İngiltere Türkiye’den SİHA alabilir!

CNN TÜRK'e konuşan Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İngiltere’nin Türk SİHA'ları ile çok ciddi ilgilendiğini söyledi. Türkiye’nin İngiltere’ye SİHA konusunda farklı opsiyonları sunduğunu aktardı.

Böyle bir şey olursa cidden güzel olur savunma sanayi açısından. Bu arada Ruanda’da SİHA alımıyla ilgilenirken Fas ve Etiyopya’ya satış anlaşmadı imzalandı bile.
Kaynak

Tam olarak bu sorgulamayı yapıyorum. Satıp medyada bir gurur kaynağımı olacak lakin arka planda yine birileri ceplerine paraları alıp aklayacak. Affedersiniz yeni iktidar gelirse bu tür projeler bitiyor denilecek ama bu iktidardan önce askeri alan daha milliyetçi, gururlu, başarılıydı!
Sadece bu gözle bakmamak lazım. Bu tür şeyler know-how ile olur. Know-how bilgimiz çok kısıtlı bu alanlarda. Arttırabildiğimiz sürece diğer şeylerin pek bir önemi yok diye düşünüyorum.

Sadece bu gözle bakmamak lazım. Bu tür şeyler know-how ile olur. Know-how bilgimiz çok kısıtlı bu alanlarda. Arttırabildiğimiz sürece diğer şeylerin pek bir önemi yok diye düşünüyorum.
Know-how nedir? Bu kavramı açıklar mısın?

İngilizcesini ben de buldum. Tam olarak yazdığın paragrafı anlamam için daha detaylı, Türkçe bir şekilde anlatabilir misin?
En basit tanımı herhangi bir şeyi yapabilmek için gerekli olan yetkinlik/bilgi. Bizim şu an bulunduğumuz konu üzerinden gitmek gerekirse Bayraktar TB2 üstünde çalışan mühendislerin o alanda deneyimi ve bilgisi katlanarak artıyor. Bu da işlemciden tut otonom robotlara kadar gider.

En basit tanımı herhangi bir şeyi yapabilmek için gerekli olan yetkinlik/bilgi. Bizim şu an bulunduğumuz konu üzerinden gitmek gerekirse Bayraktar TB2 üstünde çalışan mühendisliklerin o alanda deneyimi ve bilgisi katlanarak artıyor. Bu da işlemciden tut otonom robotlara kadar gider.

Teşekkür ederim. Zahmet verdim.

Geri
Yukarı