3 pinli kasa fanı çoklayıcı ile BIOS'tan kontrol edilebilir mi?

Ensar25

Hectopat
Arkadaşlar benim kasamda 1 tane 3 pinli çıkış var. Ona da 1 tane 3 pinli fan bağlı. Bilindiği üzere 3 pinli fanlar kontrol edilmiyor lakin BIOS'tan hızını stabil çalışacak şekilde kontrol edebiliyoruz. (BIOS'taki kontrol yerini aşağıda resimde gösterdim)

Akasa Flexa PWM çoklayıcıyı alsam 4 pinli çoklayıcıyı nasıl takacağım? İşte olay burada kopuyor. Ben çoklayıcıyı bağlasam çoklayıcıya 4 tane 3 pinli fan bağlasam en üstte yazdığım altta da attığım resim gibi fanları manuel olarak BIOS'tan kontrol edebilir miyim? (Anakartım: ASUS PRIME B250M-K)

371129

Kabloyu kendim kullanıyorum. Flexa kablonun beş girişinden birisi 4 pin kalan dört girişi 3 pinlidir. Ben o 4 pinli olan tek girişte 4 pin PWM fan kullanıp kalan dört girişe 3 pin kasa fanları bağladım. Boştayken 600 RPM yükte gerektiğinde 1200 RPM'de çalışabilecek şekilde BIOS'dan ayarladım.
Hocam 4 pin e bağladığın PWM fanı da mı manuel olarak ayarladın yoksa PWM fan otamatik kendi mi çalışıyo? Zaten 3 pinlileri sormuyorum onları BİOS tan manuel olark kendin ayarlaman gerekiyo deilmi ?

Arkadaşlar totonuzdan element uydurmayın yok 3 pinli fan kontrol edilmez falan. Chasis fan 3 pinli benim hatta anakarta bağlarken 1 pin boş kalacak şekilde bağladım. Gördüğünüz gibi RPM kontrolü, profili vs. hepsini ayarlayabiliyorum, hatta fanın RPM'inin arttığını da LED'in koyulaşıp sönmesinden anlıyorum, fanı minimuma getirince LED'ler sönüyor. Yani neymiş kontrol ediliyormuş. Ama forumlarda insanlar duyduklarına öyle inanıyorlar ki sanki denemişcesine adam o düşünceyi benimsiyor ve de savunuyor. Hatta şunu da belirteyim BIOS'tan PWM olarak seçebiliyorum chasis fanı ama 3 pinli inanmayana fotosunu atarım :)

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    86,9 KB · Görüntüleme: 85
@GökBöri Zaten ben yazmışım yorumumda. Anakartta DC mode yani voltaj ayarlı port varsa yapılabilir. O yoksa yani sadece PWM portları varsa yapılamaz.

Eki Görüntüle 371131
1 adet CPU fan girişi varmış o sadece PWM.
1 adet de kasa fanı girişi varmış. PWM veya DC olabiliyormuş.
Yani o girişe sadece 3 pin fanları takıp, BIOS ayarlarından o girişe ait ayarı bulup, PWM yazan yeri DC yaptığınızda 3 pinleri kontrol edebilirsiniz.

4 pin PWM takacaksanız CPU fan girişi çoğaltıp kullanın. 3 Pini de DC mode olarak kasa fanı girişini kullanın.

BIOS'tan PWM olarak seçebiliyorum chasis fanı ama 3 pinli inanmayana fotosunu atarım :)
İşte onu PWM yapıp 3 pinli fan takarsan ayar yapılamadığını göreceksin. Ekranda yapar gibi gözükür ama değişme olmaz. Onu DC yapınca hız ayarı yapılabilir.

@GökBöri zaten ben yazmışım yorumumda. Anakartta DC mode yani voltaj ayarlı port varsa yapılabilir. O yoksa yani sadece PWM portları varsa yapılamaz.

İşte onu PWM yapıp 3 pinli fan takarsan ayar yapılamadığını göreceksin. Ekranda yapar gibi gözükür ama değişme olmaz. Onu DC yapınca hız ayarı yapılabilir.
[/QUOTE

@GökBöri zaten ben yazmışım yorumumda. Anakartta DC mode yani voltaj ayarlı port varsa yapılabilir. O yoksa yani sadece PWM portları varsa yapılamaz.

Tamam hocam sana bir şey dediğim, yok yukarıda başka birinin yorumuna ithafen yazdım ben yorumumu. Denedim, dediğin gibi PWM'de min ile max. devir arasında 20-30 RPM falan fark var, yani devri okuyor ama yönetemiyor ama DC yapınca min. 0-max. 1170 RPM arasında değişiyor ama onu da minimum %40'a kadar indirebiliyorsun. %40'dan daha aşağıda fanı durduruyor yani PWM ile DC arasındaki farkın burada %40'dan daha aşağıdaki değerlere de çekilebileceğini anlamış bulunuyorum. Ama çoğu forum sitesinde okuduğuma göre adamlar yapılmaz, olmaz PWM fan alıp beraber bağlayacaksın falan yazmışlar. Benim fanlarda hem Molex hem de 3 pinli giriş var mesela Molex'lerin arka arkaya bağlanıp sonuncu fanın 3 pin girişini anakart chasis fana bağlarsam çalışmayacağını söyleyenler de oldu, denemedim çalışacağını biliyordum, daha doğrusu eriniyordum açmaya, şimdi denedim mesela o şekilde bağlanıyor, 4 fanı da tek chasis fana bağladım harici aparat olmadan. Ama şunu da belirteyim 4'ünü bağladığımda fanın maksimum RPM'i 100 civarı azaldı ben de eski haline getirdim, tepedeki fanları tekrar Molex'le bağladım egzozu da Chasis'e bağladım. Benim kızdığım nokta millet denemeden geliyor buraya yorum yazıyor birileri de okuyor yanlış bilgileniyor.

4 Fan bağlamada sıkıntı olmaz çalışır ama 4 fan portun verebileceğe güce fazla gelebilir. Güçlü 4 fan takmaya kalksanız çıkış bile yanabilir. Çünkü gücü direkt porttan alıyor 3 pinlilerde.

Gerçi çoğu fan 200 mA civarında bir akım çeker 5 tane bile bağlasanız 1 Amper yapar, çoğu anakart kaldırır sorun olmaz. PWM'lerde rahat kaldırır da 3 pinlilerde 1 Amperlik voltajı ayarlayan chipler yanabilir orasını bilemeyeceğim. Çünkü ısınma fazla olur gibi geliyor bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı