3 pin ARGB ve 4 pin RGB sorunu

Thermite

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, ASUS TUF Z370 PLUS GAMING anakartına sahibim ve sirkülasyonu iyi olduğu için Aerocool airhawk Duo kasa almak istiyorum fakat:
Anakartımda argb 3 pin yok sadece RGB 4 pin var. Anakarta takılan kablo (3PInli veya 4PInli olan), Sync özelliğini kullanabilmek, diğer parçalarla uyumlu, aynı renk olması için takılıyor ve yazılım sayesinde kişiselleştirmek için; fakat anakartımız uyumsuz ise veya senk. İstemiyorsak sadece fan kontrolcüsü gücü için SATA kablosunu takmak yeterli.
Yani 2 yolu var:
1) Ya ARGB anakarta takacağız(3PInli kablo)
2) Ya da ARGB desteklemeyen anakartlarda da kullanabilmek için SATA kablosunu kullanmak (fakat anakart ile senk olamayacak ve masaüstünden yazılım ile kişiselleşmeyecek)

Özetle: Senkronize istemiyorsak veya anakartımız uyumsuz ise, anakarta herhangi bir kablo bağlamadan da kendi kontrolcüsü ile çalışır diye biliyorum (yanlışım varsa düzeltin). Benim için kasadaki fanların Aura Sync ile diğer parçalarla senkronize çalışmasına gerek yok. Kasanın kendi kontrolcü düğmesi ile bu videodaki gibi olsa yeter. video link:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kasanın hava sirkülasyonu için almak istiyorum ama almışken de videodaki gibi olsun ki yanında bal kaymak olmuş olur, LED'ler çalışmaz ise içimde bir burukluk olur tabii. Eğer ille de Aura Sync olsun, anakartımla LED'ler senkronize olsun istersem, anakarta uyumlu 4 pin RGB LED şerit alarak bunu yapabilirim. Böylelikle kasamda 2 farklı grup olur ama bunları kendi aralarında senk. Edemem. bknz: anakart ile şerit LED bir grup, kasadaki ARGB fanlar bir grup olmuş olur.

Uzun lafın kısası: Aerocool airhawk kasasını aldığımda videodaki gibi özelliklerinden yararlanabilir, kontrol edebilir miyim? Yoksa anakarta takamadığım için edemez miyim? ben yararlanabilirim diye biliyorum fakat yine de emin olmak istedim.

Anakart: TUF Z370-PLUS GAMING | Anakart | ASUS Türkiye
Kasa: AirHawk

Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
bende argb kasa aldım (cooler master mb511) anakartım da tuf gaming b550-plus fakat şöyle bir sorunum var. Kasa fanlarından gelen 3 pin argb yi anakarttaki 3pin argb çıkışına taktığımda ledler yanmıyor. PSU dan besleme yaptığım zaman yanıyor. Ama bu seferde nakart kontrolünü kaybediyorum. Böyle bir sorunla karşılaşıp çözen birileri var mı merak ediyorum

bende argb kasa aldım (cooler master mb511) anakartım da tuf gaming b550-plus fakat şöyle bir sorunum var. Kasa fanlarından gelen 3 pin argb yi anakarttaki 3pin argb çıkışına taktığımda ledler yanmıyor. PSU dan besleme yaptığım zaman yanıyor. Ama bu seferde nakart kontrolünü kaybediyorum. Böyle bir sorunla karşılaşıp çözen birileri var mı merak ediyorum
Nasil çözdünüz hocam acaba bu sorunu?

Yeni konular

Geri
Yukarı