3 aylık Comnet deneyimi

Makaleler
12
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Merhabalar, 3 aylık Comnet firmasından aldığım hizmeti değerlendireceğim. Ağustos ayında başlattığım hizmeti sonlandırmış bulunmaktayım başlangıçta "Düşük Ping" reklamına aldanıp TurkNet'ten geçiş yaptım ve bulunduğum altyapı TT-FTTH yani daireye kadar fiber. Herhangi bir test verisi paylaşmayacağım çünkü aldığım ping değerleri TurkNet ile aynı. Neden Comnet tercih edilmemeli ondan bahsedeceğim;
  1. Öncelikle geçiş veya yeni bir abonelik yaptığınız zaman ıslak imzalı belgeleri kargo ile göndermeniz gerekmekte. Bu diğer firmalarda da mevcut fakat sorun şu Comnet firmasının anlaşmalı bir kargo şirketi yok bundan ötürü diğer firmaların aksine kargo ücretini cebinizden ödüyorsunuz. (35-40TL)
  2. Benim gibi TT-FTTH alt yapısında iseniz diğer firmaların aksine 9TL modem ücreti alınmaktadır.
  3. Müşteri hizmetleri var fakat herhangi bir şey yapmıyorlar. Arza durumunda internet üstü kayıt bırakmanız gerekmektedir yani TurkNet'ten bir farkı yok bu konuda. Ayrıca görüşme kalitesi hem teknik olarak hem de karşınızdakinin bilgisi bakımından yetersiz.
  4. 160 TL kurulum + 65 TL aktivasyon ücreti vardır. Diğer firmalara göre bu ücret fazladır.
  5. Diken üstündesiniz, minnetsiz bir firmadır üslubunuza dikkat etmezseniz her an internetsiz kalabilirsiniz. Ödediğiniz aktivasyon ücreti de yanar.
  6. Yurt içi sunucularına (özelikle Riot Games) ping diğer firmalara fazla ve sürekli dalgalıdır (altyapı ile alakası yok). Ping olarak tek avantajı CloudFlare fakat diğer her yere TurkNet ile aynı gecikme ile bağlanıyor.
  7. DNS sunucuları yoktur.
  8. Arza kaydı bırakabilirseniz ve Türk Telekom müşteri kaynaklı bir geri dönüş yaparsa sizden 30TL ücret alınmaktadır. (İlk defa karşılaştığım bir durum arza kaydı için 30TL ödüyorsunuz.)
  9. POP noktası sadece İstanbul'da mevcut. İstanbul'a uzaksanız ping değerleriniz üzecektir.
Uzun lafın kısası "Düşük Ping" yalanına inanıp da tercih etmeyiniz, fiyatlar yüksek her şey için ücret talep ediliyor ve son olarak müşteri memnuniyeti sıfırdır. Sırasıyla Türk Telekom, TurkNet, Comnet olarak başladığım yolculuğa NetSpeed ile devam edeceğim. Görüşmek üzere, iyi forumlar 👋

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence, diken üstündesiniz değil de; "Diğer internet servis sağlayıcılarına yaptığınız terbiyesizce şeyleri Comnet teknik ekiplerine yapamazsınız çünkü Comnet sahibi, çalışanlarını korur" demeniz daha doğru olur. Ayrıca üslubuna dikkat etmeyen kişilerinde internetsiz bırakmaları büyük ihtimalle imza attığınız kağıtta yazılı olarak bildirilmiştir başka türlü öyle bir şey yapamazlar.(Bence çok da iyi bir şey.)

Bence, diken üstündesiniz değil de; "diğer internet servis sağlayıcılarına yaptığınız terbiyesizce şeyleri Comnet teknik ekiplerine yapamazsınız çünkü Comnet sahibi, çalışanlarını korur" demeniz daha doğru olur. Ayrıca üslubuna dikkat etmeyen kişilerinde internetsiz bırakmaları büyük ihtimalle imza attığınız kağıtta yazılı olarak bildirilmiştir başka türlü öyle bir şey yapamazlar.(bence çok da iyi bir şey.)

Kimi arzalarda çoğu ISS oturduğu yerden arza olmadığını söyler çünkü bir panelleri var tüm kontrolleri oradan yapıyorlar. Siz böyle durumda olduğunuzu farz edin internete erişemiyorsunuz ve size sürekli sorun olmadığı söyleniliyorsa sitem edersiniz haliyle. Arza talebi açmalarını istiyorsunuz Türk Telekom'a fakat açmıyorlar çünkü her kayıt açtıklarında belli bir ücret ödüyorlar sizde tekrar tekrar sitem ediyorsunuz daha sonra bir bakıyordunuz internet hizmetiniz sonlandırıldı şimdi bu durumda siz ne yaparsınız? Diyelim bulunduğunuz yerde port az ve sizden sonra hemen biri başvurdu ve sizin kapatılan portu aldı siz internetsiz kaldınız bu durumda ne yaparsınız? Veya yeni bir abonelik açtırdınız gereksiz yere kurulum ücreti niye ödüyesiniz? TurkNet bu konuda daha iyi en azından arza kaydı açıyorlar. Yaşadığım bir garip durum ise zamanında arza kaydı için 30TL talep etmeleri.

Kimi arzalarda çoğu ISS oturduğu yerden arza olmadığını söyler çünkü bir panelleri var tüm kontrolleri oradan yapıyorlar. Siz böyle durumda olduğunuzu farz edin internete erişemiyorsunuz ve size sürekli sorun olmadığı söyleniliyorsa sitem edersiniz haliyle. Arza talebi açmalarını istiyorsunuz Türk Telekom'a fakat açmıyorlar çünkü her kayıt açtıklarında belli bir ücret ödüyorlar sizde tekrar tekrar sitem ediyorsunuz daha sonra bir bakıyordunuz internet hizmetiniz sonlandırıldı şimdi bu durumda siz ne yaparsınız? Diyelim bulunduğunuz yerde port az ve sizden sonra hemen biri başvurdu ve sizin kapatılan portu aldı siz internetsiz kaldınız bu durumda ne yaparsınız? Veya yeni bir abonelik açtırdınız gereksiz yere kurulum ücreti niye ödüyesiniz? TurkNet bu konuda daha iyi en azından arza kaydı açıyorlar. Yaşadığım bir garip durum ise zamanında arza kaydı için 30TL talep etmeleri.

Şirketin kullanım şartlarını okursanız, çoğu durumlarda haklı olduklarını görürsünüz çünkü genel olarak şikayetçi olunan durumlar da şirket yazmış olduğu kullanım şartları ile haklı durumda. İptal etme hakkının tamamen onda olduğunu açık bir şekilde yazmış ve bundan dolayı çok şikayet var ama siz kullanım şartlarına hem uymayıp hem de okumadığınızdan dolayı Comnet'i haksız buluyorsunuz.

Panelleri var tamam ama Internet'e bağlanamadığınız durumlarda illaki yardımcı olurlar ve böyle bir durumla karşılaştığınıza dair kanıt sunmalısınız ve büyük ihtimalle sunamayacaksınız çünkü herhangi bir log tutmamışsınızdır diye tahmin ediyorum.

Arıza kaydında para talep etmelerinin bazı nedenleri vardır ve bunu yine sözleşmede belirtmişlerdir. Bununla alakalı herhangi bir sözleşme olmadığını düşünüyorsanız gerekli mercilere başvurursanız Comnet şirketinin kazandığını göreceksinizdir çünkü büyük ihtimalle bunun hakkında bir sözleşme imzalamışsınızdır.(Şahsen arıza kaydı para talebiyle ilgili bir sitelerinde bir sözleşme göremedim ama büyük ihtimalle internet başvuru sözleşmesinde yazıyordur.)

Benim internetim olmadığında bende sinirlenebilirim ama sinirlendiğimde tüm hıncımı gidip müşteri temsilcisinden çıkarma hakkını bana vermiyorlar. Daha doğrusu kimseye bu hakkında vermiyorlar. Türk Telekom vb. diğer ISS ekiplerine aşırı derecede psikolojik şiddet uygulandığı için Comnet'in bu uygulamasını aşırı destekliyorum ama Comnet müşteri temsilcilerinde de kötü temsilciler olamaz diyemeyiz. Herkes'in bir hatası olabilir ama siz de internetiniz olmadığı için müşteri temsilcilerine sitem edemeyeceğinizi anlamanız gerekiyor çünkü VDSL ve ADSL bağlantılar genellikle Türkiye altyapısı kaynaklı bir problem ve diğer ISS'lerde de yaşayabileceğiniz bazı problemler. Eğer diğerlerinde yaşamayıp, sadece Comnet de yaşıyorsanız, sinirlenmeden ve üslubu bozmadan yazılan destekler ile çözülebileceğini düşünüyorum.

Şahsen Comnet deneyimlemedim ama kullanım sözleşmesini okuduktan sonra insanların neden şikayet ettiklerini anladım. Genellikle nereye imza ettiklerine bakmıyorlar.

Not: Yazmış olduğum tüm her şey şahsi fikrimdir. Tamamen tartışmak için yazıyorum. Saldırganlık göstermek olarak algılama. Genel olarak çoğu insan sözleşmelere bakmadan imzalarlar ve sonradan şikayetçi olsalar da haksız olurlar. Bu genel olarak bankalarda da oluyor. Gerçi çoğu yerde de böyle. Mesela uygulamalarda da çoğu kişisel şeyi alıyorlar ama ne aldıklarına bakmadan kullanıyorlar.

FTTH altyapılı internet ile Comnet'e geçiş sağlamıştım ve benzer durumların aynısını yaşadım. Ping sıkıntısının yanısıra oyunlarda loss ve choke sıkıntısı da eklenerek ekstra oldu. Son ayıma girmekle beraber ISS arayışı içerisindeyken ben de NetSpeed'i düşünmekteyim ve hala kullanmaktaysanız bu süre zarfındaki deneyimleriniz nasıl merak etmekteyim.

FTTH altyapılı internet ile Comnet'e geçiş sağlamıştım ve benzer durumların aynısını yaşadım. Ping sıkıntısının yanısıra oyunlarda loss ve choke sıkıntısı da eklenerek ekstra oldu. Son ayıma girmekle beraber ISS arayışı içerisindeyken ben de NetSpeed'i düşünmekteyim ve hala kullanmaktaysanız bu süre zarfındaki deneyimleriniz nasıl merak etmekteyim.
NetSpeed gayet iyi fiyat olarak da hizmet olarak da.

Yeni konular

Geri
Yukarı