2400 MHz fakat XMP ile 3000 MHz olan belleğin ikincisini mi alayım?
Elindekini sat +3000 Mhz en düşük CL değerine sahip bir çift 8GB RAM al tak dostum. XMP ile falan hiç uğraşma. Yazık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı