300 TL Bütçe SSD Önerisi

AllyCaptain

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar, kullandığım sistemde SSD mevcut değil. Masaüstü bilgisayar kullanıyorum ve bir SSD'ye ihtiyacım var. Ancak bir sorum olacak. Kullandığım anakart Asus Prime B350M-K. Alacağım SSD'nin M.2 olması bir fayda sağlar mı ve almalı mıyım ? Sizin öneriniz nedir ?

En başta zaten Samsung'un bir modelini almak istiyordum ama fiyatları yüksek. AliExpress üzerinden alınan bir ürün ne kadar süre boyunca aynı performansı gösterir bilemiyorum. Garantisi de yok galiba. Şu anda bilgisayarımdaki işletim sistemini aldığım SSD'ye taşımak istiyorum.
Yurt dışın'dan alabilirsen bu güzel.
200TL ve 1600MB okuma 1020MB yazma hızına sahip.
https://www.amazon.com/CORSAIR-FORC...gb+ssd+m.2&dpPl=1&dpID=41maay-RItL&ref=plSrch
Bu model çok daha hesaplı geldi ama gerçekten o kadar yüksek değerler alır mıyım ? Anakartımın uygun olup olmadığını da bilmiyorum. Eğer gerçekten bahsettiğiniz değerleri bu fiyata veriyorsa çok iyi.

Son düzenleme:
En başta zaten Samsung'un bir modelini almak istiyordum ama fiyatları yüksek. AliExpress üzerinden alınan bir ürün ne kadar süre boyunca aynı performansı gösterir bilemiyorum. Garantisi de yok galiba. Şu anda bilgisayarımdaki işletim sistemini aldığım SSD'ye taşımak istiyorum.

Bu model çok daha hesaplı geldi ama gerçekten o kadar yüksek değerler alır mıyım ? Anakartımın uygun olup olmadığını da bilmiyorum. Eğer gerçekten bahsettiğiniz değerleri bu fiyata veriyorsa çok iyi.
Öncelikle size önerim 240 GB SSD almanız olacaktır. M.2 SSD alır iseniz 120 GB gibi bir SSD almanız gerekecek. M.2 SSD'ler normal SSD'lere göre daha iyi fakat önerim 240 GB SATA SSD almanız yanında olacaktır. Bu arada anakartınız M.2 SSD ile uyumludur.

Öncelikle size önerim 240 GB SSD almanız olacaktır. M.2 SSD alır iseniz 120 GB gibi bir SSD almanız gerekecek. M.2 SSD'ler normal SSD'lere göre daha iyi fakat önerim 240 GB SATA SSD almanız yanında olacaktır. Bu arada anakartınız M.2 SSD ile uyumludur.
Önerdiğim ssd m2 tabanlı üstelik 240gb ve 277 TL.

Bütçeyi arttırabilseydim 240GB M.2 SSD alırdım ancak 120GB'lık bir SSD bana yeter gibi geliyor. Sadece işletim sistemi ve birkaç programla dolmaz diye umuyorum.
Evet an itibariyle Corsair Force MP300 120GB M.2 SSD siparişini verdim. Güzel bir ürün, umarım herhangi bir sorun yaşanmaz.
1542540574461.png

SSD'nin kurulumunu yaptım. Açılma sürelerinde HDD ile arasında 45 saniyelik fark oluştu. HDD yaklaşık 1 dakikada açıyordu sistemi, SSD ile maksimum 20 saniye. Şu an merak ettiğim tek konu Depolama Denetleyicileri ve IDE ATA/ATAPI Denetleyicilerinin güncellenmesi gerekiyor mu ? Sürücü tarihleri 2006. Eğer fark oluşturacaksa güncellemek daha mantıklı ancak nasıl güncelleyeceğimi bulamadım.
Ek olarak SSD'nin yazma-okuma değerleri aşağıdaki gibi. 120GB versiyonunda söylenilen 1600mb/s okuma 500mb/s yazma. Hemen hemen aynı değerleri almışım.
1543396953786.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı