3. Parti yazilimlar kullanmadan root nasil atilir?

Shane Gill

Hectopat
Elimde kullanmadigim 2016 model J7 var. Ben bu telefona root atmak istiyorum tecrübe kazanmak icin. Ama 3.parti bir yazilimla yapmak istemiyorum(kingroot gibi). Bu islem manuel sekilde nasil yapilabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimde kullanmadigim 2016 model J7 var. Ben bu telefona root atmak istiyorum tecrübe kazanmak icin. Ama 3.parti bir yazilimla yapmak istemiyorum(kingroot gibi). Bu islem manuel sekilde nasil yapilabilir?
Burdakiler yanlış anlamasın da bu tarz şeyleri buraya sormak yerine Google a sormakta fayda var.
Üçüncü parti harici başka şansın yok.

Google da baya arastirma yaptim zaten. Youtube da felan genellle tek tikla root yapan programlari felan anlatiyorlar. Internette bi kac tane benim istedigim tarz da iceerik buldum ama onlarda ingilizce oturup bi saat ceviri vs. ugrasicam. Dedim belki burda bilen vardir? Neyse artik yarin biraz daha arastiririm.
Internette bi kaynak buldum. ADB ve fastboot sürücülerini bilgisayara indiriyorsun. Telefonu baglayip cmd den komutlar gönderiyormussun. Ama kaynakda hangi komutlar oldugu yazmiyor :D. saat 7den beri arastiriyorum söyle detayli bir tutorial bulamadim.

Google da baya arastirma yaptim zaten. Youtube da felan genellle tek tikla root yapan programlari felan anlatiyorlar. Internette bi kac tane benim istedigim tarz da iceerik buldum ama onlarda ingilizce oturup bi saat ceviri vs. ugrasicam. Dedim belki burda bilen vardir? Neyse artik yarin biraz daha arastiririm.
Internette bi kaynak buldum. ADB ve fastboot sürücülerini bilgisayara indiriyorsun. Telefonu baglayip cmd den komutlar gönderiyormussun. Ama kaynakda hangi komutlar oldugu yazmiyor :D. saat 7den beri arastiriyorum söyle detayli bir tutorial bulamadim.
Samsung'larda o iş kolay. Önce cihazı recovery moda aldıktan sonra recovery'i indirip Odin üzerinden flaşlıyorsun. Yani ADB falan gerekmiyor Samsung'larda.

1- Garantisi devam ediyorsa garanti dışı bırakırsın.
2- Bunları yaparken telefonunun bozulma ihtimali var düşük olsa bile. Hem yazılımı yapan adam hem Technopat sorumluluk kabul etmez.

Gerekli olanlar: Telefon, bilgisayar, telefonu bilgisayara bağlaman için kablo.
Telefonun şarjını doldur sonuna kadar.
Videolu anlatımı şöyle:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2- Bunları yaparken telefonunun bozulma ihtimali var düşük olsa bile. Hem yazılımı yapan adam hem Technopat sorumluluk kabul etmez.

Videolu anlatımı şöyle:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Eyw hocam. Garantisi yok zaten 4 senelik telefon.

3. Parti bir yazılımla yapmamanızı öneririm. Bu işin geliştirme ve test etme kısmında olan biri olarak söylüyorum. Kendiniz yaparsanız daha keyifli olur ve daha çok şey öğrenirsiniz. Yapmanız gereken şeyler kısaca bootloader kilidiniz açmak ki Samsung'ta çok kolay diye duydum, bilgisayarınıza fastboot sürücülerini yüklemek, fastboot ile twrp recovery yüklemek ve oradan sonra istediğinizi yaparsınız.

Samsung Galaxy J7 Forum on XDA Developers şuraya bir bakmanızı öneririm. Custom ROM falan yükleyip daha yeni bir Android sürümüne de geçebilirsiniz.

Videolu anlatımı şöyle:
Garantisi olsaydı bile yaptığımız işlemlerin hepsini geri alarak garanti kapsamına tekrar sokabilirsiniz.

Ayrıca attığınız videodaki program Supersu ile root atmış. Supersu hem eski hem de Çin'li bir kaynaktan kapalı kaynaklı şekilde gelmektedir. Supersu ile Play Store'dan root kullanan uygulamalar indirmekten öteye geçemezsiniz. Magisk, Supersu'dan her konuda üstün ve sistemsiz root dediğimiz şekilde root yapmaktadır. Yani düzgün bir şekilde ayarlarsanız uygulamalardan root yetkisine sahip olduğunuzu gizleyebilir, root atıldığı zaman çalışmayan uygulamaları tekrardan kullanabilirsiniz. Magisk ile telefonunuza belli modifikasyonlar indirebilirsiniz (equalizer, işlemci profilleri, başka donım iyileştirmeleri vs.). Aynı zamanda Magisk açık kaynaklıdır ve Supersu gibi bir belirsizliği yoktur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı