3000 MHz olan RAM 2666 MHz görünüyor

MertDogan94

Kilopat
Yer
Kocaeli
Şu RAM'den 2 adet satın aldım.
XPG 8GB Spectrix D41 RGB Gri 3000mhz CL16 DDR4 Ram (AX4U300038G16-SB41)

3000 MHz diye geçiyor ve kutusunda da 3000 MHz yazıyor. Fakat BIOS'ta 2666 MHz olarak görünüyor. Benim bunu 3000 MHz'e mi çekmem gerekiyor? gerekiyorsa neden 3000 MHz satılan RAM'i ben 2666 MHz görüyorum? Net bir şekilde anlatacak biri var mı?

Anakart; Asus B450M-A Prime.
BIOS'ta performans ayarlamasında Asus Optimize kullanıp RAM'e hiç dokunmamam mı lazım? yoksa BIOS Normal ayarda kalıp RAM'i manuel olarak 3000 MHz mi yapmak lazım?

Çünkü bilgisayar bi anda kitleniyor ve Mouse bile oynamıyor reset atmak zorunda kalıyorum. BIOS'taki bu iki ayarı farklı farklı yapınca kaynaklandığını düşünüyorum yani ASUS OPTIMIZE yapınca Performans oluyor aynı anda RAM'i de 3000 MHz yapınca ikisi uyumsuz mu oluyor acaba diye düşünüyorum. Tam olarak çözümleyemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'dan Bellek Hızı Nasıl Ayarlanır? - Technopat

Tam olarak senin aradığın cevap bu konuda anlatılıyor. Daha önce bu soruyu bende kendime sormuştum, niye bellekler 3000 MHz olmasına rağmen 2666 MHz olarak görünüyor diye. Bende araştırdım ve bu konu sayesinde sorunumu düzelttim. Umarım sana da bu konu yardımcı olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı