3000 MHz RAM 2133 MHz Olarak Çalışıyor

Ben yanlış görmediğime eminim başta BIOS güncellemedim yazılmıştı ona göre bu yorumu yazmıştım. Hem tek bunu yazan kişi olsam gam yemem. Madem BIOS güncelledin Kelsier sana niye tekrar BIOS güncellemeni tavsiye etsin? Bir çapanoğlu dönüyor ama neyse. Sen son BIOS'u güncellediğine emin misin?

Ben yanlış görmediğime eminim başta BIOS güncellemedim yazılmıştı ona göre bu yorumu yazmıştım. Hem tek bunu yazan kişi olsam gam yemem. Madem BIOS güncelledin Kelsier sana niye tekrar BIOS güncellemeni tavsiye etsin? Bir çapanoğlu dönüyor ama neyse. Sen son BIOS'u güncellediğine emin misin?

Mesajda bir düzenleme yapmadım lütfen sakin olun. Mesajı tekrar okur ve gidişatına bakarsanız dediğim şekilde olduğunu anlarsınız. Neyse, önemli değil. Evet BIOS son sürümde. Eminim.

Benim bahsettiğim güncelleme AGESA 1.0.0.6. Sen kendi sitesinden BETA sürümünü indirdin mi? BIOS sürümünü paylaşır mısın emin olmak için? AGESA 1.0.0.6 BIOS içerisinden DHCP yolu ile güncelleme veya Windows üzerinden güncelleme ile gelmez. Opsiyonel olduğu için kendin indirirsin. 8 GB kit'in AGESA 1.0.0.6 ile 2133 üstüne çıkamaması imkansız çünkü.

Dostum başlığına göre yardım etmek isterim ilk öncelikle senin şu ram sorununu çözelim.
Öncelikle asus anakartlarda overclock yapmanı sağlayacak bir video atacağım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aksi takdirde.
XMP açman büyük ihtimal ram mhzsini değiştircektir.

Fps düşüşleri için.
Counter Strike girip konsolo net_graph 1 yazıp botlarla offline maça gir ve fps düşüşlerinde net_graph kısmında sv kırmızıya dönüyormu dönmüyormu bunu not et.Eğer oluyorsa sorun işlemci ve ya ramdendir.

Msi afterburnerla sıcaklık değerleri ve mhz değerlerini kontrol et.
Sıcaklık aniden 40 50 den 20 25 e düşerse ve fps düşerse cpu kaynaklı bir sorun.(BOTLARLA OYNA)

PUBG hakkında kesin yorum yapamam tam oturmamış bir oyun.

Sonucu belirtirsen sevinirim.
Umarım sorununu çözersin.

Her yere şöyle atlamasanız keşke yardım etmeye çalışıyoruz ancak alakasız yorumlar yapıyorsunuz. Bırakın biz bir yardım etmeye çalışalım, kafa bulandırmadan farklı farklı yorumlar yapmadan. Adam zaten araştırmadan direk konu açmış, BIOS güncelleme yaptım yaptım diyip duruyor -.-

BIOS sürümünü paylaşırsan daha net yardımcı olabilirim. Senin RAM'in zaten DOCP profili desteklememekte, 16 GB Kit olan versiyonu 2933'de DOCP profili ile çalışıyor.

Benim bahsettiğim güncelleme AGESA 1.0.0.6. Sen kendi sitesinden BETA sürümünü indirdin mi? BIOS sürümünü paylaşır mısın emin olmak için? AGESA 1.0.0.6 BIOS içerisinden DHCP yolu ile güncelleme veya Windows üzerinden güncelleme ile gelmez. Opsiyonel olduğu için kendin indirirsin. 8 GB kit'in AGESA 1.0.0.6 ile 2133 üstüne çıkamaması imkansız çünkü.
65a84746-5a8f-420f-a11b-951b1d3b46a3.jpg

Her yere şöyle atlamasanız keşke yardım etmeye çalışıyoruz ancak alakasız yorumlar yapıyorsunuz. Bırakın biz bir yardım etmeye çalışalım, kafa bulandırmadan farklı farklı yorumlar yapmadan. Adam zaten araştırmadan direk konu açmış, BIOS güncelleme yaptım yaptım diyip duruyor -.-

BIOS sürümünü paylaşırsan daha net yardımcı olabilirim. Senin RAM'in zaten DOCP profili desteklememekte, 16 GB Kit olan versiyonu 2933'de DOCP profili ile çalışıyor.

Buyrun. Resim için tık.

Dosya Ekleri

• 65a84746-5a8f-420f-a11b-951b1d3b46a3.jpg
    65a84746-5a8f-420f-a11b-951b1d3b46a3.jpg
    201,7 KB · Görüntüleme: 157
Hazır BIOS ekranındayken; DOCP desteğin yok bu RAM ile. El ile güzelce güvenli bir şekilde overclock yapalım. RAM zaten 3000MHz'de çalışmak için 1.35V'a ihtiyaç duyar.
DRAM Voltage = 1.35V
Memory Frequency = 3000MHz
DRAM konfigürasyonuna girip zamanlamalarını paylaşırsan daha rahat yardımcı olabilirdim ama tahmini olarak 15-15-15-38 gibi zamanlamalarla çalışıyordur. Sırasıyla Cas Latency 18-20-20-18-42 gibi gevşek zamanlamalarla rahat çalışması gerekli. En aşağıda Gear Down = Disabled ve Command Rate (CR) 1T'den 2T'ye çek. Save edip yeniden başlat sonra bana bildir. İstersen direkt 2666MHz'e alıp Gear Down Disable edip CR 2T yapıp da çalıştırabilirsin stok voltajında. Sorun olmayacaktır için rahat olsun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı