30-40 bin TL laptop önerisi

Evet. Ne doğru diyorsun. Konumuz Victus sen Monster'dan örnek verdin. Sende illa eski cihaz karşılaştırma istiyorsan o mesajına cevap bende o zaman diğer bilgisayarım Nitro 5'imle karşılaştırayım dedim.

Dostum ben Victus'un kalitesliğini gösteriyorum, senin attığın SS'in bir anlamı yok ortada.

Hayır. Limitli değil. Bir zahmet edip AMD sitesine girip baksanız bu işlemci kaç Watt güç harcıyor harmasına gerek kalıyor baksanız anlarsınız. Zahmet etmeyin onuda atarım ben size.

Eki Görüntüle 2125691
Buna bakıp kaç Watt güç çektiğini saptayabiliyorsan gidip şu konuda konuşup kendini rezil etme.
Intel'de de yazmıyor, yazan değerin üstüne çıkabiliyorsunuz. Gerekliyse diye bir şey yok, işlemcinde limit var ve bunu inkar edemezsin.
For Example: 55W TDP i9 13950HX 275W çekiyor.

Buna bakıp kaç Watt güç çektiğini saptayabiliyorsan gidip şu konuda konuşup kendini rezil etme.
Ben kendimi rezil ettiğimi düşünmüyorum. AMD'in vaat ettiği ortalama değerin üstünde Watt değerine sahip altında kalırsa o zaman AMD'in ortalama değerin altına limitlendiğini söyleyebilirim. Ayrıca her dizüstü bilgisayarında limit olur, limit olmazsa işlemci zarar görecektir. Acer'da bir limit var, HP de belli bir limit vardır limitsiz dizüstü bilgisayarı yoktur olsada soğutmasına güveniyordur. Limitsiz kavramı masaüstü bilgisayar işlemcilerinde olur. Genellikle OC'a masaüstü bilgisayarlarında izin verilir.

55W TDP i9 13950HX 275W çekiyor.
55W TDP Maksimum turbo 157W çekiyor.
Screenshot_2024-02-25-16-56-20-034_com.opera.browser-edit.jpg

Son düzenleme:
Dostlar bu laptop ilgimi çekti. Ağırlığı dışında çok iyi görünüyor. Genel kalite ve servis konusunda sizler ne dersiniz?

Hocam bende aynı laptopun 4060'lı modelini aldım. Bu zamana kadar üzerinde neler neler yaptım tık demedi. Belki bilenler vardır SolidWorks'te 70 metrelik hat montajında sadece RAM'lardan yana sıkıntı çektim(16 GB stok kullanıyorum) başka da bir şey olmadı. Eğer RAM'ları de 64 GB yaparsanız uzun yıllar keyifle kullanabilirsiniz. Extra olarak oyunlarda da ben bu zamana kadar en ufak bir drop yediğini dahi görmedim (ör. Warzone, GTA IV, GTA V, NFS Heat, CS, Forza Horizon 5, Ready or Not vb.) Başka bir sorunuz olursa yine büyük zevkle cevaplarım.
Hocam sanırım sizin kullandığınız laptop bu:
Ben de üstteki laptopu düşünüyorum şu an. Özellikleri hemen hemen aynı gibi ama aralarında 15 bin liraya yakın fark var. Ne yapmalıyım sizce?

Son düzenleme:
Ben kendimi rezil ettiğimi düşünmüyorum. AMD'in vaat ettiği ortalama değerin üstünde Watt değerine sahip altında kalırsa o zaman AMD'in ortalama değerin altına limitlendiğini söyleyebilirim. Ayrıca her dizüstü bilgisayarında limit olur, limit olmazsa işlemci zarar görecektir. Acer'da bir limit var, HP de belli bir limit vardır limitsiz dizüstü bilgisayarı yoktur olsada soğutmasına güveniyordur. Limitsiz kavramı masaüstü bilgisayar işlemcilerinde olur. Genellikle OC'a masaüstü bilgisayarlarında izin verilir.

55W TDP Maksimum turbo 157W çekiyor.
Eki Görüntüle 2125993
275W hatta 300W'a yaklaşıyor bazı seneryolarda. 157 bunun çok altında.

Kendinizi rezil etme sebebiniz Termal Tasarım Gücü ile işlemci kapasitesinin kaldırdığı maksimum güç arasında hiçbir bağıntının bulunmamasıdır. TDP günümüzde hiçbir anlam ifade etmiyor maksimum güç açısından.

Limitli masaüstünü de çok görebilirsin. Ben birçoğuyla uğraşıyorum TechPowerUp veya başka platformlarda. Buralarda da sık sık görüyorum.

Bu işlerle derinlemesine gerçekten aşırı derinlemesine ilgilenen birisi olarak dediklerinizi çok garipsedim yer yer.

275W hatta 300W'a yaklaşıyor bazı seneryolarda. 157 bunun çok altında.

Kendinizi rezil etme sebebiniz Termal Tasarım Gücü ile işlemci kapasitesinin kaldırdığı maksimum güç arasında hiçbir bağıntının bulunmamasıdır. TDP günümüzde hiçbir anlam ifade etmiyor maksimum güç açısından.

Limitli masaüstünü de çok görebilirsin. Ben birçoğuyla uğraşıyorum TechPowerUp veya başka platformlarda. Buralarda da sık sık görüyorum.

Bu işlerle derinlemesine gerçekten aşırı derinlemesine ilgilenen birisi olarak dediklerinizi çok garipsedim yer yer.

Neyse hocam arkadaşın konusunu çok uzattık uzatmaya gerek yok. Aslında sizde doğru diyorsunuz bende doğru diyorum bu konunun uzama sebebi bu. Ben ne demek istediğinizi anladım ama benim demek istediğim de çok farklı kendimi anlatamadım sanırım.

Dostlar bu laptop ilgimi çekti. Ağırlığı dışında çok iyi görünüyor. Genel kalite ve servis konusunda sizler ne dersiniz?

Hocam sanırım sizin kullandığınız laptop bu:
Ben de üstteki laptopu düşünüyorum şu an. Özellikleri hemen hemen aynı gibi ama aralarında 15 bin liraya yakın fark var. Ne yapmalıyım sizce?
Kendim için dizüstü bilgisayar araştırdığım dönemde G16, Nitro 16 ile beraber seçeneklerim arasından finale kalan iki modelden biriydi. G16'nın sunduğu 2K ekran beni çok cezbetse de adaptörünün aşırı ağır olması ve anakartının ters montaj olması sebebiyle G16'yı elemiştim. Ayrıca sıvı metal macun kullanılması Nitro 16 tercihimde büyük rol oynamıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı