3000 MHz CL16 vs 3600 MHz CL 20

Feez

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi akşamlar, kasamda 1 yıldan fazla süredir kullanıyor bulunduğum 8x2 3000 MHz CL 16 bellekler var, geçenlerde indirimlerden 3600 MHz CL 20 bellek aldım (8x2) olarak ve merak ettiğim, yeni aldığım belleklerle şu anki bellekleri değiştirsem performans artışım olur mu? Bildiğim kadarıyla RAM frekansları AMD işlemcili sistemlerde avantaj sağlıyor.
Sistemim:
CPU: AMD Ryzen 5 3500X.
Anakart: ASUS TUF B450 Gaming Plus 2
GPU: RTX 3060 Ti.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 21h2.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çiplerini karşılaştır, ayar yaparsan çok daha iyi performans alırsın.

Çiplerini karşılaştır, ayar yaparsan çok daha iyi performans alırsın.
Ayar derken nasıl bir ayardan söz ediyoruz?

Peki böyle bir şeyin bir riski var mı yani biliyorsunuz RAM'lerin ayarlarıyla oynamak bayağı riskli bir şey diye biliyorum bir de CL 20 RAM'i ne kadar düşürebiliriz?
Dediğim gibi çipe bağlı. Kolay kolay RAM'e kalıcı hasar vermez çünkü voltaj sınırlaması var, ek olarak verdiğimiz değer çalışmaz ise BIOS sıfırlanır en fazla.

Dediğim gibi çipe bağlı. Kolay kolay RAM'e kalıcı hasar vermez çünkü voltaj sınırlaması var, ek olarak verdiğimiz değer çalışmaz ise BIOS sıfırlanır en fazla.
Efendim bugün itibarıyla 3600 MHz CL 20 RAM'leri sattım. Peki elimdeki RAM ile (3000 MHz CL 16) 3600 yapabilir miyim iyi bir gecikme değeri ile? Kendim BIOS'tan 3200 MHz yaptım öyle kullanıyorum şu anda.

Geri
Yukarı