30-35 bin TL laptop önerisi

Bütçe
35.000
Premium olup olmadığı hakkında bir fikrim yok, soğutmalarında aralarında çok fark yok, donanım olarak kötü ASUS. Bu cihaz varken leş işlemcili bir cihaz tercih edilmesinin bir sebebi yok. Çok kasa kalitesi istiyorsa 3060 ROG vardır (herhalde) bu fiyata.

Leş işlemci? 12500H seviyesinde bir CPU, Nitro'da 12700H bulunuyor zaten. Ek olarak verimlilik ve pil ömrü açısından fark atıyor. İlk sayfada belirttim, işlemci ve GPU kas gücü olarak Nitro biraz daha iyi fakat "oyun" odaklı kullanılacaksa tercih TUF olmalı.

Benim bakış açıma göre premium kullanıcısına farklılık sunmasıdır, rahatlık sunmasıdır ayrıcalık sunmasıdır, son kez diyorum bende Nitro'nun giriş seviyesi olduğunu biliyorum ama hani giriş seviyesinde ki cihazlar da kendi aralarında kıyaslanır ya hani. TUF'un batarya ve ekran gecikmesi hariç üstün olduğunu bir taraf görmüyorum.
(He bir de kara borsaya düşmesi de var ayrıcalık olarak)

Bana daha çok vizyonsuzluk gibi geldi bahsettiğiniz şeyler çünkü ekstradan sunduğu aşırı bi' ayrıcalığı yok. Donanım konusuna 10 kez cevap verdim, tekrar vermiyorum. Kasa olsun, panel olsun TUF daha üstün, ikisi arasından karşılaştırıp "premium" desen bile olmuyor hani.

Leş işlemci? 12500H seviyesinde bir CPU, Nitro'da 12700H bulunuyor zaten. Ek olarak verimlilik ve pil ömrü açısından fark atıyor. İlk sayfada belirttim, işlemci ve GPU kas gücü olarak Nitro biraz daha iyi fakat "oyun" odaklı kullanılacaksa tercih TUF olmalı.

Bana daha çok vizyonsuzluk gibi geldi bahsettiğiniz şeyler çünkü ekstradan sunduğu aşırı bi' ayrıcalığı yok. Donanım konusuna 10 kez cevap verdim, tekrar vermiyorum. Kasa olsun, panel olsun TUF daha üstün, ikisi arasından karşılaştırıp "premium" desen bile olmuyor hani.
İ5 12500h ile i7 12700h nasıl karşılaştırabilir hocam i7 tokatlaması gerekiyor. Alacak kişinin kendi tercihi ben olsam gidip nitro alırım. Ve ben premium demiyorum cihaza ben sadece nitro tercih ederdim tasarım olsun donanım olsun kasa kalitesi beni pek ilgilendirmiyor batarya da dahil. Kişiden kişiye değişir ancak donanım kötü kasa kötü olursa siz haklı olursunuz bu durumda ne ben ne sen haklısın hocam.

@acılıgong Güç girişi hakkında düşünceniz çok saçma. Yerine göre iyidir yerine göre kötüdür arkada olması. Yani karar alacak kişide lakin ben olsam bu bütçede daha güncel bir cihaza yönelirdim. ASUS TUF'da DDR5 RAM var. Giriş olarak 1 tane 40 Gbps değerinde USB 4 var. Kasa olarak sağlamlık testlerinden geçiyor. Type-C üzerinden 100 Watta kadar şarj da destekliyor. Yarım saatte %50 şarj olabiliyor. Bu gibi özellikler onu öne geçiriyor. Ayrıca 4000 serisi ile Nvidia güç yönetimini çok iyi yaptı. Ekran kartı 80-100W değerlerinde bile tam güçte çalışabiliyor. Bu da cihazı sessiz modda kulladığınızda bile performans kaybı çok yaşamamanıza sebep oluyor. Siz sadece saf güç ve oyun odaklı gidiyorsunuz ki saf güç konusunda da o kadar başarılı değil. Bakın burada dikkat çektiğim nokta nesil farkı. Nitro 4000 serisi ekran kartları ile yenilenmiş laptoplar çıkarır o zaman karşılaştırırız. Lakin şu an bu cihaza yönelmek pek de mantıklı değil.

Hocam sizinki biraz fanboyluğa kaçıyor açıkçası. Dediğim gibi olayı sadece tek taraflı düşünmeyin. Klavye kalitesi, klavye kullanım kolaylığı, touchpadin iyiliği, cihaza sunulan destek vb. konular ön plana çıkıyor.

Hocam renkler ve zevkler diyelim ve bence tartışmayı bitirelim iyi geceler diliyorum hepinize.

i5 12500H ile i7 12700H nasıl karşılaştırabilir hocam i7 tokatlaması gerekiyor. Alacak kişinin kendi tercihi ben olsam gidip Nitro alırım. Ve ben premium demiyorum cihaza ben sadece Nitro tercih ederdim tasarım olsun donanım olsun kasa kalitesi beni pek ilgilendirmiyor batarya da dahil. Kişiden kişiye değişir ancak donanım kötü kasa kötü olursa siz haklı olursunuz bu durumda ne ben ne sen haklısın hocam.

Aşırı les gibi tabir kullanilacak bir işlemci seviyesinde değil. Burada cihazı alan sen veya ben değilim, taraflı önerilere gerek yok saçma saçma övüp premium demeye de gerek yok. Ki yazılım ve oyun için kullanacakmış, bu durumda mantıklı kalan TUF.

Aşırı les gibi tabir kullanilacak bir işlemci seviyesinde değil. Burada cihazı alan sen veya ben değilim, taraflı önerilere gerek yok saçma saçma övüp premium demeye de gerek yok. Ki yazılım ve oyun için kullanacakmış, bu durumda mantıklı kalan TUF.
@Artoria Pendragon hocam şu ürünün Amazon.com.tr yorumlarında birden fazla kişi ekranın 2k ve 165hz olduğunu yazmış doğrumu?

Normalde birebir koduyla bile cihaz FHD diye geçiyor kendi sitesinde, muhtemelen yanlış kod yazılmış. Yorumlardaki o kadar kişinin yanlış bilgi vereceğini sanmam.
Yorumda cihazın üzerinde bile FHD yazmasına rağmen 2k 165hz olduğunu yazmışlar, doğruysa acaba neden böyle birşey yapmışlar, hem işlemci hem ssd hemde Gpu watt değeri rakiplerine göre yüksek olmasına rağmen fiyatı çok uygun üstelik 2k 165hz ekran var, böyle birşey yapıp reklamını yapmamak bi garip geldi.

Eyvallah herkese zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler gönderdim hepsini içinden birini seçer herhalde ama dell iyi gibi duruyor onu önerdim şahsen :D

Geri
Yukarı