3 pinli kasa fanı çoklayıcı ile BIOS'tan kontrol edilebilir mi?

Ensar25

Hectopat
Arkadaşlar benim kasamda 1 tane 3 pinli çıkış var. Ona da 1 tane 3 pinli fan bağlı. Bilindiği üzere 3 pinli fanlar kontrol edilmiyor lakin BIOS'tan hızını stabil çalışacak şekilde kontrol edebiliyoruz. (BIOS'taki kontrol yerini aşağıda resimde gösterdim)

Akasa Flexa PWM çoklayıcıyı alsam 4 pinli çoklayıcıyı nasıl takacağım? İşte olay burada kopuyor. Ben çoklayıcıyı bağlasam çoklayıcıya 4 tane 3 pinli fan bağlasam en üstte yazdığım altta da attığım resim gibi fanları manuel olarak BIOS'tan kontrol edebilir miyim? (Anakartım: ASUS PRIME B250M-K)

371129

371131

1 adet CPU fan girişi varmış o sadece PWM.
1 adet de kasa fanı girişi varmış. PWM veya DC olabiliyormuş.
Yani o girişe sadece 3 pin fanları takıp, BIOS ayarlarından o girişe ait ayarı bulup, PWM yazan yeri DC yaptığınızda 3 pinleri kontrol edebilirsiniz.

4 pin PWM takacaksanız CPU fan girişi çoğaltıp kullanın. 3 Pini de DC mode olarak kasa fanı girişini kullanın.

2 pinli fan sadece çalışır, 3 pin olunca çalışır ve fan hız değerlerini anakart okur. 4 pinde (pwm) anakart hem okur, hem de dönüş hızını yönetir.
Bildiğim kadarıyla 3 pin fanın hızını kontrol edemiyorsun.

Kabloyu kendim kullanıyorum. Flexa kablonun beş girişinden birisi 4 pin kalan dört girişi 3 pinlidir. Ben o 4 pinli olan tek girişte 4 pin PWM fan kullanıp kalan dört girişe 3 pin kasa fanları bağladım. Boştayken 600 RPM yükte gerektiğinde 1200 RPM'de çalışabilecek şekilde BIOS'dan ayarladım.

Voltaj kontrolü ile hızını da ayarlayabilirsiniz fanların, bilginiz olsun. Bende de benzer BIOS'a sahip Asus anakart var ve 3 pinli fanlarıma hız profili ayarlayabiliyorum. Voltaj kontrolüyle hızları azalıp artabiliyor.

Diğer soruya gelecek olursak, net bir cevap yok. İnternette bolca araştırdım. Kimi anakart aynı pin üzerinden iki fanın ayrı ayrı kontrolünü sağlayabilirken, kimi anakart bir fanı ayarlayabilirken öbürünü sabit voltajda çalıştırmış.

Ben ise tek bir anakart fan çıkışına birden fazla fan bağlanmasını tasvip etmiyorum.

Bana kalırsa harici bir fan kontrolcü alın, kasanınızın ön panelinde yer varsa oraya takın ve keyfinize göre elinizle kontrol edin.

2 Pin fanlar ya 5V ya da 12V ile sabit çalışacak şekilde ayarlanmıştır.
3 Pin fanlar hem 5V hem de 12V ile 2 mod çalışacak şekilde ayarlanmıştır. (Buna siz müdahale edemiyorsunuz. Anakart min. ve max. güç olarak karar veriyor. Q-Fan veya Smart Fan eski anakartlardaki adları.)
4 Pin fanlar anakartın otomatik olarak sıcaklığa göre devir değiştirebildiği veya sizin isteğinize göre müdahale edebileceğiniz en son tiptir.

Kabloyu kendim kullanıyorum. Flexa kablonun beş girişinden birisi 4 pin kalan dört girişi 3 pinlidir. Ben o 4 pinli olan tek girişte 4 pin PWM fan kullanıp kalan dört girişe 3 pin kasa fanları bağladım. Boştayken 600 RPM yükte gerektiğinde 1200 RPM'de çalışabilecek şekilde BIOS'dan ayarladım.
Ayarladım demişsin 3 pinli fanları nasıl ayarladın

Dostum bir şey sorucaktım bu akasa fan çoklayıcıdaki hem molex kablosunu hem de anakarta takılan 4 pinli kabloyu da takıcak mıyız ? İkiside takılıcak mı yoksa ikisinden birimi takılcak?
Anakart BIOS fan ayarları içerisinde bağladığım Flexa girişine tek fan bağlıymış gibi görünüyor halbuki beş fan bağlı yine de hızını istediğim gibi ayarlayabiliyorum işte.

Geri
Yukarı