3 Yeni FX 8 çekirdekli AMD İşlemciler Satışta

5 dk önce facebook'ta dolaşırken Nova Bilgisayarın paylaşımını gördüm. Zaten AMD FX 8 çekirdekli 95 Watt güç harcayan işlemciler çıkacak diye forumda bir arkadaş haber yapmıştı. Sözü kısa kesip sizi yeni işlemcilerle baş başa bırakıyorum.
FX 8320E
AMD FX-8320E 4.0 GHz, 16 MB, AM3, 8 Çekirdekli BOX, Fiyat: 360 TL
FX 8370E
AMD FX-8370E 4.3 GHz, 16 MB, AM3, 8 Çekirdekli BOX, Fiyat: 490 TL
FX 8370
AMD FX-8370 4.3 GHz, 16 MB, AM3, 8 Çekirdekli BOX , Fiyat: 490 TL
İşlemcilerin sonundaki E harflerinin ne manaya geldiğini bilmiyorum.

Yabancı bir kaynak; News - AMD Readies Line Up Of Three FX 8-core Microprocessors

Mükemmel bir ingilizcem olmadığından çeviremedim. :D

Son düzenleme:
Dedikleriniz muhtemelen önümüźdeki dönem olacaktır. Biraz tahmin biraz analiz ama bu yeni işlemcilerin gelme sebebi stok tazelerken yenilemek. AMD Intel kadar çok üretim yapmıyor ve FX serisi işlemcilerden her yerde bolca bulunmuyor. Yeni parti mal geldiğinde doğal olarak tazelenmiş seri geliyor ufak farklarla da olsa.

Buna karşın ne gerekiyor belli, i5'le değil i7 ile yarışıp geçecek yeni bir model. Daha düşük nanometre üretim ve daha da çok yazılım geliştirmesi. Şu an APU'lara yüklendiler, Xbox ve PS4 üzerinden, PC'de Mantle üzerinden yürüyorlar bakalım neler olacak. Bellek, SSD derken bir hareketlenmeler değişimler var şu sıralar.

İ7 ile yarışacak işlemci çıkaracaklarını sanmıyorum. Önem vermiyor bence Amd Fx serisine. Hele ki Fx8 serisinden öncesine.
Dedikleriniz muhtemelen önümüźdeki dönem olacaktır. Biraz tahmin biraz analiz ama bu yeni işlemcilerin gelme sebebi stok tazelerken yenilemek. AMD Intel kadar çok üretim yapmıyor ve FX serisi işlemcilerden her yerde bolca bulunmuyor. Yeni parti mal geldiğinde doğal olarak tazelenmiş seri geliyor ufak farklarla da olsa.

Buna karşın ne gerekiyor belli, i5'le değil i7 ile yarışıp geçecek yeni bir model. Daha düşük nanometre üretim ve daha da çok yazılım geliştirmesi. Şu an APU'lara yüklendiler, Xbox ve PS4 üzerinden, PC'de Mantle üzerinden yürüyorlar bakalım neler olacak. Bellek, SSD derken bir hareketlenmeler değişimler var şu sıralar.

Bana sorarsanız AMD'nin i7'yi geçmesine gerek yok i5 düzeyi zaten oyunlarda yetiyor ki AMD'de çoğu zaman oyun bilgisayarlarında F/P parçası olarak nitelendiriliyor.

@Oğuzhan Yıldırım Tutturmuşlar bi F/P diye öyle gidiyor. Son Amd işlemci FX 8350 bundan sonra İntel olsun çamurdan olsun.

Aynen öyle bundan sonra buraya da yazıyorum hatta Amd alırsam... :)

Rica etsem neden böyle yazdığınızı sorabilir miyim? Yanlış anlaşılmasın bilgi almak amaçlı soruyorum.

Rica etsem nedenini söyler misin? Amacım sizden kötü yanını öğrenmek.
Hala 32 NM kullanıyor ve fazla güç tüketiyor. 8 çekirdek ve buna kanıp alanlar var. Ama 4 çekirdek İntel'den geri. Bugün FX 8350 ile İ5 4690 arasında ki fiyat farkı uçurum değil bence. Düşük güç tüketimini de düşünürsek daha alınabilir. Bugün Bakkal Amcalar 6 çekirdek yok 8 çekirdek diye kaç kişinin kafasına giriyordur. FX 8350 kullanıcısı olarak tavsiye etmem.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı