3 yılda YKS'ye hazırlanma

Samicenk

Hectopat
Şimdi muhabbete gireyim:

10. sınıfa geçtim. Hedefimde YTÜ veya ODTÜ bilgisayar var. Bu zamana kadar ders çalışma alışkanlığı bile olmayan biriydim. LGS'den 343 aldım. Babam bütün imkanları veriyor, ben de geçen aydan itibaren kendime bir ders çalışma alışkanlığı da edindim. Özel ders almaya başladım fakat nedense hayallerim imkansızmış gibime geliyor. 10. sınıf daha sıkma kendini diyen rakip elemeciler konuya yazmamasını rica ediyorum. Ne kadar önceden o kadar iyi. 3 Senede başarılır mı sizce?

Son düzenleme:
Şimdi muhabbete gireyim:

10. sınıfa geçtim. Hedefimde YTÜ veya ODTÜ bilgisayar var. Bu zamana kadar ders çalışma alışkanlığı bile olmayan biriydim. LGS'den 343 aldım. Babam bütün imkanları veriyor, ben de geçen aydan itibaren kendime bir ders çalışma alışkanlığı da edindim. Özel ders almaya başladım fakat nedense hayallerim imkansızmış gibime geliyor. 10. sınıf daha sıkma kendini diyen rakip elemeciler konuya yazmamasını rica ediyorum. Ne kadar önceden o kadar iyi. 3 senede başarılır mı sizce?

Ders çalışma isteği nasıl yaptınız bana da lazım.

Derslerinin hakkını vererek oku. Ortalamanı yüksek tut. Son sene de biraz iyi bir çalışma ile derece bile yaparsın.

Çalışmayı becerebileceğinizi düşünüyorsanız burası dahil kimseyi dinlemeyin. Bahsettiğiniz hedefler tek başına zeka ya da çalışma ile elde edilecek yerler değil zor bir 3 sene sizi bekliyor olacak. Verebileceğim tek tavsiye bilgisayar mühendisliğini cidden istiyor musunuz buna karar vermeniz. Çünkü bu durum sizin için geçerli mi tabii ki bilemem ama günümüzde birçok öğrenci bilgisayar oynamayı/vakit geçirmeyi sevdiği için veya etrafındaki kişilerin "bilgisayar geleceğin mesleği" tarzında sözlerine inanıp bilgisayar mühendisliği düşünüyor. Eğer siz bahsettiğim tanımın içindeyseniz tekrar düşünün derim. Ama bu durum sizin için geçerli değilse hedefinize ulaşmada başarılar.

Çalışmayı becerebileceğinizi düşünüyorsanız burası dahil kimseyi dinlemeyin. Bahsettiğiniz hedefler tek başına zeka ya da çalışma ile elde edilecek yerler değil zor bir 3 sene sizi bekliyor olacak. Verebileceğim tek tavsiye bilgisayar mühendisliğin cidden istiyor musunuz buna kadar verin. Çünkü bu durum sizin için geçerli mi tabii ki bilemem ama günümüzde birçok öğrenci bilgisayar oynamayı/vakit geçirmeyi sevdiği için veya etrafındaki kişilerin "bilgisayar geleceğin mesleği" tarzında sözlerine inanıp bilgisayar mühendisliği düşünüyor. Eğer siz bahsettiğim tanımın içindeyseniz tekrar düşünün derim. Ama bu durum sizin için geçerli değilse hedefinize ulaşmada başarılar.
Yazılım öğreniyorum ve grafik tasarımcıyım. Diğer meslek gruplarını araştırdığımda hiç ilgimi çekmedi (çok araştırdım) Çocukluğumdan beri bilgisayarla büyüdüğüm için elim bu mesleğe daha yatkın olabilir diye düşünüyorum.

O dediğin yerlere sadece son sene çalışmayla kazanmak imkansıza yakın zaten. Örnek vermem gerekirse ODTÜ için %0,05'lik dilime YTÜ için %0,27'lik dilime girmen lazım. Bu zaten son sene çalışmayla olacak şey değil. Şimdiden iyi bir temelin oluşması gerekiyor. Yani oraları kazanacaklar zaten şimdiden çalışmaya başladılar. Doğru yoldasın.

Ders çalışma isteği nasıl yaptınız bana da lazım.
ilk 2 3 hafta zorlayarak çalışıyorsun . bir süreden sonra ders çalışmayınca rahatsız olmaya başlıyorsun. bu arada 2 saat çalış, kendini kandırmadan adam gibi. sonra artıyor yaş büyüdükçe.

O dediğin yerlere sadece son sene çalışmayla kazanmak imkansıza yakın zaten. Örnek vermem gerekirse ODTÜ için %0,05'lik dilime YTÜ için %0,27'lik dilime girmen lazım. Bu zaten son sene çalışmayla olacak şey değil. Şimdiden iyi bir temelin oluşması gerekiyor. Yani oraları kazanacaklar zaten şimdiden çalışmaya başladılar. Doğru yoldasın.
ODTÜ ilk 800 ile kapatmış bu sene :D

Şimdi muhabbete gireyim:

10. sınıfa geçtim. Hedefimde YTÜ veya ODTÜ bilgisayar var. Bu zamana kadar ders çalışma alışkanlığı bile olmayan biriydim. LGS'den 343 aldım. Babam bütün imkanları veriyor, ben de geçen aydan itibaren kendime bir ders çalışma alışkanlığı da edindim. Özel ders almaya başladım fakat nedense hayallerim imkansızmış gibime geliyor. 10. sınıf daha sıkma kendini diyen rakip elemeciler konuya yazmamasını rica ediyorum. Ne kadar önceden o kadar iyi. 3 senede başarılır mı sizce?
Önümüzdeki ara tatilin bitimine kadar TYT matematiği bitirmeyi deneyebilirsin. Bununla beraber yavaştan TYT fen derslerini de öğrenmeye başla ve yazın ortasına kadar da onları bitirirsen yazın kalanı boyunca TYT denemesi çözerek konuların taze kalmasını sağlarsın ve AYT'ye erkenden başlamak için fırsatın olmuş olur. Bunu yaparken kendine çok yüklenmemeye çalış. Eğer matematik temelin hiç yoksa, hızlı başlamak seni çok yorabilir. Böyle bir durumda hızını düşürüp konuları sağlam bir şekilde öğrenmek daha yararlı olacaktır. Tabii bunlar sadece benim genel düşüncelerim. Kendine uyan bir plan yapman gerek çünkü kimse seni senden daha fazla tanıyamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı