30 milyon dolardan sonra Türkiye’den Somali’ye yeni hibe

Türkiye, kısa süre sonra ülke güvenliğini tümüyle teslim alması beklenen Somali Ulusal Ordusu’na 22 zırhlı personel taşıyıcı hibe etti.

New-Project-11-9.jpg

Somali’nin başkenti Mogadişu’da dün düzenlenen devir teslim törenine Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz ve Somali Genelkurmay Başkanı Odowaa Yusuf Rageh katıldı. Somali ordusuna, mayına karşı korumalı 8 “Kirpi” aracın yanı sıra 14 askeri personel taşıyıcı teslim edildi. Mayına karşı korumalı araçlar, terör örgütü Eş-Şebab’a karşı mücadele eden özel kuvvetler ekibi “Gorgor” tarafından kullanılacak. Gorgor, Türkiye’de eğitim almış özel kuvvetler personelinden oluşuyor.

Kaynak: Türkiye, Somali ordusuna 22 zırhlı personel taşıyıcı hibe etti / Türkiye, Somali'ye 22 zırhlı personel taşıyıcı araç hibe etti

Zırhlı araç hibesi sıkıntı değil, kendimiz üretebiliyoruz. Yine de Somali'ye milyon dolarlarca yardım edip kendi halkından IBAN istemek normal (bi'de çay var) değil. :)

Ben hala neden Somali'ye hibe ettiğimizi anlamadım.

Somali doğal kaynak açısından zengin bir ülke. Çin ve Türkiye yıllardır Somali için kapışıyor. Türk şirketler Somali'de istihdam sağlıyor, limanları işletiyor ve yeniden imar projeleri yapıyor, askerlerine eğitim veriyor. Jeostratejik bir öneme de sahip. Örneğin olası bir savaşta Yemen Denizini / Süveyş Körfezini kontrol etmemizi sağlayabilirler.

Somali doğal kaynak açısından zengin bir ülke. Çin ve Türkiye yıllardır Somali için kapışıyor. Türk şirketler Somali'de istihdam sağlıyor, limanları işletiyor ve yeniden imar projeleri yapıyor, askerlerine eğitim veriyor. Jeostratejik bir öneme de sahip. Örneğin olası bir savaşta Yemen Denizini / Süveyş Körfezini kontrol etmemizi sağlayabilirler.
Kesinlikle. Ülke şu an eğer istediğimiz refah seviyesinde olmuş olsaydı bu duruma dediğiniz sebeplerden dolayı karşı çıkmazdım.

Adam mafyalarla iş yapmış zamanında onları satmış, vatan haini hocayla iş yaptı onu da sattı, baktı ki sona yaklaşıyor en azından emekli maaşını halktan alsın.

Zırhlı araç hibesi sıkıntı değil, kendimiz üretebiliyoruz. Yine de Somali'ye milyon dolarlarca yardım edip kendi halkından IBAN istemek normal (bi'de çay var) değil. :)

Soma'li doğal kaynak açısından zengin bir ülke. Çin ve Türkiye yıllardır Soma'li için kapışıyor. Türk şirketler Somali'de istihdam sağlıyor, limanları işletiyor ve yeniden imar projeleri yapıyor, askerlerine eğitim veriyor. Jeostratejik bir öneme de sahip. Örneğin olası bir savaşta Yemen Denizini / Süveyş Körfezini kontrol etmemizi sağlayabilirler.

Yeraltı kaynaklarına buradan bakabilirsiniz. Uranyum'un gelecekte değerinin artıcağını ve Somali'nin Uranyum çıkarıcak ve işleyecek teknolojisi olmadığından yaptığımız yardımlar sonrası yeraltı kaynaklarının kontrolunu bize verebilirler. Verdiğimiz 30 Milyon Dolar 20 sene sonra milyar dolarlar kazandırabilir bize.

Bölgedeki "Türk şirketler" dediğiniz iktidara yakın şirketler, kendilerine çalışıyorlar. Bunlar hepsi yazıda güzel ama gerçeklikten uzak varsayımlar. Henüz kendi sınır güvenliğimizi ve kendi komşu ülkelerden gelen terörü bitirebilmiş değiliz. Verdiğimiz hibeler liman işletmesi olarak yandaş firmalara geri dönüyor, fazlası değil.

Geri
Yukarı