3.nesil Ryzen işlemcilerin %93.5'inde gizli ve kusurlu çekirdekler olduğu söyleniyor

cleancoder

Hectopat
Katılım
11 Ocak 2014
Mesajlar
625
Arkadaşlar Reddit'te bir konu tartışılıyor ki akıllara zarar. Doğruluk payını bilmem ama anladığım kadarıyla AMD bir devre levhasından elde ettiği sağlıklı çekirdeklerin çoğunu EPYC mimarisi ve 3950X için seçiyormuş. Levha kenarlarındaki atıl çekirdekleri ve kusurlu olanları da ziyan etmiyormuş. Mainstream dediğimiz son kullanıcı işlemcilerin %93.5'inde kusurlu çekirdek(hemen korkmayın) var diyorlar. Bunlar fiziksel olarak ana çekirdeklerle bağlantısız, bozulmuş veya düşük kaliteli atıl çekirdekler. Intel de mutlaka kısmen kullanıyor ama AMD verimliliğin suyunu çıkarmış diyorlar.

Özellikle EPYC işlemcileri, Intel'in Xeon'larına göre kat be kat daha verimli üretiyorlarmış. Örneğin AMD, 300mm bir levhadan 187 tane 32 çekirdek EPYC işlemcisi çıkarırken, aynı levhadan Intel 24 tane 28 çekirdek Xeon çıkarabiliyormuş. Bu AMD açısından müthiş bir verimlilik demek ama bir de olayın diğer kısmına bakalım. Fayda bu kadar maksimumdayken ve sorunlu veya tehlikeli zarları kesip atmak da bir maliyetken, AMD ne yapıyor?

Yani konuya hakim arkadaşlar aydınlatırsa daha iyi olur. Bu şu demek mi oluyor? Yani sen Ryzen 5 3600 aldın, 6 çekirdekli ama orada atıl durumda olan bir 7. hatta 8. bir çekirdek olabilir mi? Ve bu çekirdeğin sağlam blokla bağlantısı yok çünkü zaten broken durumda. Phenom döneminde bir ara ölü çekirdekleri diriltme olayı çıkmıştı hatırlarsanız. Vallahi ölüyü dirilttik zamanında :) O olayda AMD bazı üretim partilerinde, atıl çekirdeklerin ana akımla bağlantısını kesmeyi unutmuştu. Sonra yeni partilerde düzeltilmişti. Yorumlarınızı merak ediyorum.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/e8bfxd
@Recep Baltaş ve @Ali Güngör ün yorumlarını ciddi merak ediyorum.
 
Son düzenleme:
KS
C

cleancoder

Hectopat
Katılım
11 Ocak 2014
Mesajlar
625
Diriltme konusu gerçekten harika olabilir fakat stabil çalışır mı ki sistem?

AMD o hatayı bir kere yaptı :) Phenom olayında, üretilen bazı partilerdeki atıl çekirdeklerin ana merkezle fiziksel bağlantılarını kesmeyi unutmuşlardı. Bu farklı bir olay, yani AMD bir devre levhasını elinden geldiğince heba etmemeye çalışmış, çekirdek kapatarak Ryzen 7 3700X'i 3600'e dönüştürmüş mesela. En kusursuz çekirdeklerde EPYC ve 3950X için seçiliyormuş diyorlar. Tabi tam doğruluğunu bilemiyorum, uzman kişiler bakmalı. Keşke laboratuvar ortamında incelese birileri, süper olurdu.
 
Son düzenleme:
KS
C

cleancoder

Hectopat
Katılım
11 Ocak 2014
Mesajlar
625
Fırından çıkan çekirdeklerin en iyisi en üst işlemcilerde kullanılır fakat her çekirdek belli bir kalitenin üzerinde olmalıdır.

Öyle tabiki, bu demek değildir ki Ryzen 5 3600 kullananların çekirdekleri sorunlu vs Adamlar sadece ultra bir verimlilikle üretmiş, örneğin kesip atmak da bir maliyet, onun yerine düzeltip çekirdek kapatıp kullanmış. Ben böyle anladım en azından olayı, farklı anlayan varsa aydınlatsın.
 
Son düzenleme:

Astrein

Centipat
Katılım
15 Ağustos 2019
Mesajlar
904
Çözümler
4
Yer
Istanbul
Öyle tabiki, bu demek değildir ki Ryzen 5 3600 kullananların çekirdekleri sorunlu vs Adamlar sadece ultra bir verimlilikle üretmiş, örneğin kesip atmak da bir maliyet, onun yerine düzeltip çekirdek kapatıp kullanmış. Ben böyle anladım en azından olayı, farklı anlayan varsa aydınlatsın.
Normal, bunu Intel'de yapıyor. Bozuk i7'leri i5 veya i3, bozuk i5'ler i3 diye kakalıyorlar elbet. Ne yapsın, çöpe mi atsın koca chipleti. Kullanacak elbet. Sorun değil bence, ekstra para falan ödemiyorsun. i3 diye alıyorsun i3 çıkıyor. Kendi çekirdeklerinde problem yok, yıllardır yapılan bir şey bu.
 

Mert

Kilopat
Katılım
11 Haziran 2012
Mesajlar
6.352
Makaleler
9
Çözümler
41
Yer
Eskişehir
Haberin başlığı yanlış, yorumlaması apayrı yanlış.

Yüzde 93.5 verim oranından bahsediliyor ki bu efsane bir oran. Şimdi olayı en baştan ben bildiğim kadarıyla anlatayım da bilgi kirliliğinin önüne geçelim. Hatam varsa düzeltmek serbest elbette.

AMD'nin işlemcileri Chiplet şeklinde üretiliyor. Bu ne demek, aslında 8 çekirdekli işlemciyi Intel tabiriyle "yapıştırarak" satıyorlar.

Öncelikle olayı görselle zenginleştirelim. Bu resimleri wccftech.com'dan aldım.

4-Ryzen-9-3950x.png


Gördüğünüz işlemci Ryzen 9 3950X. Kırmızı çizgilerden de anlaşılacağı üzere çekirdekler belirtilmiş ve işlemci 16 çekirdekli. 2 adet Chiplet'ten meydana gelmekte. Tamamen sorunsuz 2 chiplet bu şekilde birbirine Infinity Fabric (IF) ile bağlı. Bu Chiplet'lerin içinde de 2 tane CCX bulunuyor. 2 tane CCX de CCD denilen yapıyı meydana getiriyor. Her CCX 4 çekirdeğe sahip. CCD'ler ise 8 çekirdekli bu sayede. Yani Chiplet dediğimiz şey.

5-Ryzen-9-3900x.png


Yukarıda görülen işlemci 12 çekirdekli 3900X. Gördüğünüz gibi CCD başına 2 çekirdek iptal edilmiş. Her CCX'ten tek çekirdek kapatılmış bir şekilde piyasaya sürülüyor. Neden böyle üretildiğini altta detaylı anlatacağım.

6-Ryzen-7.png


Bu işlemci ise Ryzen 7 3700X/3800X. Tek CCD yapısında ve tüm çekirdekler aktif. Artık Ryzen 5'in nasıl bir yapıda olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur umarım.

7-Ryzen-5.png


Tahmin edileceği üzere CCX başına 1 çekirdek kapatılmış.

Şimdi, AMD neden bu üretim tekniğinden yararlanıyor ve neden böyle devam ediyor? Bunun için işlemci üretimini biraz bilmek lazım. İşlemciler wafer içinde baklava gibi üretiliyor ve malesef her dilim aynı performansı veremiyor. Burada en iyi durumda olanlar genelde üst seviye işlemciler olurken, bazı çekirdekleri hasarlı işlemciler veya potansiyeli zayıf işlemciler daha düşük seviyede konumlandırılıyor. Bunu sadece AMD değil, bütün yarı-iletken üreticileri yapıyor. Intel'den Samsung'a, TSMC'den GF'ye kadar.

Konu sahibinin mesajındaki fotoğrafı gördünüz mü? Yeşiller sağlam Die'ları ifade ediyor. Ve mesajda çarpıcı bir örnek var.

Özellikle EPYC işlemcileri, Intel'in Xeon'larına göre kat be kat daha verimli üretiyorlarmış. Örneğin AMD, 300mm bir levhadan 187 tane 32 çekirdek EPYC işlemcisi çıkarırken, aynı levhadan Intel 24 tane 28 çekirdek Xeon çıkarabiliyormuş.
İşte Chiplet dizaynı neden kullanılıyor, bu yüzden.


Techquickie'nin bu videosunu izlerseniz zaten anlarsınız ama can alıcı tabloyu açayım ben hemen.

Adsız.jpg


Soldaki Intel, sağdakini AMD olarak düşünün. Intel, 28 çekirdekli işlemcisini tek bir kalıp şeklinde bastırıyor ve en ufak bir üretim hatasında işlemci çöp oluyor ya da istediği işlemci çıkmıyor. Bu yüzden verim yakalanamıyor. Intel'in halen 10 nm'ye geçememesinin sebebi de tam olarak bu. Lakin AMD öyley yapmıyor. Tek Die üzerine bir ton çekirdek sokmak yerine, 8 çekirdekli tek bir CCD tasarımını ufak ufak parçalarda bastırıyor. Bu, bir hatada size daha az kayıp olarak geri dönüyor, yukarıdaki resimden de tam olarak özetini görebilirsiniz. 4 tane sağlam CCD'yi alıp 32 çekirdekli canavarı çok daha ucuza satabiliyor böylece.
Yani sen Ryzen 5 3600 aldın, 6 çekirdekli ama orada atıl durumda olan bir 7. hatta 8. bir çekirdek olabilir mi?
Tam olarak öyle. Hatta yüksek ihtimal de çalışıyorlar. Fakat AMD, Phenom'da yazılımsal kapattığı çekirdekleri artık lazerle tamamen kopardığı için erişemiyoruz. Fakat yine de hala forumlarda 8 çekirdekli R5 1600 gördüyseniz bilin ki lazer tam tutmamıştır :D
Mainstream dediğimiz son kullanıcı işlemcilerin %93.5'inde kusurlu çekirdek(hemen korkmayın) var diyorlar.
Kusurlu değil, Wafer'dan çıkan Chiplet'lerin %93,5'i sağlam olarak çıkıyor ki bu haddinden çok daha iyi bir oran, yani AMD aslında Ryzen 5 3600'lerin hemen hemen birçoğunun 2 çekirdeği sadece kapatılmış durumda olduğu belirtiliyor. Yani kasanızda gizli bir 3700X yatıyor fakat pazarlama stratejisi ve AMD'nin 7 nm'den beklediğinden daha iyi verim almasından dolayı bu şekilde.

Bu yüzden AMD 3. nesil Ryzen'larda alt seviye Ryzen 3'leri 12 nm olarak sürdürüyor. GlobalFoundries'le anlaşmaları 2021'de bittiği için GF'den aldıkları chipleri hala kullanmak durumundalar. Detaylarını anlatmayacağım, özetle AMD güzelim chiplerin yarısını kesmek istemiyor, O yüzen Zen 2 mimarili Ryzen 3 hiç çıkmayabilir :)

Edit: Birazcık İngilizce bilenler şu videoyu da izlesin. İngilizce bilmiyorsanız da izleyin. Bildiğiniz üzere yeni Threadripper'lar, eskilerinden çok daha güçlü. Nedeni ise bu Chiplet dizaynının daha verimli olması sayesinde. Aşağıda AMD bilale anlatır gibi anlatmış :)


@Recep Baltaş @Ali Güngör Chiplet dizaynı ile alakalı bir Kafa Ayarı bölümü hoş olabilir çünkü Intel de bu mimarinin bir benzerini kullanma hazırlığında. Genel olarak Zen 2 mimarisini anlatan bir program Türkçe olarak da eksik.
 
Son düzenleme:

Yeni konular

Yukarı