3 dersten kalınırsa sınıfta tekrarı yapılır mı?

Lyasinnn

Hectopat
Daha fazla  
Ortalamam 50'nin üstünde ama edebiyat, coğrafya ve matematikten kalıyorum. Sınıf tekrarı yapar miyim? Yoksa seneye sorumluluğa mı girerim?

Ortalamam 50'nin üstünde ama edebiyat, coğrafya ve matematikten kalıyorum. Sınıf tekrarı yapar miyim? Yoksa seneye sorumluluğa mı girerim?

Edebiyat baraj ders ve ondan kaldığın için hem edebiyat hem de diğer kaldığın derslerin sorumlusun.

Edebiyat dersinden kalmayıp başka dersten kalsaydın girmezdin.

Genel ortalaman 50 ve üstüyse hepsinden geçmiş kabul edilip sınıfı geçersin. ❤️

Teşekkürler. İnternette şu tarz bir yazı görmüştüm, biraz korkuttu beni.

1. ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla, doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

Teşekkürler. İnternette şu tarz bir yazı görmüştüm, biraz korkuttu beni.

1. ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla, doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.
O ortalaman 50'den düşük olduğunda geçerli. ❤️

Merhaba, MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre yazıyorum:
  • Yıl sonuna göre genel ortalaman 50 ve üzerinde olduğu sürece hiçbir şekilde sınıfta kalmazsın, sınıfı geçersin ancak Türk Dili ve Edebiyatı gibi geçilmesi zorunlu dersleri de geçmen gerekir. Geçemezsen sonraki sene sorumluluk sınavına girersin. Meslek liselerinde bazı meslek dersleri, aynı şekilde imam hatip liselerinde de bazı imam hatip bölümünün dersleri zorunlu ders olabilir.
  • Aynı şekilde özürsüz devamsızlığınız da 10 günü, toplam devamsızlığınız da 30 günü aşmamalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı