3-2-1 yedekleme metodu saçma mıdır?

Makaleler
45
Merhaba,

Yapay zekaya veri depolama ile ilgili bir şeyler sordum. 3-2-1 kuralını uygula dedi. Nedir 3-2-1 kuralı diye soracak olursanız: Ana yedek hep bilgisayarda duracak diyor. Sonra ayrı ayrı 2 veya 3 tane yere yedekleme yapın diyor.

Bir tanesi bulutta sakla diyor ama ben harici disk konusu daha iyi olacak diye düşündüm. Ha benim verim az ve telefon bana yetiyor. Sizce bu kural saçma mı bir iş adamı falan olsa?

İyi Sosyaller.

Muhtemelen son kullanıcı için önermiştir. Son kullanıcı için bence fena olmayan bir yöntem.

Merhaba,

Bir veri depolama kuralı gördüm. Hem Gemini(Bard) hem de ChatGPT'ye sordum.

Şöyle demek istiyor fakat ben sadece fiziki disk üzerinden gitmek istiyorum. Bulut depolama diyor ama taraftarı olmadığım için sadece fiziki disk demek istedim. Sebebi ise internet hızı.

Velhasıl kelam: Ana veri bir bilgisayarın içinde olacak, bunda sıkıntı yok. Ayrıca, bunun yanında daha veri depolamak için 3 tane harici disk gerekli diye geçiyor 3-2-1 kuralında. Hepsi de aynı yerde olmayacak. Bu kural hakkında ne düşünüyorsunuz? Tabii ben normal bir kullanıcı olduğum için benlik bir sıkıntı yok. Ama bunu yapan var mıdır? Tamam, yedekleme gerek ama bu kadarına gerek var mı?

İyi Sosyaller.

Geri
Yukarı