30.000 TL sistem toplama

Bütçe
30.000
Siz biraz geriden gelmişsiniz :) 5950x den vazgeçip 5900x aldım. Son mesajları okumadınız muhtemelen. Aldığım zaman bir 7 8 sene kullanmak istiyorum. Hazır bir sisteme kıyasla neden yerlerde olacağını anlamadım.

Fiyat performans olarak yerlerde olacaktır bu ekran kartları fiyatları ile, okumamışsınız dogru düzgün.

7-8 sene gitmesi zaten zor bu tarz işler için ve dedigim gibi yeni platformlar gelecek, özellikle bütçenize göre DDR5. Eger o dedigim hazır sistemden iki tane alsanız (üç tane alınır o bütçe ile) farklı renderlar ile aynı anda tek bilgisayardan daha iyi bir sonuç elde edersiniz.

Eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana anakart seçiminiz gayet iyi olmuş fiyatı da iyi denk gelmiş
PSU pek indirime girmez diye biliyorum ama emin olabilirsiniz kaliteli bir PSU yani bütçenize bağlı olarak sıvı soğutma ben şahsen kendim toplayacak olsam kesinlikle NZXT tercih ederdim 360mm birçok videosu var çok başarılı bir soğutucu
RAM'ler cuma indirimlerine giriyor arada takio ediyorum bende pek sık değil sanırım ama
Ekran kartı olarak 3070'ler girer indirime veyahut 3080 Ti'lar cuma indirimine biraz yüksek 3080 Ti fiyatları bu sisteme aslında 3070 Ti yakışmaz ama bütçenizi zorlamak istemiyorsanız genelde indirimde 3070 Ti denk geliyor 3070 Ti alabilirsiniz ama v RAM farkından özellikle ve NVIDIA ile kullanılan bazı 3D render gibi programlar var 3070 Ti ile 3080 arasında en az %20 fark olacaktır o tarz işlerde bütçeniz yeterse 3080 Ti da bu fark yaklaşık %35'e çıkıyor ben aslında işlemcinin hiç darboğaz olmadan kullanılabilmesi için 3080 önerdim 3070 bazı kısımlarda düşük darboğaz yapabilir sistemi toplayınca bir resim bekliyorum zahmet olmazsa 😅
Ahmet bey artık ekran kartını duruma göre değerlendireceğim. Fiyatlar düşerse 3080 almayı düşünüyorum. Düşmezse 3070 3070 ti ye yöneleceğim. Soğutma konusunda indirime girerse Nzxt düşünebilirim. Hayırlısı olsun tamamlayınca inşaallah fotoğraf paylaşırım. :)

NZXT Asetek işe yaramaz çok pahalı. Alınabilecek en mantıklı AIO hemen hemen halen orjinal seçilen Liquid Freezer II. Daha performanslı ve sessiz, şahsen kullandım.

Ahmet bey artık ekran kartını duruma göre değerlendireceğim. Fiyatlar düşerse 3080 almayı düşünüyorum. Düşmezse 3070 3070 ti ye yöneleceğim. Soğutma konusunda indirime girerse Nzxt düşünebilirim. Hayırlısı olsun tamamlayınca inşaallah fotoğraf paylaşırım. :)

Mantıklı, 65W TDP'si olan işlemciye sıvı soğutma gerçekten elzem bir ihtiyaç. İsraf olmaz kesinlikle. (!)

Mantıklı, 65W TDP'si olan işlemciye sıvı soğutma gerçekten elzem bir ihtiyaç. İsraf olmaz kesinlikle.

5900X Wraith Prism ile kullanılabilir ama emin olun gürültülü ve sıcak çalışacaktır özellikle bu tarz sıcak günlerde. TDP'si 105W ve üstüne çıkıyor, 65W ile yakından uzaktan alakası yok 12 çekirdekli bir CPU. İyi bir hava sogutucu iş görür ama.

Fiyat performans olarak yerlerde olacaktır bu ekran kartları fiyatları ile, okumamışsınız dogru düzgün.

7-8 sene gitmesi zaten zor bu tarz işler için ve dedigim gibi yeni platformlar gelecek, özellikle bütçenize göre DDR5. Eger o dedigim hazır sistemden iki tane alsanız (üç tane alınır o bütçe ile) farklı renderlar ile aynı anda tek bilgisayardan daha iyi bir sonuç elde edersiniz.
Hocam şu an ekran kartı zaten almadim. Piyasada şu an aldığım sistem bileşenlerini hazır sistemden özelleştirsem parça başı 500 600 TL fark biniyor. En basit örnek olarak sinerji den verirsek

şu sistemi dizdiğim toplama sistemle kiyasladiginizda aynı sistem grafik tablet siz ve monitorsuz 32.500 civarı tutuyor grafik tablet ve monitorle birlikte 40 bin TL civarı yapıyor
Ben tüm sistem dahil şu an Ekran kartsız 20 bine toplayabiliyorum. 10 bin TL civari ekran kartına kaliyor. toplam 30.000 TL ediyor bence şu sistem için bu zamanda iyi fiyat. 10 bin TL nerdeyse tasarruf ediyorum

5900X Wraith Prism ile kullanılabilir ama emin olun gürültülü ve sıcak çalışacaktır özellikle bu tarz sıcak günlerde. TDP'si 105W ve üstüne çıkıyor, 65W ile yakından uzaktan alakası yok 12 çekirdekli bir CPU. İyi bir hava sogutucu iş görür ama.

İşlemciyi yanlış görmüşüm. Pardon. Lakin her koşulda SE 224 XT gayet yeterli bir soğutucu.

Son düzenleme:
Enes Bey, Sinerji gibi bilgisayarcılar kendi hazır sistemlerinde kar marjinine çıkıyor. Bahsettigim HP 10-12k arası geziyor ve özelliklerde fulllendiginde ülkemizdeki model 5700G ile 11700K tarzı işlemciler + 3060 Ti ile geliyor. Siz yapabilirsiniz fiyat performans hesabını.

Enes Bey, Sinerji gibi bilgisayarcılar kendi hazır sistemlerinde kar marjinine çıkıyor. Bahsettigim HP 10-12k arası geziyor ve özelliklerde fulllendiginde ülkemizdeki model 5700G ile 11700K tarzı işlemciler + 3060 Ti ile geliyor. Siz yapabilirsiniz fiyat performans hesabını.
Renderda ve after effects gibi programlarda 16 GB ram yetmiyor ve 512 GB SSD benim için yeterli değil. Şu an dediğiniz kasa 12 bin TL ozellestirmeler ve monitorle birlikte 18 bin TL civarı ediyor belki daha fazla. 26 bine 5900x + 3700ti ekran kartı ve kendi istedigim bir sistem dizebiliyorken söylediğiniz tarzda bir sistem toplamak bana saçma geliyor şahsen. 5900x 3060 bir sistem kursam 22 bin TL eder yine her açıdan iyi olduğunu düşünüyorum. Tabi haklı da olabilirsiniz değerli görüşünüz için teşekkür ederim :)
Hocam bu arada yanlış anlaşılmak istemem.Pek anlamıyorum ama şuradan 15. dakikadan sonra baktığımızda 1 - 1.5 kat fark var 2 işlemci arasında

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
değeceği kanaatindeyim.

Son düzenleme:
RAM kolayca 16gb daha eklenebilir, 1 TB SSD'li versiyonları mevcut HP'nin, ülkemizde var mı bilmiyorum ama onlar fiyatı yakından uzaktan çekmez 30k'ya. 3060 Ti geliyor bu sistemlerin iyilerinde, 3060'a göre gayet daha iyi hem.

5900X'in fiyatı yükseldi bi kere gayet, eskisi gibi AMD fiyatları yükletmemiş olsa gene biraz degerdi ama şu an yeni platformlar beklenirken degecek gibi degil çok. Bahsettigim makinede 5700g var, attıgınız 5600g. Biri 8, digeri 6 çekirdek. 5700g aynı zamanda monolithik bir dizayn, 5900X gibi iki CCD'nin birleşimi olmadıgından latency'leri düşürüyor. Gayet güzel bir işlemci, 10700 gibi işlemcilerlede bulabilirsiniz o PC'yi.

Dedigim gibi OEM'ler Lenovo, HP tarzı sizi kazıklamıyor kendi aldıgınız parçalar kadar bugünlerde. Onlar toptan alıyorlar, evet bazı parçalar daha düşüge geliyor ama 11-12k'lık 8 çekirdek 3060 Ti, 30k'lık 12 çekirdek 3070 Ti'dan iyi fiyat performans. Hesap bile yapmaya gerek yok. Dedim zaten 3 kat performans var mı o kadar para ödemelik? Yok.

Geri
Yukarı