3 Fan Girişli Anakarta 4 Fan Takmak

Wega

Hectopat
Yer
İstanbul Tuzla
Daha fazla  
MSI B450M PRO-VDH Anakartını kullanıcağım fakat bu anakartta 3 fan girişi var (CPU fanı dahil mi bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim). Alacağım kasada ise egzoz fanı ile 4 fan var. Ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende B350 PC Mate ve MasterBox Lite 5 var.
CPU fanı için kendi ayrı soketi oluyor.
Egzoz fanı için fan 1 soketi işlemcinin yanında bir yerde.
Ön 3 fanın 2'si anakarta yetişirken 1 tanesi yetişmiyor diye Ek-cable Y-splitter 3-fan Pwm Fan Çoklayıcı Kablo - n11.com aldım. Sen genede soket sıkıntısı çıkmasın diye kasanın da modelini yaz almadan.

Bende 1 Cpu için bir de çıkış fanı için soket var ancak çıkış fan soketine ben toplam 4 fan bağladım bir sorun olmadı.
Anakart: Ecs H61H2-M17 V1.0

Kasa fanları genelde güç kaynağına takılıyor bazı kasalarda o fanların takılması için yuva oluyor eğer o da yoksa fan çoklayıcı almalısın.

CPU fanı hariçtir, 0 fan özel fandır, çünkü 3 veya 4 pinli sıcaklık kontrolcüsü (NTC kontrolüyle) ile çalışıyor. 4 fanı da daimi çalışacak fan için fan çoklayıcı kablo almanız yeterlidir, diğer arkadaşların özellikle belirttiği üzere. Çünkü PSU çıkış gücü (+12 volt DC) 4 fanı değil 30 fanı daha çalıştıracak yüksek amper gücündedir, bu mevcut sisteme göre seçilen PSU oldukça yüksek güçlerde seçildiyse eğer. Bu yüzden bu konuda bir sıkıntı da olamayacaktır, bu çoklayıcı kablolarla. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bende B350 PC Mate ve MasterBox Lite 5 var.
CPU fanı için kendi ayrı soketi oluyor.
Egzoz fanı için fan 1 soketi işlemcinin yanında bir yerde.
Ön 3 fanın 2'si anakarta yetişirken 1 tanesi yetişmiyor diye Ek-cable Y-splitter 3-fan Pwm Fan Çoklayıcı Kablo - n11.com aldım. Sen genede soket sıkıntısı çıkmasın diye kasanın da modelini yaz almadan.
Benimde Masterbox Lite 5 600w
Arkadaşlar Egzoz fanını 1 sokete öndeki 3 fanı dediğiniz "Fan Çoklayıcı Kablo" ile 1 sokete bağlıyabilir miyim?

Son düzenleme:
Egzoz fanını güç kaynağına takarsın tam devir çalışır o zaten çalışması da gerekiyor. Diğer fanları 4-pin ise kontrol edersin zaten hepsini kontrol etmeye gerek yok bence.

@Typh Boş yere full devir dönmesine gerek yok. Anakarta bağlayınca işlemci sıcaklığına senkronize şekilde çalışıyor.
Benim de MasterBox Lite 5 600W.
Arkadaşlar egzoz fanını 1 sokete öndeki 3 fanı dediğiniz fan çoklayıcı kablo ile 1 sokete bağlayabilir miyim?
Ben böyle kullanıyorum, bağlayabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı