3000-3500 TL E-Spor için bilgisayar toplama

Benim önerdiğim sisteme baktın mı acaba? GTX 960 nedir 1060 alabiliyorken. Gaming ana kart önerisini Ethernet portu şöyle kaliteli böyle kaliteli diye boşuna hiç alma. Türkiye'deki upload hızları ile o değer ha gaming ha normal ana kart olsun en fazla 1ms değişir. İşin içinde modem kalitesi kablo kalitesi şusu busu her şey dahil. İnternet upload hızı çok düşük Türkiye'de.
Ben öylesine bi sistem topladım zaten, olabilir sizinki güzel bir öneri olmuş. Ama killer internet ile ilgili şöyle birşey söyliyim; normalde ben oyun oynarken başka bir pc'den nette bile gezinse oyun felaket etkileniyordu, şimdi nette gezinirken birşey olmuyor başkası. Sadece yoğun kullanımlarda hissettiriyor ping değeri bu bakımdan killer internet güzel birşey.
Sizin önerdiğiniz sistemi kendime alacak olsam ben almam, markacıyımdır; kalite benim için önemli. O yüzden önerdiğim sistem benim marka ürünler ondan fiyat dediğiniz gibi pahalı. Amaaan ne olacak marka derseniz de ben farkını çok görüyorum kendi sistemimde.

Abi siz hangi memlekette yaşıyorsunuz? Nasıl çok para vermesine gerek yok?
CS:GO ve LOL oynayan birisi olarak size tavsiyem GTX960'dan aşağı bi model almamanız olur. CS:GO grafik ayarlarını düşük alıp oynayacaksınız online oynayacaksanız, o yüzden işlemciden kısmamaya çalışın, oyun tamamen işlemci oyunu çünkü. Rakam düşük olduğundan pek içime sinmeyerek mümkün olduğunca kısarak şu sistemi kurdum:
MSI B150 GAMING M3 INTEL B150, DDR4, LGA1151, SATA6Gb/s, USB3.1, DVI, HDMI ATX Anakart - inventus
INTEL Core i5-6400 Skylake 2.70GHz, 6MB, çift kanal DDR4, 14nm, LGA1151, 65W İşlemci - inventus
CORSAIR CMK8GX4M1A2400C16R VENGEANCE LPX DDR4-2400Mhz C16 8GB (1x8GB) (16-16-16-39) 1.2V Bellek - inventus
SEAGATE ST500DM002 Barracuda 500GB 16MB 7200rpm SATA 6.0Gb/s Dahili sabitdisk - inventus
CORSAIR CSSD-F120GBLEB Force LE 2.5 120GB SSD SATA 6.0Gb/s(SATA3), 550-450MB/s SSD sabitdisk - inventus
MSI GTX 960 GAMING 2G GTX960, PCI-E16 3.0, 2GB/128bit GDDR5, DVI, HDMI, 3xDisplayPort Ekran kartı - inventus
CORSAIR CC-9011050-WW SPEC-01 Red LED Carbide Serisi USB3.0 Güç kaynaksız Kasa - inventus
CORSAIR CP-9020097-EU VS Serisi VS550 550W 80+ Güç kaynağı - inventus
Toplam 2693TL
Üstüne 1ms bir oyuncu monitörü alırsınız (Gönül isterdi ki 144Hz ama onlar en az 1100TL)
500TL de ona versen. 300TL geriye kalan para ile ekipman alırsınız, e-spor için şart çünkü..
Ben de nerdeyse bu sistemin aynısını sinerjiden alacağım. Sinerjiden SPEC-02 SPEC-01 den 50 tl civarı daha pahalı. Sizce aralarındaki fiyat farkına değer mi ?

Oyun ekipmanlarına para yatırmayı unutmayın sisteminizden tasarruf edip kaliteli gaming mouse ve klavye alabilirsiniz.
Uzun süreli oyunlarda etkisini fark edeceksiniz.

Ya beyler bazılarınız diyor ya ne gerek var b150 gaming m3 e killer filan gereksiz diye, olay orda değilki. CF desteği mevcut,m.2 SSD desteği mevcut ve üstüne basa basa söylüyorum sen yongası çok çok daha iyi. Bazooka audio boost kullanırken b150 Audio boost 3 teknolojisi ile donatılmış. Buda ne demek oluyor oyunlarda bas ve tizi iyi hissedeceksin. Gerçek e-sporcunun istediğide budur zaten. Yok 1060 al yok 480 al, arkadaş adam belki FPS aramıyor? Oyunlarda istediği kaliteyi alsın yeter. Monitör olarak ta şu an kullanmakta olduğun asus vn247 model monitörü öneririm. İyi forumlar.

Ya beyler bazılarınız diyor ya ne gerek var b150 gaming m3 e killer filan gereksiz diye, olay orda değilki. CF desteği mevcut,m.2 SSD desteği mevcut ve üstüne basa basa söylüyorum sen yongası çok çok daha iyi. Bazooka audio boost kullanırken b150 Audio boost 3 teknolojisi ile donatılmış. Buda ne demek oluyor oyunlarda bas ve tizi iyi hissedeceksin. Gerçek e-sporcunun istediğide budur zaten. Yok 1060 al yok 480 al, arkadaş adam belki FPS aramıyor? Oyunlarda istediği kaliteyi alsın yeter. Monitör olarak ta şu an kullanmakta olduğun asus vn247 model monitörü öneririm. İyi forumlar.
Sistem toplarmisin baya bilgilisin. Ama sana zahmet i5 6500 ve 1060 koy.

Valla dostum insan ihtiyaçlarını ve kendi ihtiyaçlarımı karşılaya biliyorum. Sistemi yazıyorum;

Anakart: MSI B150 Gaming M3
İşlemci: Core i5 6500 3.2Ghz
RAM: Kingston 8gb (2x4) 2133mhz cl14
HDD: WD 1Tb Blue 7200Rpm
SSD: Corsair Force Le 120GB 560Mb/530Mb
Kasa/PSU: Corsair Carbide shade/SPEC-3 + Corsair VS650 80+ Bronze
50A
Ekran kartı: Sapphire RX470 Nitro+ OC 4GB

Sistem tam olarak 2977.40TL ediyor.
Siz 3000TL bütçeye 1060 ları 480 leri sokmaya çalışırsanız o kullanan arkadaş uzun vadede performans değil, çin işkencesi çeker. Bu önerdiğim sisteme isterse CF de yapabilir ve sistemin hiçbir parçasını bir diğerini yükseltmek için kırpmadım.

Valla dostum insan ihtiyaçlarını ve kendi ihtiyaçlarımı karşılaya biliyorum. Sistemi yazıyorum;

Ana kart: MSI B150 Gaming M3
İşlemci: Core i5 6500 3.2Ghz
RAM: Kingston 8gb (2x4) 2133mhz cl14
HDD: WD 1Tb Blue 7200Rpm
SSD: Corsair Force Le 120GB 560Mb/530Mb
Kasa/PSU: Corsair Carbide shade/SPEC-3 + Corsair VS650 80+ Bronze
50A
Ekran kartı: Sapphire RX470 Nitro+ OC 4GB

Sistem tam olarak 2977.40TL ediyor.
Siz 3000TL bütçeye 1060'ları 480'leri sokmaya çalışırsanız o kullanan arkadaş uzun vadede performans değil, Çin işkencesi çeker. Bu önerdiğim sisteme isterse CF de yapabilir ve sistemin hiçbir parçasını bir diğerini yükseltmek için kırpmadım.
Bak şimdi kardeşim. Bu konu taşındı ve sistem 4000 TL'ye alınacak arkadaşın açtığı konuları takip edersen görürsün bu bir. İkincisi ise Çin işkencesi çekmek derken? Bir PC maksimum 6 yılda bir değişmeli. Geçen arkadaşa GTX 1060 takarken H110M ana kart ve i5 6400 kullandık. Isınma, sığmama, girişlerin üzerini kapatma gibi herhangi bir sorun olmadı. Hiç bir sıkıntısı yok. "Uzun vadede Çin işkencesi çeker" diyorsun da neye göre diyorsun? Millet çıkmış "bu ana kartın CF desteği yok, SLI desteği yok" diyor. Adam belki SLI düşünmüyor? Mesela ben olsam zaten 4-5 yıl sonra değiştireceğim sistem için 2 yıl sonra ikinci ekran kartına masraf yapmam. Zaten 2 yıl daha çok rahat götürebilecek bir sistem oluyor. Toplam 4 yıl sonra sistemi komple değiştiririm. Yeni işlemciler ve yeni ekran kartları çıkmış olacak. GTX 1260 çıkar o zamana kadar. H110M bile kullansan bu sistemi taşır ama tecrübe etmediğin için konuşup duruyorsun sen de. O RX 470'i GTX 1060 veya RX 480 ile değiştir 500-600 monitör ekle 1 MS tepkime sürelisinden. Kasayı daha uygun fiyatlı alıp Güç kaynağını da 500 W 80+ sertifikalı bir şey kullan, ana kartı B150M Bazooka ile değiştir böylece biraz daha bütçe kalır. İleride RAM takılabilir çok pahalı bir şey değil. RAM bellekler tekli 8GB yapılıp kalan fazladan paranın toplamı ile SSD 240 GB yapılmalı. Adam video çekiyorum demiş 120 GB SSD koymuşsun. O sana gelecek 100 GB olarak, Windows kaplayacak 30 GB'ı. Bir de adobe programlarını falan kursan after effects gibi, elinde kalan bölüm maksimum 50 GB olur. İçine adam akıllı oyun kuramaz. 240 GB SSD ideal.
Ayrıca herkes GTX 1060 ile düşük seviye ana kart kullanmaya karşı çıkıyor sebep sorunca cevap vermiyor. Peki sen cevap verebilecek misin?

Son düzenleme:
Bak şimdi kardeşim. Bu konu taşındı ve sistem 4000 TL'ye alınacak arkadaşın açtığı konuları takip edersen görürsün bu bir. İkincisi ise Çin işkencesi çekmek derken? Bir PC maksimum 6 yılda bir değişmeli. Geçen arkadaşa GTX 1060 takarken H110M ana kart ve i5 6400 kullandık. Isınma, sığmama, girişlerin üzerini kapatma gibi herhangi bir sorun olmadı. Hiç bir sıkıntısı yok. "Uzun vadede Çin işkencesi çeker" diyorsun da neye göre diyorsun? Millet çıkmış "bu ana kartın CF desteği yok, SLI desteği yok" diyor. Adam belki SLI düşünmüyor? Mesela ben olsam zaten 4-5 yıl sonra değiştireceğim sistem için 2 yıl sonra ikinci ekran kartına masraf yapmam. Zaten 2 yıl daha çok rahat götürebilecek bir sistem oluyor. Toplam 4 yıl sonra sistemi komple değiştiririm. Yeni işlemciler ve yeni ekran kartları çıkmış olacak. GTX 1260 çıkar o zamana kadar. H110M bile kullansan bu sistemi taşır ama tecrübe etmediğin için konuşup duruyorsun sen de. O RX 470'i GTX 1060 veya RX 480 ile değiştir 500-600 monitör ekle 1 MS tepkime sürelisinden. Kasayı daha uygun fiyatlı alıp Güç kaynağını da 500 W 80+ sertifikalı bir şey kullan, ana kartı B150M Bazooka ile değiştir böylece biraz daha bütçe kalır. İleride RAM takılabilir çok pahalı bir şey değil. RAM bellekler tekli 8GB yapılıp kalan fazladan paranın toplamı ile SSD 240 GB yapılmalı. Adam video çekiyorum demiş 120 GB SSD koymuşsun. O sana gelecek 100 GB olarak, Windows kaplayacak 30 GB'ı. Bir de adobe programlarını falan kursan after effects gibi, elinde kalan bölüm maksimum 50 GB olur. İçine adam akıllı oyun kuramaz. 240 GB SSD ideal.
Ayrıca herkes GTX 1060 ile düşük seviye ana kart kullanmaya karşı çıkıyor sebep sorunca cevap vermiyor. Peki sen cevap verebilecek misin?

Gayette veririm arkadaşım. Senin o h110m eklediğiniz sistem bugün çalışır yarın çalışır ertesi gününü bilemezsiniz. Burada konunun ismi nedir? E-spor amaçlı değilmi? Ozaman sağlam bir anakart gerekli, ha tabi sen diyorsan b150 nin getirileri umrumda değil ozaman bilemem.
Ciddi oyun oynayanlara sağlam internet ve sağlam ses gerekir. H110m giriş seviyesi anakarttır, öyle uzun oyun saatlerinde tercih edilmez, yarın bir gün bi voltaj dalgalanması vs. gelir ne oldu? Çöp oldu sistemin. Sen diyorsunki ben 4 seneye sistem değiştiririm, o arkadaş senin babanın oğlu olmadığına göre onun kriterlerine göre davran belki 10 sene sonra alacak yeni sistem. İşlemci konusunda geleyim hemen, siz 6400 veya 6402p öneriyorsunuz birde diyorsunuz ki illustratör le, cs6 ile uğraşacak. Ha doğru oradaki işleride ekran kartı yapıyordu :) 10FPS fazla almasını sağlamak için oradan buradan kesmeyin. Ssd konusunda gelecek olursak güzel kardeşim ben konu başlığına göre hareket ediyorum 120gb force ssd koydum ki 100gb neye yeter diyorsun biz 1tb sabit diski boşyere koymadık yüksek verileri oraya, işletim sistemini ve oynadığı oyunlarıda (csgo,lol) SSD ye yükler. Bu arada bir bilgin yok demeye ima etmişsin :)
Bu konuya gereksiz post attığını düşünmeye başlıyorum. İyi forumlar.

Dipnot: Single ram bellekten artan parayla 240gb alırmış :) doğru 20TL fazla ödeyip alabildiğin ssd vardıda ben koymadım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı